هرگز نوزاد خود را شدید تکان ندهید

هرگز نوزاد خود را شدید تکان ندهید

از آنجایی که هر پدر و مادری بهترین‌ها را برای فرزند یا فرزندان خود می‌خواهند، می‌خواهیم در این مطلب نکته‌هایی را به شما گوشزد کنیم که رعایت نکردن‌شان به ضرر سلامت و حتی زندگی نوزاد است. نوزادان موجوداتی کوچک و بسیار حساس هستند؛ بنابراین، باید به مراقبت از آن‌ها توجه خاصی کنید؛ به عنوان مثال، هیچ گاه نباید نوزادان را به هوا پرتاب کنید، زیرا این کار بسیار خطرناک است.

به یاد داشته باشید هرگز نوزاد خود را به شدت تکان ندهید، زیرا این کار موجب آسیب مغزی شدید می‌شود و در بدترین حالت کشنده است. علاوه بر این، تکان دادن نوزاد موجب معلولیت‌های دائمی او می‌شود. دلیل اینکه نباید نوزاد خود را هرگز با شدت تکان دهید این است که مغز او بسیار آسیب‌پذیر است و عضلات گردنش قدرتمند نیستند. در نتیجه زمانی که جنبش‌های ناگهانی و شدید، که توانایی کنترل‌شان را ندارید، ایجاد می‌کنید این شرایط باعث برخورد مغز نوزاد با دیواره‌های جمجمه می‌شود که پارگی رگ‌های خونی و جمع شدن خون در مغز ایجاد می‌کند. این شرایط آسیبی غیر قابل بازگشت و در بدترین حالت مرگ نوزاد را همراه دارد.

این سندرم به نام «سندرم تکان شدید نوزاد» شناخته می‌شود و به طور معمول کودکان زیر پنج سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شرایطی که در نتیجه‌ی این حمله رخ می‌دهند عبارت‌اند از:

ناتوانی‌های یادگیری و رفتاری، تشنج، آسیب مغزی، فلج مغزی، نابینایی، فلج و مرگ.

افراد ممکن است برای آرام کردن نوزاد هنگام گریه اشتباهات بزرگی را انجام دهند. آن‌ها با تکان دادن نوزاد می‌خواهند او را آرام کنند، اما این کار عوارض جدی را در پی دارد. امروزه متاسفانه، گزارش‌های بسیاری درباره‌ی موارد سوء استفاده از کودکان و نگهداری نامناسب از آن‌ها وجود دارند. همچنین، احتمالا والدینی را دیده‌اید که به عنوان بخشی از بازی فرزند خود را به هوا پرت می‌کنند و سپس او را می‌گیرند. این کار در نگاه نخست شاید مشکل آفرین به نظر نرسد، اما ممکن است پیامدهای ناگواری را به بار آورد. از جمله نشانه‌ها و علائمی که ممکن است با تکان دادن نوزاد به وجود آیند عبارت‌اند از:

تشنج، کاهش اشتها، گشاد شدن (اتساع) مردمک، مشکلات تغذیه‌ای، تحریک‌پذیری بیش از حد، بی‌حالی، کشیدگی عضله، کما، مشکل در تنفس، استفراغ و نقاط خونریزی در چشم‌ها.

در مواردی که با برخی از نشانه‌های بالا در نوزاد خود مواجه شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. رسیدگی پزشکی سریع و مناسب زندگی نوزاد را نجات می‌دهد.