تغذیه و تندرستی

کلم بروکلی

کلم بروکلی

کلم بروکلی ۱۳۹۸/۱۱/۰۸-این گیاه سبزرنگ، که گاهی رگه‌های ارغوانی در آن دیده می‌شود، خویشاوند نزدیک کلم‌برگ و گل‌کلم است. متداول‌ترین بخش‌‌های خوراکی کلم بروکلی سرگل‌های آن هستند که مثل یک درخت بوده و یک ساقه‌ی خوراکی ضخیم را در میانه تشکیل می‌دهند. از لحاظ مزاج کلم‌ها کلا سرد هستند و باید با فلفل سیاه، آویشن […]

مادران، هوشیار باشید فاجعه در راه است

مادران، هوشیار باشید فاجعه در راه است

۱۳۹۸/۰۸/۱۲مدت‌ها است که در فروشگاه‌ها و میادین تره‌بار شاهد بروز میوه‌هایی هستیم که از لحاظ اندازه، رنگ و دیگر مختصات فیزیکی کمی غیر عادی و عجیب و غریب به نظر می‌آیند اما این غیر عادی بودن مانع از آن نیست که ما آن‌ها مصرف نکنیم اما مادرانی که برای سلامتی خود و خانواده‌هایشان اهمیت قائل هستند از این تغییرات به راحتی نمی‌گذرند .همه ما ایرانی‌ها از محصولات ژنتیکی دستکاری شده جسته و گریخته چیزهایی شنیده‌ایم با وجود این باز هم در خرید این محصولات حتی کمی تردید نمی‌کنیم و بر اساس اینکه این محصولات از نظر ظاهر کاملا سالم به نظر می‌رسند و از طرفی در میادین میوه و تره بار دولتی توزیع می‌شوند بدون تامل اقدام به خریدنشان می‌کنیم. البته سهم مادران به عنوان مدیر خرید و آشپزخانه در سلامت اعضای خانواده از نقش‌های مدبرانه  یک کدبانوی دلسوز خانواده است.

هنری کسینجر:
«اگر می‌خواهید دولت‌ها را کنترل کنید قیمت نفت را کاهش دهید اما اگر قصد تسلط بر
ملتی را دارید غذایشان را تامین کنید.»

به رغم
هشدار‌هایی که پروفسور علی کرمی متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و پدافند غیر عامل  برای کشت، واردات و اطلاع‌رسانی در خرید و فروش
محصولات تراریخته داده است اما هنوز بسیاری از تولید کنندگان از دادن اطلاعات صحیح  به مشتری در این زمینه طفره می‌روند علت چیست؟
اگر این محصولات در سلامت کامل به مشتریان عرضه می‌شوند چرا در لیبل کالا مشخصات
نحوه تولید مانند سایر کشورهای پیشرفته ثبت نمی‌شود؟ همه کشورهای پیشرفته این حق
را به مشتری می‌دهند تا خریدار از سه انواع محصول، عادی که در آن از سم و کود شیمیایی
استفاده، ارگانیک (سالم) که در پرورش آن‌ها بجای سم از کارهای طبیعی و روش‌های بیولوژیک
استفاده می‌شود و تراریخته، gmo، (جهش یافته) یکی را انتخاب کند. پروفسور کرمی معتقد است: اصلاح
محصولات در چرخه کشاورزی با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد و همین محصولات وارد
سفره مردم شده است به همین دلیل مردم باید با مضرات این محصولات آشنا شونددر تولید
محصولات اصلاح شده تلاش می‌شود حجم تولید افزایش و با کیفیت بالاتر به بازار عرضه
شود اما دستکاری ژنتیکی که به انقلاب سبز نیز شهرت دارد زنگ خطری برای نسل‌های آتی
است.

شادی، معنی و هدف زندگی

شادی، معنی و هدف زندگی

۱۳۹۸/۰۷/۲۱ نویسنده: وحید عرفانی- نویسنده و پژوهشگر در حوزه سلامت خنده یک واکنش هیجانی است که زندگی زیستی و اجتماعی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خنده در خانه همچون آفتاب است، بنابراین اجازه ندهید هیچ روزی آسمان خانه‌تان ابری و بدون ابراز شادی و لبخند بگذرد؛ حتی اگر با گرفتاری‌‌های زیادی دست به گریبان […]

زمان و مقدار خواب متولدین هر ماه

زمان و مقدار خواب متولدین هر ماه

از آنجایی‌که خواب کافی و کیفیت آن مستقیما به عملکرد و حالت بیداری  هر فرد تاثیر می گذارد و می‌تواند نیروی بدن، توازن احساساتی، خلاقیت، سرزندگی جسمی و حتی وزن تان را تحت شعاع قرار دهد لازم است متولدین هرماه از مقدار خواب مورد نیاز خود آگاهی داشته باشند.

تغذیه کودکان در ایام مدارس

تغذیه کودکان در ایام مدارس

۱۳۸۹/۰۷/۱۳ اگرچه درس خواندن نیاز کودکان را به انرژی بیشتر نمی‌کند اما استفاده از غذای مناسب و مفید برای سلامت دانش‌آموز ضروری است. دانش‌آموزان و حتی بزرگسالان نیاز دارند در طول مدارس مواد غذاییی را مصرف کنند که مواد مغذی مورد نیاز آن‌ها را تامین نماید تا بتوانند سریع‌تر بیندیشند و حافظه بهتری داشته باشند […]

رنگ درمانی

رنگ درمانی

در طب‌سنتی و مکمل راه‌های بسیار زیادی برای درمان بیماری‌های مختلف وجود دارد که یکی از آن‌ها رنگ درمانی است. در منابع مختلف طب‌سنتی برای هر چیزی مزاجی قائل شده‌اند که از آن جمله می‌توان به مزاج رنگ‌ها اشاره کرد. هر یک از رنگ‌های اصلی دارای مزاج خاص خود هستند که در بدن انسان ایجاد خلط خاصی می‌نمایند و باعث تغییرات ویژه‌ای می‌شوند که در این نوشتار به بخش‌های عمده آن اشاره می‌نماییم.

ترب سیاه، سیاه رو سفید

ترب سیاه، سیاه رو سفید

۹۷/۱۲/۱۹-سبزیجات از مهم‌ترین عضوهای هرم غذایی انسان‌ها هستند همان‌طور که بدن نیاز به پروتئین، قلات، ویتامین و سایر مواد مغذی دارد استفاده از سبزیجات نیز برای ارتقاء سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از انواع بیماری‌ها ضروری است مهم نیست که چه شکل سبزیجات را مصرف کنیم مهم این است که این خوراکی‌های مهم و ضروری […]

خوردن غذای مانده ممنون

خوردن غذای مانده ممنون

در تابستان و فصول گرم شرایطی فراهم می‌شود که بیماری‌های فصلی مانند اسهال، وبا و مسمومیت‌های غذا از طریق مواد غذایی منتقل شده و به شکل وسیع گسترش می‌یابند.

ترشی بخورید تا پشه دور شما نچرخد

ترشی بخورید تا پشه دور شما نچرخد

پشه‌ها بیش از ۲۵۰۰ گونه شناخته شده دارند که بعضی از آن‌ها به دلیل قابلیت انتقال بیماری‌های مهلک و مسری به انسان از قبیل مالاریا و تب زرد خطرناک‌ترین حشرات روی کره زمین محسوب می‌شوند.