۱۰ نکته درباره‌ی هم کلام شدن

۱۰ نکته درباره‌ی هم کلام شدن

وقتی راه‌تان را درست انتخاب نکرده باشید، پیدا کردن دوست جدید خیلی دشوار است. هیچ کس دوست ندارد کاری را با تقلا کردن و در نهایت شکست به پایان برساند. به خصوص کاری مثل آشنا شدن با افراد جدیدی که قرار است اوقاتی از زندگی‌تان را با آن‌ها بگذرانید. در این مطلب به ۱۰ دلیل اشاره می‌کنیم که نشان می‌دهد چرا شما در این بخش از زندگی مشکل دارید و همچنین در مورد آن‌چه باید انجام دهید، راهکار ارایه می‌دهیم.

  1. آیا دوستی خودش اتفاق می‌افتد؟

هنگامی که فارغ‌التحصیل می‌شوید، حس می‌کنید شرایط مناسبی برای دوست‌یابی وجود ندارد، پس باید خودتان رشد و این فرصت و شرایط را ایجاد کنید. خودتان یک راهکار بیابید که در پیدا کردن دوست به شما کمک کند، مانند ظاهر شدن در مکان‌هایی که افرادی با علایق مشترک با شما حضور دارند. این گونه همه چیز را به شانس واگذار نمی‌کنید بلکه در راستای آن‌چه می‌خواهید، گام برمی‌دارید. در این صورت علاوه‌بر پیدا کردن دوستان بیشتر، تمرین کارهای برنامه‌ریزی شده هم حس خوبی به انسان می‌دهد.

  1. گفت‌وگو ترسناک نیست!

واقعیت این است که اگر علاقه‌ی دو طرفه وجود داشته و این یک دعوت محترمانه باشد، اصلا ترسناک نیست. بهتر است به جای این‌که نگران این ترس باشید، روی علاقه‌ی دو طرفه‌تان تمرکز کنید، این که آیا طرف مقابل از بودن با شما لذت می‌برد و اگر این‌گونه باشد، پس او دوست دارد دوباره شما را ملاقات کند و این اصلا ترسناک نیست.

  1. از یک دورهمی کوچک شروع کنید

چه خوب می‌شود که یکی از دوستان‌تان ۱۰ نفر از بهترین دوستانش را با هم آشنا کند. شما همه دوستان او هستید و حتما وجه مشترک زیادی دارید. ممکن است بسیاری از شما برنامه‌ای برای قرار ملاقات بعدی بگذارید که یکدیگر را بیشتر بشناسید. اگر نمی‌دانید کجا دوستان جدید پیدا کنید، با دوستان‌تان یک دورهمی کوچک راه بیندازید. اگر آن‌ها هم موافق هستند، هر بار یکی میزبانی کند. حتی اگر هر کدام از شما فقط دو نفر دیگر را دعوت کند، شانس بزرگی برای دوستی‌های بیشتر پیدا می‌کنید.

  1. انتظارات‌تان از یک دوست چیست؟

بعضی‌ها با هر کسی که در اطراف‌شان باشد، فقط به این دلیل که آن فرد حاضر بوده، دوست می‌شوند در واقع شما باید برای یافتن دوستان جدید تلاش کنید. اما اول باید فکر کنید که چه چیزی از یک رابطه‌ی دوستی می‌خواهید. به طور مثال بلندپروازی و دقت برای‌تان اهمیت دارد.

  1. همه را دوست داشته باشید

اگر شما فرد خوبی باشید همه را دوست خواهید داشت. می‌توانید به همه احترام بگذارید و مهربانی کنید بدون این‌که با آن‌ها وقت بگذرانید، در این صورت خوشحال‌تر و راحت‌تر خواهید بود. هیچ اشکالی ندارد اگر همه را دوست نداشته باشید. پس خود را وادار به این کار نکنید. اگر احساس کردید کسی را دوست دارید، از آن فرصت استفاده کنید و با او هم‌کلام شوید. اگر هم به کسی علاقه‌مند نشدید، نگران نشوید و فقط همچنان به او احترام بگذارید. هیچ اجباری نیست که اگر کسی را دوست ندارید، برایش وقت و انرژی صرف کنید که او را بشناسید.

  1. خودتان فردی خوب و محترم باشید

تصور نکنید هر رابطه‌ای خوب و عاطفی خواهد بود. برای ایجاد عاطفه حداقل یکی از دو طرف رابطه یا هر دوی آن‌ها باید بامحبت باشند. شما از دو راه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که دوستی‌تان سرشار از راحتی و همراهی باشد؛ اول این‌که خودتان فردی خوب و محترم باشید و دوم دوستان‌تان را به خوبی انتخاب کنید.

  1. «شما» قدم اول را بردارید

وقتی تصور می‌کنید به اندازه‌ی کافی اجتماعی و دوست داشتنی نیستید، احساس خوبی ندارید. این‌که اکنون به اندازه‌ای که می‌خواهید دوست صمیمی ندارید، به این معنی نیست که شما ایرادی دارید. فقط باید تلاش بیشتری بکنید، برای صحبت کردن خجالت نکشید و «شما» سر بحث را باز کنید و برای دوستی قدم بردارید.

  1. مهارت دوست‌یابی

بهتر است بدانید فقط پنج درصد استعداد دوست‌یابی، ذاتی است و بقیه مهارتی است که کسب می‌کنید. شما هنگام حضورتان در یک جمع می‌توانید با سلامت عاطفی، شادی، بلندپروازی و هر چیز دیگری خودتان را برای افرادی که دوست دارید، جذاب و قابل اعتماد نشان دهید. مهارت‌ها قابل یادگیری و ساختن هستند. زندگی می‌کند با مهارت‌ها تغییر چشمگیری کند، بدون این‌که نیازی به آن پنج درصد استعداد باشد. ما بسیاری اوقات نمی‌دانیم که چه طور به خوبی مهارت‌سازی کنیم و در نتیجه بیش از حد لازم به استعداد توجه و اعتبار می‌دهیم.

  1. خودتان تصمیم گیرنده هستید

اگر خیلی اجتماعی نیستید و دوست صمیمی نمی‌خواهید، به خاطر داشته باشید که دوست‌یابی یک جریان پیش‌رونده است. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چه نوع زندگی اجتماعی داشته باشید. این یک جریان خلاقانه است که کاملا به شما بستگی دارد و این‌که تصمیم می‌گیرید به مرور زمان دوستان کم یا زیادی داشته باشید، با خودتان است.

  1. هر شخصی در یک زمینه فوق‌العاده است

هر فردی در زمینه‌ای فوق‌العاده است. ممکن است آن ویژگی کاملا اجتماعی باشد، مانند خنداندن مردم یا فکری و کاربردی باشد، مانند موفقیت شغلی. هر چیزی را که در آن فوق‌العاده هستید در دوستی ارایه کنید. خنده؟ واضح است که شما می‌توانید با آن به افراد حس شادی بدهید. در مورد ذکاوت و موفقیت چه طور؟ می‌توانید برای مشکلاتی که دوست‌تان با آن دست و پنجه نرم می‌کند، دلیل و راه‌حل بیاورید. گرمی و راحتی؟ هنگامی که دوستان‌تان به منزل شما می‌آیند، احساس شادی و آسودگی می‌کنند. درباره‌ی مهارت‌ها و گرایش‌های ذاتی‌ای که دارید، فکر کنید و ببینید که چه‌طور می‌توانید آن را با دوستان‌تان سهیم شوید، سپس این مهارت‌ها را تجزیه و تحلیل تا جاهای خالی را در روند دوستی پر کنید و از آن‌چه پیش می‌آید، لذت ببرید.