۸ راهکار برای دارو دادن به کودکان

۸ راهکار برای دارو دادن به کودکان

۱. برخورد و نگرشی مثبت داشته باشید

والدین باید برخوردی کاملا مثبت داشته باشند. بیشتر کودکان بزرگ‌تر نسبت به تشویق و دلایلی که برای‌شان می‌آورید، واکنشی مثبت نشان می‌دهند و کودکان کوچک‌تر از برخورد و احساسات والدین‌شان تاثیر می‌پذیرند. شما به هر اندازه هنگام دارو دادن به فرزندتان خسته و عصبانی‌تر باشید، او نسبت به خوردن آن رغبت کمتری نشان داده و با شما مخالفت می‌کند.

۲. به فرزندتان اجازه‌ی انتخاب دهید

برای کودکانی که به اندازه‌ی کافی بزرگ شده‌اند، علت دارو خوردن‌شان را توضیح دهید. با توضیح اینکه چگونه دارو به خوب شدن او کمک می‌کند، ‌ذهن فرزندتان را آماده کنید. در صورتی‌که شربت مورد نظر طعم‌های متفاوتی دارد، به او اجازه دهید خودش انتخاب کند. دکتر بازی برخی مواقعی به کودکان کمک می‌کند دارو خوردن را راحت‌تر بپذیرند، زیرا در هنگام این بازی خودشان به عروسک‌های‌شان دارو می‌دهند.

۳. از پزشک خود کمک بگیرید

بعضی دارو‌ها از بعضی دیگر خوش طعم‌تر هستند، بعضی‌های دیگر را به جای چهار بار در روز می‌توان تنها دو بار مصرف کرد. پزشک‌تان می‌تواند شما را در انتخاب و استفاده از چنین داروهایی راهنمایی کند.

۴. دارو را در غذا بگذارید

در بیشتر مواقع خرد کردن قرص یا ریختن کپسول در غذای مورد علاقه‌ی فرزندتان مشکلی ایجاد نمی‌کند اما توجه داشته باشید که شما ابتدا باید در رابطه با انجام این عمل با پزشک خود مشورت کرده و از بی‌خطر بودن آن مطمئن شوید. از طرفی، شما باید از کامل خورده شدن غذا به منظور مصرف مقدار مشخص داروی تجویز شده توسط فرزندتان اطمینان کسب کنید.

۵. فریب دادن

دادن چیزی سرد به فرزندتان همانند بستنی قبل از خوردن دارو یا از بین بردن مزه‌ی دارو با دادن چیزی شیرین به او پس از خوردن آن، پروسه‌ی دارو دادن را آسان‌تر می‌کند. شما می‌توانید بعد از خوردن دارو یک قاشق چای‌خوری شکلات صبحانه به فرزندتان بدهید.

۶. جایزه دادن

کودکان بزرگ‌تر معمولا نسبت به جایزه گرفتن پاسخ مثبتی نشان می‌دهند. در کنار تعریف و تمجید‌های‌های زبانی، بعد از هر دارو یک برچسب زیبا به فرزندتان بدهید تا آن را در تقویمی بچسباند. به این ترتیب او احساس می‌کند پاداش کاری را که انجام داده، دریافت کرده و با نگاه کردن به برچسب‌های موجود در تقویم از روند خود آگاهی دارد.

۷. به فرزندتان بیاموزید چگونه قرص بخورد

کودکان چهار سال به بالا، می‌توانند چگونگی قرص خوردن را بیاموزند. شما می‌توانید این کار را با تقسیم کردن یک آبنبات به تکه‌هایی بسیار کوچک شروع کنید. در صورتی که او قورت دادن قرص را یاد گرفته باشد، پروسه‌ی دارو دادن آسان‌تر می‌شود.

۸.  از دیگران کمک بگیرید

در مواقعی، مخصوصا هنگامی که کودک برای مدتی طولانی مجبور به استفاده از دارو است، والدین برای انجام این کار راه‌حلی پیدا نمی کنند. در این مواقع شما می‌توانید از کمک فرد دیگری، که به سلامت فرزندتان اهمیت می‌دهد، استفاده کنید. احتمالا فرزندتان به خوردن دارو از دست فردی جز والدینش واکنش مثبتی نشان می‌دهد.