اجتماعی

تو را ای کهن بوم و بر می ستایم

تو را ای کهن بوم و بر می ستایم

همانطورکه پیش‌تر گفتیم: قبل ازورود آریایی‌ها به فلات ایران قبایل زیادی در جای جای این منطقه ساکن بودند و از آثار به جا مانده می‌توانیم به پیشرفت‌های بسیارآنان درزمینه‌های مختلف پی ببریم. ازجمله اقوام ساکن مناطق کوهپایه‌های زاگرس وغرب آن و مناطق مرکزی ایران کنونی قبایل هوریان ـ لولوبیان ـ گوتی‌هاـ هوری‌ها ـ کاسی‌ها و میتانی‌ها بودند که برای مقابله با تهاجم اقوام مهاجم بین النهرین اتحادیه ماننا را تشکیل دادند. آنها نخستین قبایلی بودند که تشکیلات دولتی را درشمال کردستان واطراف دریاچه ارومیه و منطقه اورامانات بوجود آورده و شهر «ایزیرتو» واقع در منطقه‌ای حدود بوکان امروزی رابعنوان پایتخت خود برگزیدند.آنان مردمی غیور و آزاده بودند و همواره در مقابل حملات آشوریان و اورارتوییان از خود دفاع و مغلوب آنان نشدند هر چند در تاریخ ایران دولت یا اتحادیه ماننا کمتر از دولت‌های بزرگ آن زمان (آشوری‌ها ـ اورارتوییان ـ ایلامی‌ها ـ و فریگیه‌ها) شهرت دارند و یکی از علل گمنامی آنان این است که در کاوش‌های باستان شناسی در شهرهای ماننا چیز‌های اندکی از آنان به دست آمده و تنها اطلاعات مربوط به آن‌ها از سالنامه‌های آشور یا اورارتو کسب شده‌اند اما در کنار عداوت‌های دشمنانشان در آثار به جای مانده می‌توان به فرهنگ و هنر و صنعت و… بسیار درخشان عصر آنان پی برد. اکتشافات باستان شناسیای دوره شامل: ۱- در روستای زیوه در۴۰ کیلومتری ساق قیز (سقزکنونی) قلعه‌ای ماننایی مربوط به ۹۰۰ سال پیش از میلاد است و در آنجا آثار و وسایل هنری فراوانی بدست آمده ازجمله یک جام زرین که شکل اوزان (عاشیق) است که نقش‌های آن طرزلباس پوشیدن و نحوه‌ی به دست گرفتن سازو را نشان می‌دهد این نقوش مانند عاشیق‌های امروزی در آذربایجان بوده که تمدن درخشان ماننا را نشان می‌دهد.

حضرت فاطمه(س) نخستین شهید راه ولایت

حضرت فاطمه(س) نخستین شهید راه ولایت

سلام بر او، روزی که در پیش چشمان اشکبار امیر مومنان در بستر بيماري با بدنی آزرده و پهلويي شکسته و بازويی ورم کرده به شهادت رسید و سلام بر او در آن نیمه شب که بدن آزرده‌اش، غریبانه و مخفیانه به زیر خاک رفت. سلام بر او روزی که با آن جلال و عظمت به صحرای محشر می‌آید و به تمام اهل محشر امر می‌شود که چشمان خود را ببندند تا فاطمه دختر پیامبر عبور کند و به بهشت رود. همه محتاج شفاعت اویند، بارالها ما را نیز از زمره دوستان و شیعیانش و درک کنندگان دوران ظهور فرزندش حضرت مهدي عليه السلام قرار ده.

خانه از پای بست ویران است/خواجه در بند نقش ایوان است

خانه از پای بست ویران است/خواجه در بند نقش ایوان است

سرزمین ما همیشه عرصه‌ی مبارزات و اقدامات مردان و زنان فرهیخته‌ای بوده است که برای سرافرازی ایران نه تنها از هیچ تلاشی دریغ نکردند بلکه برای رسیدن ایران به قله‌ی عزت و شکوه از جان و خون خود نیز گذشتند. نام برخی از انسان‌ها در برگ‌‌های تاریخ آنچنان است که نیازی به واکاوی تاریخ برای جستار شان نیست و چه زیباست که این مانایی حاکی از نکوداشتی باشد که از آن انسان‌ها باقی مانده است. میرزا تقی خان امیرکبیر یکی از تاثیرگذارترین رجال تاریخ اخیر ایران است که در دوره سه سال و سه ماهه صدراعظمی بیش از تمامی صدراعظم‌‌های سلسله قاجار به ایران خدمت کرد. وی بنای نوسازی(مدرنیزاسیون) در ایران را پی ریزی کرد و از سوی ناصرالدین شاه به امیر نظام ملقب گردید.

چون به سخن نوبت عیسی رسید/عیب رها کرد و به معنا رسید

چون به سخن نوبت عیسی رسید/عیب رها کرد و به معنا رسید

بیست و پنجم دسامبر سالروز تولد پیامبر صلح و دوستی، مهربانی و مودّت عیسی مسیح(ع) است. پیامبری که به تصریح قرآن، بی پدر و از مادری باکره چون مریم که تمام عمر خویش را به عبادت و بندگی خداوند صرف کرد متولد شد و سرانجام با زادن فرزندی پاک و مبشّر روح القدس اجر و مزد عبادات خویش را در دنیا و آخرت گرفت.

تبلیغ هووگری، به شیوه صدا و سیمایی

تبلیغ هووگری، به شیوه صدا و سیمایی

چندی پیش برنامه تلویزیونی «بدون توقف» با موضوع ازدواج، جنجال و دغدغه‌ای را در جامعه ایجاد کرد که واکنش‌های مردم، مسئولان و بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی را در پی داشت.

زمان و مقدار خواب متولدین هر ماه

زمان و مقدار خواب متولدین هر ماه

از آنجایی‌که خواب کافی و کیفیت آن مستقیما به عملکرد و حالت بیداری  هر فرد تاثیر می گذارد و می‌تواند نیروی بدن، توازن احساساتی، خلاقیت، سرزندگی جسمی و حتی وزن تان را تحت شعاع قرار دهد لازم است متولدین هرماه از مقدار خواب مورد نیاز خود آگاهی داشته باشند.

عشق افلاطونی ، عشق اسطرلاب اسرار خداست

عشق افلاطونی ، عشق اسطرلاب اسرار خداست

۱۳۸۹/۰۷/۱۳محمود قادری – مدرس و محقق و پژوهشگر طب‌سنتی و ایرانی عشق کلمه‌ای است مقدس که هر کسی را یارای انتساب به آن نیست و ارزش و جایگاه این کلام آنقدر بالاست که یکی از صفات خداوند را عشق می‌نامیم. آنجا که در رأس نوشتارهای عاشقانه از کلمه هوال؟؟؟  استفاده می‌کنیم. در تعابیر ما انسان‌ها […]

سفیر صلح و حسن نیت

سفیر صلح و حسن نیت

۱۳۸۹/۰۷/۱۳ ۲۵ مهر۱۳۴۹ در  تهران و در یک خانواده ۵ نفره متولد شد از دوران کودکی به حرفه‌ی بازیگری علاقه‌ی زیادی داشت به حدی که یکی از بازی‌های دوران کودکی‌اش در خانه، بازی هنرپیشگی بود و این بازی‌ها بر اساس کتاب‌هایی بود که مطالعه می‌کرد. علاقه‌اش به بازیگری باعث شد که در دوران مدرسه تئاتر […]

زینب ،پرستار نهضت و انقلاب

زینب ،پرستار نهضت و انقلاب

حضرت زینب (س)، در تمام عرصه‌های زندگی خود الگویی برای تمام حقیقت جویان عالم به شمار می‌رود. جایگاه علمی بالا، صبر و استقامت و مدیریت و تدبیر کاروان اسرا پس از واقعه کربلا، از بازرترین ویژگی های شخصیتی این بانوی بزرگوار است و در اینجا می‌کوشیم او را بهتر بشناسیم ….

بازیافت لوازم آرایشی تا قطره آخر

بازیافت لوازم آرایشی تا قطره آخر

بازیافت لوازم آرایشی تا قطره آخر ۱۳۹۸/۰۷/۰۲-تقریبا همه خانم‌ها آرایش کردن را دوست دارند اما برخی علاقه بیشتری به آرایش دارند در نتیجه میزان مصرف لوازم آرایشی برای آن‌ها بالاست این گروه قبل از اینکه لوازم آرایشی‌شان فاسد شود آن‌ها را مصرف می‌کنند اما بانوانی که ندرتا سراغ لوازم آرایشی می‌روند چگونه باید از سلامت […]