گوشه و کنار جهان

گوشه و کنار جهان

خالکوبی دختران برای دزدیده نشدن

دختران قبیله‌ی چان در میانمار، برای در امان ماندن از آدم‌ربایی دست و صورت خود را خالکوبی می‌کردند تا زشت شوند. دختران این قبیله هنگامی‌که به ۱۲ سالگی می‌رسیدند بزرگ‌ترهای‌شان آن‌ها را به تتو کردن دست و صورت خود وادار می‌کردند تا از خطر دزدیده شدن در امان بمانند. معمولا دختران از ۱۲ تا ۱۴ سالگی شکل‌هایی مثل نقطه، خط، دایره و هر شکل دیگری که آن‌ها را زشت کند در صورت خود تاتو می‌کردند. همچنین، آن‌ها مجبور بودند گوشواره‌های بزرگ گرد آویزان کنند تا زیبایی‌شان را از بین ببرند. این سنت در سال ۱۹۶۰ باطل شد، ولی دختران آن دوران، امروز زنان سالخورده‌ای هستند که هنوز نشان این سنت را در صورت خود دارند.

دختری که در حال سنگ شدن است!؟

طی اتفاقی نادر، دختری جوان به بیماری FOP (فیبرودیسپلازی استخوانی‌شونده) دچار است. این بیماری نادر بافت همبند است که در آن جهش ژنی باعث می‌شود که بافت عضلانی و بافت همبند مانند عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها به تدریج با استخوان (Ossified) جایگزین شوند. کسانی که به این بیماری مبتلا شده‌اند می‌گویند که انگار در بلوکی از یخ گرفتار شده‌اند و نمی‌توانند اندام خود را حرکت دهند. جاسمین فلوید، دختر جوانی است که دچار بیماری FOP شده و با گذشت زمان، عضلات، تاندون‌ها و سایر بافت‌های همبند او در حال تبدیل شدن به استخوان و تشکیل یک اسکلت دوم هستند. جاسمین یکی از ۲۸۵ نفری که در آمریکا به این مشکل دچار شده است. او در ۲۳ سالگی، توانایی رساندن دست‌هایش را به سطح شانه ندارد و حرکت گردنش را از دست داده است.

دوستان نزدیک جاسمین می‌دانند که باید در سمت راست او بنشینند، زیرا او برای نگاه کردن به سمت چپ خود ناچار است تمام بدنش را به آن سمت بچرخاند. این دختر جوان به دلیل رشد استخوان اضافی روی کمرش، در برداشتن اجسام دچار مشکل می‌شود. به تازگی، با تبدیل شدن عضلات صورت و فک او به استخوان، آرواره این دختر قفل شده و او برای غذا خوردن فقط می‌تواند دهان خود را یک سانتی‌متر باز کند. جاسمین هنگام تولد توده‌ای به اندازه‌ی نخود در انگشت شست پایش داشت. در آن زمان، متخصص اطفال به والدین او گفتند که جایی برای نگرانی وجود ندارد، ولی زمانی که او ۹ یا ۱۰ ماهه شد توده‌ی کوچک دیگری در جمجمه‌ و در امتداد ستون فقراتش شکل گرفت. آن‌ها بار دیگر به پزشک متخصص اطفال مراجعه و پزشکان نظریه‌های مختلفی را درباره‌ی این بیماری ارائه کردند. با بزرگ‌تر شدن جاسمین، مشکلات او نیز بیشتر شد تا جایی‌که در مهد او از درد گردن شکایت می‌کرد، اما هیچ‌کس علت اصلی این دردها را نمی‌دانست و احتمال می‌دادند که او به دلیل نحوه‌ی غلط خوابیدن به این دردها دچار شده است. تا اینکه در سال ۱۹۹۹، یک پزشک به آن‌ها گفت که جاسمین دچار بیماری FOP شده است.

جوش‌هایی که به صدها تومور‌ تبدیل شدند!

پیرزن ۶۰ ساله‌ی بنگلادشی برآمدگی‌های کوچک صورت و گردنش با مرور زمان به تومور تبدیل شدند و سراسر بدن او را گرفتند.

این پیرزن در کودکی برآمدگی‌های کوچکی در سراسر بدنش داشت که همه تصور می‌کردند جوش هستند و موضوع نگران‌کننده‌ای وجود ندارد. پزشک محل زندگی او در آن زمان فکر می‌کرد با بریدن جوش‌های قرمز بالای لب و صورت او می‌تواند این برآمدگی‌ها را از بین ببرد، اما راه‌حل این پزشک باعث گسترش تومورها در سراسر بدن او شد.

این پیرزن در روستای محل زندگی خود به آدم منفوری تبدیل شده و مردم به ارتباط برقرار کردن با او تمایلی ندارند. این پیرزن بنگلادشی که همراه پسرش و خانواده‌ی او زندگی می‌کند، از متورم شدن تومورها رنج می‌برد و گاهی به علت خارش آن‌ها حتی دچار خون‌ریزی می‌شود.

فِرِدی، بزرگ‌ترین سگ انگلیس

فِرِدی، نام بزرگ‌ترین و غول‌پیکرترین سگ انگلیس است. این سگ ۱۸ ماه، نژاد دانمارکی (Dane) و وقتی روی پاهای عقبی خود می‌ایستد طولی حدود دو متر و ۲۴ سانتی‌متر دارد.

فردی به راحتی در مقایسه با بزرگ‌ترین سگ فعلی که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده بالاتر قرار می‌‌گیرد.

ورزش جدید و عجیب انگلیسی‌ها

فردی که برای رکوردشکنی روی صخره کار جالبی انجام داده و در فضای مجازی عکسی دیدنی منتشر کرده است. همه ورزش‌ها جذابیت‌های خودشان را دارند؛ آنقدر که اگر در آن حرفه‌ای هم نباشیم، گاهی آن‌ را انجام می‌دهیم و از تماشاچی‌های پر و پاقرص آن رشته ورزشی می‌شویم. در این میان، ورزش‌‌های عجیب و غریبی هستند که کمتر نام‌شان را شنیده‌ایم و از آن‌ها کمتر می‌دانیم. ورزش جدید و عجیب انگلیسی‌ها؛ یعنی، اتو کردن لباس در سخت‌ترین شرایط ممکن است. در فضای مجازی منتشر شده که در فردی برای رکوردشکنی در این ورزش روی صخره‌ای لباس‌های خود را اتو کرده است.