اتاق‌های رنگارنگ!

اتاق‌های رنگارنگ!

آبی کثیف برای اتاق خواب

آبی به عنوان یکی از آرام‌بخش‌ترین رنگ‌ها شناخته شده است که شاید دلیلش آبی بودن رنگ آسمان و دریا باشد. تحقیقات نشان می‌دهند که مردم در اتاق‌های آبی رنگ بیشتر و راحت‌تر به خواب می‌روند؛ فقط باید درجه‌ی اشباع رنگ پایین و روشنایی آن بالا باشد.

بنفش رنگی که نباید برای اتاق خواب استفاده کنید

درست است که بنفش در چرخه‌ی رنگ‌ها بعد از آبی قرار دارد، اما این رنگ کیفیت خواب را پایین می‌آورد.

سبز مایل به خاکستری برای اتاق کار

سبز با فکر خلاق مرتبط است و ذهن را برای کار تحریک می‌کند. شاید دلیلش این باشد که سبز رنگ طبیعت است و ذهن را پاک‌سازی می‌کند. درجه‌ی اشباع این رنگ هم باید پایین باشد، چون قرار نیست بیش از اندازه ذهن تحریک شود.

قرمز، رنگی است که نباید برای اتاق کار استفاده کنید

قرمز نا خودآگاه شما را به یاد نمرات قرمز کارنامه‌ی تحصیلی می‌اندازد. به گفته‌ی روان‌شناسان قرمز حتی برای مدت کوتاه عملکردهای تحلیلی را تضعیف می‌کند.

خشخاشی یا آبی لاجوردی برای آَشپزخانه

این مورد کمی گیج کننده است، چون به تاثیری بستگی دارد که شما می‌خواهید. رنگ‌های گرم با اشباع بالا مثل قرمز و نارنجی اشتها را زیاد می‌کنند، اما اگر می‌خواهید اشتها را کم کنید از آبی استفاده کنید. آشپزخانه، یکی از اتاق‌هایی است که می‌توان از رنگ‌هایی با اشباع بالا استفاده کرد. وقتی در حال آماده کردن غذا هستید بهتر است اطراف‌تان پر از رنگ‌های پر انرژی باشد.

زرد مایل به سبز رنگی است که نباید برای آشپزخانه استفاده کنید

زرد یکی از مطلوب ترین رنگ‌ها در دنیاست، اما وقتی با سبز ترکیب شود حس ناخوشایندی به شما می‌دهد که این حس را نباید کنار غذا تجربه کنید.

صورتی ملایم برای حمام

درست است که سفید رنگ پاکی است، اما در عین حال حس خشکی و سردی را منتقل می‌کند. رنگ صورتی، فضایی شایسته برای هر نوع پوستی ایجاد می‌کند و حتی زمانی که زیر دوش نیستید احساس گرما می‌کنید. هیچ‌وقت برای تاثیر بیشتر صورتی جیغ استفاده نکنید همان صورتی رزی کافی است.

رنگ‌های نئونی را نباید برای حمام استفاده کنید معمولا حمام فضای کوچکی است و هیچ کسی دوست ندارد که در فضایی کوچک با رنگ‌های تند و جیغ احاطه شود.

شنی گرم برای اتاق نشیمن

اتاق نشیمن اتاقی چند منظوره و ممکن است در این اتاق همچنان که در حال چت با دوستان هستید کتاب هم بخوانید؛ بنابراین، می‌توانید هم از رنگ‌های زنده و هم از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. بهتر است از رنگ‌های آرام‌بخش استفاده کنید، زیرا این اتاق به دلیل موقعیت‌ها و فعالیت‌های اجتماعی به اندازه‌ی کافی انرژی دارد؛ پس نباید با رنگ‌های زنده این انرژی را دو چندان کنید.

رنگ‌های تیره را نباید برای اتاق نشیمن استفاده کنید

درست است که رنگ‌های تیره به اتاق نشیمن شور و اشتیاق می‌دهند، اما بسیاری از این رنگ‌ها احساس غم و ناراحتی را القا می‌کنند.