موسیقی

همایون شجریان کنسرت خیابانی بدون انتفاع می‌گذارد

همایون شجریان کنسرت خیابانی بدون انتفاع می‌گذارد

لابد هیچ‌کس جز «همایون شجریان» نمی‌توانست در این روزها که به قولِ خودش،‌ روزهایی است که همه‌مان چون «سیاوش» در گذرِ آتش هستیم؛ با پستی چند ده کلمه‌ای در صفحه‌ی شخصی‌اش، اتفاقی را در عرصه‌ی موسیقی ایران رقم بزند که تا پیش از آن کمتر وجود داشت.

چرا موسیقی جزو برنامه‌ی مهد کودک‌ها شد

چرا موسیقی جزو برنامه‌ی مهد کودک‌ها شد

زهره طاهری – کارشناس و پژوهشگر موسیقی چند سالی است که مهد کودک‌ها برای جذاب‌تر کردن برنامه‌های کلاسی‌شان و عقب نماندن از میدان رقابت و افزایش شهریه، موسیقی و زبان را به برنامه‌های خود اضافه کرده‌اند. موسیقی و زبان تقریبا هم‌زمان وارد برنامه‌ی مهدکودک‌ها شد غافل از اینکه هدف اصلی این کار راه‌اندازی تجارتی مد […]

تاثیر هنر احساسی روی مغز

تاثیر هنر احساسی روی مغز

موسیقی هنری است که از در بر می‌آید و انسان با آن احساسات درونی خود را بیان می‌کند. موسیقی فواید بسیاری دارد که می‌توان به تاثیر آن روی مغز اشاره کرد. در این مطلب به تاثیر موسیقی بر اساس تحقیقاتی که انجام شده اشاره می‌کنیم.

نگاهی به تاریخچه‌ی سبک رپ

نگاهی به تاریخچه‌ی سبک رپ

در این مقاله علاوه بر معرفی کلی و مجمل موسیقی رپ سعی کرده‌ایم تا نگاهی بی طرف به آسیب‌شناسی اجتماعی مطرح شده در مورد این سبک موسیقی بیندازیم. در واقع، چه یک خواننده معمولی، چه اهل موسیقی مخالف یا موافق رپ، چه یک سرپرست خانواده باشید، احتمالا برای‌تان پیش آمده که با حضور بدون دعوت موسیقی رپ در خلوت خانه یا محل کارتان مواجه شده‌اید. خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا با این موضوع واقع‌گرایانه‌تر یا شاید دیدگاهی متفاوت مواجه شوید.

جای موسیقی پاپ در مراسم عزاداری موسیقی مذهبی؛ یادآور حماسه‌ی عاشورایی

جای موسیقی پاپ در مراسم عزاداری موسیقی مذهبی؛ یادآور حماسه‌ی عاشورایی

از نظر عده‌ای حضور موسیقی در مراسم مذهبی پدیده‌ای جدید است و می‌توان گفت که حساسیت و بحث‌برانگیز بودن کاربرد موسیقی به تازگی در چند سال اخیر توجه منتقدان را به خود جلب کرده است. سوال بسیار مهمی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا استفاده از موسیقی در مراسم عزاداری بر خلاف آیین‌ها و مراسم سنتی، مذهبی و ملی ماست؟؟!! چرا سبک موسیقی مورد استفاده موجب ایجاد بحث و اعتراض و نارضایتی از طرف عده‌ی خاصی شده است؟! بنابراین، بجاست در این شماره به موسیقی مذهبی و تاثیر آن در برگزاری ماه محرم نگاهی بیندازیم.

اهمیت موسیقی در زندگی روزمره

اهمیت موسیقی در زندگی روزمره

موسیقی عالی‌ترین ساخته‌ی بشر است که روح را لمس و به انسان کمک می‌کند تا آرزوهای ناگفته و احساسات نهفته‌ی درون را دلسوزانه بیان کند و تاثیر متفاوت آن بر انسان او را از دیگر موجودات جدا می‌کند. این هنر با تغییر زندگی نوع بشر، ظرفیت شکستن مرزها و یکپارچه کردن افرادی با پیشینه، نژاد و فرهنگ‌های مختلف را دارد و در واقع با قابلیت‌های بسیار زیاد دیگر به یکی از مهم‌ترین عوامل در زندگی انسان با تمام نژادها و مذاهب تبدیل شده است. در واقع، توصیف بهتر برای موسیقی آن است که به عنوان نیرویی شگفت‌انگیز به اتحاد مردم با یکدیگر و ایجاد خویشاوندی بین‌المللی و همین‌طور عشق و صلح منجر می‌شود. در این مطلب علاوه بر جنبه‌های روان‌شناسی و علمی موسیقی برخی از اهمیت‌های روزمره‌ی موسیقی و کاربرد اجتماعی آن را بررسی می‌کنیم.

آشنایی با تم‌های مختلف موسیقی

آشنایی با تم‌های مختلف موسیقی

در مقاله‌های قبلی، با چگونگی دست یافتن به معنای شخصی از موسیقی و تفاوت نواختن و شنیدن موسیقی آشنا شدیم. همچنین، اهمیت جنبه‌ی شنیداری موسیقی را، که تقریبا آماری نزدیک به ۸۰ درصد از کل جمعیت انسانی در گیر آن هستند، مطرح کردیم. در این میان، به این نتیجه رسیدیم که نباید از لیست ترجیحات موسیقی و حقایق روان‌شناختی، که گرایش‌های موسیقی افراد را تعیین می‌کند، غافل شویم.

چرا باید موسیقی یاد بگیریم؟

چرا باید موسیقی یاد بگیریم؟

اگرچه تاثیر شنیدن موسیقی هیچ‌گاه کم اهمیت‌تر از نواختن آن نیست و می‌توان همچنان به شنیدن موسیقی مناسب و انتخاب شده به عنوان فعالیتی صد درصد مفید سلامتی اشاره کرد، اما در دهه‌های اخیر بحث‌ها و تحقیقات علمی پیرامون تاثیر یادگیری موسیقی بر عملکرد مغز و سیستم عصبی به گونه‌ای متقاعدکننده مطرح شده که کمتر خواننده‌ای هست از کنار این آثار بدیهی بی‌تفاوت بگذرد

راز عمر طولانی چیست؟

راز عمر طولانی چیست؟

تا زمانی که معجون جاودانی به دست‌تان نرسیده برای افزایش طول عمر خود باید سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید. علم می‌گوید رژیم غذایی، میزان ورزش و ژن‌های‌تان همه در تعیین طول عمر‌تان نقش دارند. با این حال آن‌ها که تا فوت کردن صد شمع زندگی کرده‌اند، می‌گویند برای رسیدن به این سن از راهبردهای دیگری استفاده کرده‌اند. در این مطلب ده توصیه برای طول عمر از صد ساله‌های سراسر دنیا آورده‌ایم که بعضی از آن‌ها جالب، بعضی خنده‌دار و بعضی فوق‌العاده عجیب و غریب هستند.

نکته‌هایی برای مراقبت از کفش چرم

نکته‌هایی برای مراقبت از کفش چرم

چرم هميشه ماده‌ی اوليه‌ی گرانی است و دوخت آن نيز مهارت زيادی می‌‌خواهد؛ بنابراين، هميشه محصولات چرمی بسيار گران هستند. با وجود قیمت اولیه بالا می‌توان با مراقبت از آن عمر آن‌ها را طولانی‌تر کرد. موارد زیادی مانند پالتو، کیف، کفش، کمربند، کلاه و بارانی از چرم تولید می‌شوند که در میان این محصولات کفش چرم طرفداران بسیاری دارد. حال همراه ما باشید تا نکته‌هایی برای مراقبت از کفش چرم را به شما آموزش دهیم.

12