فوتبالیستی که فارسی یاد گرفت و بازیگر شد!

فوتبالیستی که فارسی یاد گرفت و بازیگر شد!

بیوگرافی

اشپیتیم آریفی، که در ایران با نام‌های اشپیتیم آرفی و اشپیتن آرپی شناخته می‌شود، بازیکن فوتبال آلبانیایی‌تبار اهل جمهوری کوزوو است. آریفی از پدر و مادری آلبانیایی‌ از تبارهای مسلمان‌های کوزوو در پریشتینا مرکز این کشور، که در آن زمان در جمهوری صربستان واقع در جمهوری فدرال یوگسلاوی قرار داشت، به دنیا آمده‌ و مسلمان است.

او در خرداد ۱۳۸۷، به باشگاه فوتبال پیام مشهد، در لیگ دسته اول فوتبال ایران پیوست. او درباره‌ی اینکه چرا برای فوتبال به ایران آمده می‌گوید: «انتقالم به فوتبال ایران خیلی سریع اتفاق افتاد. در تیم سابقم هیچ انگیزه‌ای برای ادامه‌ی فعالیت نداشتم و طی تماس باشگاه پیام با مدیر برنامه‌هایم ایران را برای ادامه‌ی فوتبالم انتخاب کردم.»

این فوتبالیست نخستین بار برای پیام در مقابل استیل‌آذین بازی کرد. با صعود پیام به لیگ برتر فوتبال ایران در بازی پلی‌آف برابر فولاد خوزستان، آرفی در پیام ماند و برای این تیم در فصل ۸۸-۸۷ نیز بازی کرد. او در ۲۹ بازی ۱۸ گل برای پیام به ثمر رساند و در پایان فصل به پرسپولیس پیوست. اشپیتیم آریفی، پس از پیوستن به تیم پرسپولیس، در ۱۱ بازی لیگ برتر، یک گل به ثمر رساند و در فصل بعد؛ یعنی، ۹۰-۸۹ در ۱۴ بازی لیگ، چهار گل و در دو بازی جام حذفی یک گل را در پرسپولیس به نام خود ثبت کرد.

چگونه شد که در عرصه‌ی هنر پا گذاشتید؟

دنبال بازیگری نبودم. چهار ماه پیش که به ایران آمدم، پیشنهاد بازی در فیلم «آوار» به من داده شد و با علیرضا نیکبخت هم‌بازی شدم.

کار با سامان مقدم چگونه بود؟

بعد از فیلم سینمایی، سریال «دیوار به دیوار» سامان مقدم پیشنهاد شد که دو قسمت در آن بازی کردم و تجربه‌ی خوبی هم برایم بود.

بازیگری یا فوتبال؛ کدام سخت است؟

بازیگران و بازیکنان هر کدام از سختی‌های شغل خود می‌گویند، اما به نظر من هر دو حرفه سخت است. به آقای شریفی‌نیا گفتم شما زمانی یک موقعیت گل دارید، ولی وقتی آن از دست برود دوباره تکرار نمی‌شود، اما در بازیگری وقتی جمله‌ای اشتباه بگویید دوباره تکرار می‌شود. البته در بازیگری لحظه‌ی خندیدن، گریه کردن، ناراحت بودن و … سخت است.

با توجه به اینکه از ایران دور شدید هنوز پرسپولیسی هستید؟

بله؛ هنوز پرسپولیسی هستم.

درباره‌ی قهرمانی پرسپولیس صحبت کنید.

خوشحالم که پرسپولیس بعد از ۹ سال، قهرمان لیگ برتر می‌شود، اما در این سال‌ها دو بار قهرمان جام حذفی شده‌ایم. پارسال مشخص بود که تیم خوب است، اما به دلیل تفاضل گل قهرمان نشد. استقلال در اوایل فصل نتیجه‌ی خوبی نگرفت، اما در ادامه روند صعودی داشت.

در حال حاضر ساکن آلمان هستید؟

بله؛ الان چهار سال است که از ایران رفته‌ام و در آلمان زندگى می‌کنم.

خانواده‌ی‌تان به حضور شما در عرصه‌ی بازیگری چه عکس‌العملی داشتند؟

خانواده‌ام خوشحال هستند. زمانی که گفتم می‌خواهم به ایران برگردم و بازیگری کنم هیچ کدام از آن‌ها باور نمی‌کردند و بسیار متعجب بودند.

کار با گروه سریال «لژیونر» چگونه است؟

این روزها، مشغول بازی در سریال «لژیونر» هستم. با توجه به اینکه بازیگری حرفه‌ی اصلی من نیست آقای آب پرور به من کمک بسیاری می‌کنند. حتی بازیگران سریال هم طوری رفتار می‌کنند که من خیلی راحت کار کنم.

شما تسلط خوبی به زبان فارسی دارید!

زمانی که به ایران آمدم و در پیام مشهد که بازی می‌کردم از کل تیم فقط یک نفر به زبان انگلیسی مسلط بود؛ بنابراین، راهی جز اینکه خودم فارسی یاد بگیرم نداشتم. خانه یکی از دوستانم می‌رفتم و از او سوال می‌کردم و به مرور فارسی یاد گرفتم.

الهام قبادی