روش پاک کردن جوهر خودکار

روش پاک کردن جوهر خودکار

اگر جوهر، کیف یا کاپشن چرمی‌تان را کثیف کرده با تافت یا الکل آن را از بین ببرید. فقط باید قبل از اینکه لکه خشک شود سریع این کار را انجام دهید.

اولین توصیه این است که زمان را برای شستن و از بین رفتن این لکه‌‌ها از دست ندهید، هر زمانی که متوجه لکه‌ی جوهر شدید آن را سریع پاک کنید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید.

*برای آقایان بسیار اتفاق می‌افتد که جوهر خودکار به جیب لباس یا کت‌شان پس دهد. برای از بین بردن این لکه‌‌ها از شیر یا دوغ استفاده کنید. اینگونه که قسمت جوهری لباس را داخل ظرفی که شیر یا دوغ دارد قرار دهید، بگذارید پنج دقیقه بماند و بعد آن را آب بکشید. اگر هنوز اثر لکه باقی مانده، دوباره این کار را تکرار کنید تا جوهر کاملا از بین برود.

*اگر روی مبل لکه‌ی جوهر افتاده محل را خیس کنید، رویش نمک بریزید و با پارچه‌ی تمیزی روی آن را بمالید. علاوه بر این، مخلوط گلیسرین و آمونیاک را هم روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر بشوید.

اگر فرش تان با جوهر کثیف شده روی آن کمی ماست بریزید و سپس ماست را با قاشق جمع کنید. این کار را چندبار تکرار کنید تا ماست جوهر را کامل جذب کند. فراموش نکنید این دستور برای لکه‌‌های تازه است.

برای لکه‌‌های کمی قدیمی یک قاشق غذاخوری سرکه را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی در دو فنجان آب گرم مخلوط کنید، دستمالی تمیز یا اسفنجی را درون محلول بزنید و روی لکه جوهر بکشید تا محلول جذب فرش شود؛ سپس دوباره دستمال را روی لکه بکشید تا از بین برود. پارچه‌ی تمیز دیگری را با آب سرد خیس، محل لکه را تمیز و سپس خشک کنید.

دستمال کاغذی تمیزی بردارید و روی لکه فقط ضربه بزنید. فراموش نکنید فقط ضربه بزنید و اصلا دستمال را روی لکه نمالید تا پخش نشود. روی دستمال دیگری کمی تافت یا الکل سفید بریزید و روی لکه ضربه بزنید تا جوهر جذب دستمال شود. بعد از از بین رفتن لکه، با دستمال کاغذی مرطوب آن محل را پاک کنید تا الکل و مواد بیرون بیایند.

شیوه‌‌های تمیز کردن انواع پوشاک

چرم

برای شستن پارچه‌‌های چرمی کمی پودر رخت‌شویی را داخل آب سرد حل کنید، پارچه را در آن قرار دهید و بعد از ۱۵ دقیقه با ملایمت روی آن دست بکشید؛ سپس پارچه را آب بکشید. توجه کنید که پارچه‌ی چرمی را هرگز چنگ نزنید و نچلانید. بعد از این مرحله پارچه را در آبی که کمی پودر صابون در آن حل کرده‌اید قرار دهید تا نرم و لطیف شود؛ سپس پارچه را آبکشی و آویزان کنید تا خشک شود. به هیچ عنوان پارچه را روی رادیاتور، شوفاژ و لوازم گرم کننده قرار ندهید، زیرا باعث خشک شدن چرم می‌شود. هرگز در شست‌وشوی لباس‌‌های چرمی از وایتکس استفاده نکنید.

پوشاک نخی

* این نوع پارچه‌‌ها را می‌توانید با ماشین یا با دست در درجه‌ی بالای آب بشویید.

* در شست‌وشو و لکه‌زدایی آن‌ها از اسیدها و بازهای قوی استفاده نکنید.

* لباس‌‌های رنگی و سفید را جدا از هم بشویید. اگر می‌خواهید از مواد رنگ بر استفاده ابتدا در گوشه‌ای نامعلوم از لباس آن را امتحان کنید.

پوشاک نایلونی همراه پلی استر و پنبه

* این نوع پارچه‌‌ها را باید با آب سرد آبکشی کنید.

* اگر جنس این نوع پوشاک فقط نایلونی است توصیه می‌شود آن را با دست و لباس‌‌های سفید و رنگی را جدا از یکدیگر بشویید. از به کار بردن آب اکسیژنه یا هر ماده‌ی رنگ‌بر دیگر روی آن خودداری کنید.