در چه قابلمه‌هایي غذا مي‌پزيد و چگونه؟

در چه قابلمه‌هایي غذا مي‌پزيد و چگونه؟

ظرف‌های آلومينيومي

اين اشکال را دارند که از خود به‌خصوص در مجاورت با غذاهاي اسيدي ترش مزه، ذره‌های فلز آزاد مي‌کنند. به همين دليل، براي پخت خوراکي‌هایي مانند گوجه‌فرنگي مناسب نیستند و هرگز نبايد براي نگهداري غذاها از آن‌ها استفاده شود.

قابلمه‌هاي استيل

احتمال چسبيدن غذا در اين ظروف به‌خصوص اگر ته آن‌ها نازک باشد، زياد است. اما براي جوش آوردن آب ايده‌آل هستند و از خود فلز پس نمي‌دهد.

ظرف‌های مسي

خاصيت انتقال گرما در آن‌ها عالي است و براي تهيه‌ی انواع مربا و سس بسيار مناسب هستند ولي از آنجایي که مس فلزي سمي است، جداره‌ی داخلي اين ظرف‌ها باید قلع اندود شده باشند.

ظرف‌های چدني

بیش از حد داغ نمي‌شوند، حرارت را به‌خوبي نگه مي‌دارند و براي پخت و پزهاي طولاني مناسب هستند.

قابلمه‌هاي آهني

در قديم، از تابه‌هاي آهني براي سرخ کردن خوراکي‌ها استفاده مي‌کردند و به‌ دلیل پيشگيري از زنگ‌زدگي آن‌ها را نمي‌شستند. امروزه، باید از نوع لعابي قابلمه‌ها دوری کرد، چون ذره‌های لعاب جدا می‌شوند و محتويات قابلمه را آلوده می‌کنند. استفاده از ساير انواع آن مانعي ندارد.

قابلمه‌هاي نچسب (تفلون)

علاوه بر اينکه، غذا به اين ظرف‌ها نمي‌چسبد، اين مزيت را دارند که طبخ خوراکي‌ها را بدون افزودن چربي (روغن و کره) ممکن می‌کنند. اشکال عمده‌ی آن‌ها اين است که در حرارت بالا، پوشش نچسب داخلي ظرف مولکول‌هاي زيان‌آوري را آزاد می‌کنند که با ايجاد خراشيدگي نیز در اين پوشش احتمال آن زياد می‌شود به همين دلیل، تابه‌هاي سبک وزن آلومينيومي که با لايه‌ی نازک تفلون پوشيده شده‌اند، مردود مي‌شوند و بر عکس آن‌هایي که ته ضخيم دارند از ارجحيت بیشتری برخوردار هستند. براي پرهيز از ايجاد خراش در لايه‌ی داخلي بايد از کفگيرهاي چوبي استفاده کرد.

ظرف‌های سفالي

از آنجایی که سفال به کندي گرم می‌شود و حرارت را به‌طور يکنواخت به غذا مي‌رساند، خوراکي‌هایي مثل حبوبات و انواع آش که نيازمند طبخ طولاني‌اند، ايده‌آل هستند. این ظرف نبايد مستقيم روي آتش قرار بگيرند و به همين دليل باید از شعله پخش‌کن کمک گرفت.

 ظرف‌های سراميک

این ظرف‌ها از لحاظ قابليت هدايت گرما مشابه ظروف سفالي‌اند، با اين تفاوت که مقاوم‌تر و براي قرار گرفتن در فر مناسب هستند. بايد توجه کنید که انتقال از يخچال به فر گرم يا برعکس، باعث شکستن آن‌ها می‌شود.

ظرف‌های نشکن شيشه‌اي (پيرکس)

از لحاظ حرارتي، ممکن است تغييرات ناگهاني دما (همان طور که در مورد سراميک گفته شد) باعث شکستن آن‌ها می‌شود. این ظرف‌ها براي قرار دادن در فر ايده‌آل هستند؛ بنابراین، از قرار دادن آن‌ها روي شعله‌ی مستقيم خودداري کنید.

چند نکته‌ی مهم درباره‌ی مصرف ظرف‌های آلومينيومي:

– تا حد امکان از سایيدن اين ظرف‌ها خودداري کنيد، زيرا سریع سوراخ مي‌شوند.

– مواد قليایي به سرعت روي ظرف‌های آلومينيومي اثر و آن را سوراخ مي‌کند.

– قابلمه‌هاي آلومينيومي مقابل نمک طعام نيز مقاومت ندارند. در آن‌ها برنج خيس نکنيد و با آب نمک نگه نداريد.

– جوشاندن آب نيز باعث تيرگي اين ظرف‌ها مي‌شوند. براي برطرف‌کردن اين حالت هنگام پخت، چند قطره آب ليمو يا سرکه‌ی اضافه تا از سياه شدن ظرف جلوگيري کنید. بعد از خارج کردن مواد غذایي اگر مقداري پودر لباس‌شویي را با آب در آن بجوشانيد دوباره رنگ ظرف روشن مي‌شود.