طب سنتی

چرا سی روز روزه می‌گیریم؟

چرا سی روز روزه می‌گیریم؟

امروزه در مکاتب مختلف به دلایل گوناگونی اغلب چند روز متفاوت در ماه یا روزه گرفتن در روزهای مشخص توصیه می‌شود. اما چرا در دین ما توصیه به سی روز شده است؟ طبق نظر دانشمندان در این دوره در ترکیب خون هیچ تداخلی ایجاد نمی‌شود و به عبارتی تغییری در آن حاصل نمی‌شود.

رفع خواب‌آلودگی و کسالت در فصل بهار

رفع خواب‌آلودگی و کسالت در فصل بهار

بهار، مزاج گرم و تر دارد؛ يعني، طبيعت و بدن به سمت گرمي و تري حركت مي‌كنند؛ پس اين فصل براي دموي مزاجان كه طبع گرم و تر دارند، مفيد نيست. طبيعت گرم و تر بهار، باعث انبساط، غليان و جوشش خون مي‌شود. رطوبت‌ها در بدن به حركت در آمده بخاراتي از آن‌ها ساطع مي‌شود. اين هيجان، جوشش خون و بخارات باعث ايجاد حالت كسالت، خميازه، خماري، كش و قوس آمدن و خواب‌آلودگي است؛ بنابراين، خود به خود بايد مصرف خوردني‌ها و نوشيدني‌هاي گرم و تر مانند نان، گوشت‌ها، برنج، مواد شيرين و شيريني‌ها كاهش پيدا كند.

عرق نعنا همیشه مفید نیست

عرق نعنا همیشه مفید نیست

برگ‌ها و سر گلدار گیـاه حاوی روغن فرار اسـت که می‌توانیـد عنصر فعال اولیـه‌ی نعنا به نام منتول را در آن بیابید.این ماده همان بخشی است که در دهان احساس خنکـی ایجاد می‌کند.

تدابیر سلامت مردان از منظر طب سنتی

تدابیر سلامت مردان از منظر طب سنتی

تهیه و تنظیم: داوود فرزامی     از دیدگاه طب سنتی، مردان به دلیل مزاج جنس گرمی و تری دارند. چنانکه در صورت ازدیاد حرارت، گرمی و خشکی افزایش یابد و اگر دچار سوء مزاج شوند بیماری‌های زیادی مثل پروستات گریبان‌گیرشان می‌شود در زنان وجود ندارد یا اینکه بعضی از بیماری‌های مشترک در زنان و […]