طب سنتی

روغن کنجد؛ ملکه‌ی روغن‌ها

روغن کنجد؛ ملکه‌ی روغن‌ها

روغن کنجد در بین روغن‌های خوراکی به ملکه‌ی روغن‌ها مشهور است. دانه‌ی کنجد بیشترین میزان روغن را در بین دانه‌های روغنی دیگر داراست اما با وجود این تولید آن بسیار کمتر از دانه‌های دیگر نظیر سویا، آفتابگردان و گلرنگ است.

آشنایی با اکسیر جوانی‌؛ قارچ کامبوچا

آشنایی با اکسیر جوانی‌؛ قارچ کامبوچا

کامبوچا از دو واحد کامبو به معنی خزه‌ی قهوه‌ای و چا به معنی چای تشکیل شده است. ترکیبی از تعدادی باکتری و مخمرها که با شیوه خاصی تهیه می‌شود و مملو از موجودات زنده مفیدی است که بدن انسان به آن‌ها احتیاج دارد.

عسل در سکنجبین خاصیت آن را دوبرابر می‌کند

عسل در سکنجبین خاصیت آن را دوبرابر می‌کند

در هوای گرم تابستان آنچه که می‌تواند عطش شما را فرو نشاندیک لیوان شربت خنک است که هم به حفظ تعادل الکترولیت‌های بدن که ممکن است در اثر گرمای هوا و گرمازدگی برهم خورده باشد، کمک می‌کند و هم باعث خنک شدن مزاج شما می‌شود.

با خاویار گیاهی آشنا شوید

با خاویار گیاهی آشنا شوید

گیاه کینوا، برنج اینکا یا خاویار گیاهی، گیاه سنتی و بومی جنوب آمریکا به خصوص کشورهای پرو، اکوادور و بولیوی است که قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد.

دم‌نوشی با طعم نعنا

دم‌نوشی با طعم نعنا

این روزها شاهد استقبال زیاد خانواده‌های ایرانی از انواع دم‌نوش گیاهی و سنتی هستیم. دم‌نوش نعنا، یکی از مفیدترین انواع دم‌نوش طبیعی است.

ماساژ شیاتسو: تکنیک ماساژ درمانی رایج

ماساژ شیاتسو: تکنیک ماساژ درمانی رایج

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید ماساژدرمانی بهترین روش آرامش و احساس رهایی است، بنابراین احتمالا می‌دانید که سبک‌های ماساژدرمانی بسیاری وجود دارد که درمانگرها به کار می‌گیرند. این تکنیک‌ها از نظر ضربه‌ها و اعمال فشار متفاوت هستند. به عبارت دیگر چگونگی انجام آن‌ها است که این تکنیک‌‌ها را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

افسردگی؛ بیماری خاموش اما همه‌گیر

افسردگی؛ بیماری خاموش اما همه‌گیر

هر انسان دو نوع حالت بیرونی و درونی دارد. به درد‌ها و بیماری‌های قابل رویت و قابل اندازه گیری در طب سنتی، دردهای اَخلاطی گفته می‌شود. دردهای اخلاطی، در واقع احوال بیرونی انسان است، ولی افسردگی یا استرس و اضطراب قابل اندازه‌گیری و قابل رویت نیستند و جزو حالت‌های درونی افراد هستند که در طب سنتی به این احوال درونی، اعراض نفسانی گفته می‌شود. اَعراض نفسانی؛ یعنی، احوالات روحی، روانی و درونی انسان. استرس و اضطراب؛ بیماری خاموش امروزه است، زیرا دیده نمی‌شود و شاید برای مدت‌ها و سالیان سال فرد متوجه نشود که از استرس رنج می‌برد.

چرا سی روز روزه می‌گیریم؟

چرا سی روز روزه می‌گیریم؟

امروزه در مکاتب مختلف به دلایل گوناگونی اغلب چند روز متفاوت در ماه یا روزه گرفتن در روزهای مشخص توصیه می‌شود. اما چرا در دین ما توصیه به سی روز شده است؟ طبق نظر دانشمندان در این دوره در ترکیب خون هیچ تداخلی ایجاد نمی‌شود و به عبارتی تغییری در آن حاصل نمی‌شود.