ماه‌چهره خلیلی: همیشه دغدغه‌ی جنگ را دارم

ماه‌چهره خلیلی: همیشه دغدغه‌ی جنگ را دارم

او با بیان اینکه علاقه‌ی بسیار زیادی به حضور در فیلم‌های مربوط به جنگ و دفاع مقدس دارد، افزود: «زمانی که جنگ ایران و عراق شروع شد، من کودک بودم و از ایران رفتم. کشوری که در آن مستقر شدم زیاد باران می‌بارید و صدای رعد و برق مدام من را یاد صدای آژیر و بمباران می‌انداخت. تمام ما موضوعاتی درباره‌ی اسلام، دین و تاریخ را در کتاب‌ها می‌خوانیم، ولی من در کودکی درباره‌ی جنگ جهانی اول و دوم می‌خواندم و با خودم می‌گفتم در کشورم الان جنگ است و من دارم درباره‌ی جنگ کشورهای دیگر می‌خوانم. آن زمان مثل حالا نبود که آنلاین بتوانیم از اوضاع کشور دیگری خبر داشته باشیم.»

همچنین این بازیگر گفت: «به جرات می‌گویم که اگر آن زمان در ایران بودم و سنم اجازه می‌داد برای دفاع از کشورم به جبهه می‌رفتم، زیرا برای جانبازان و شهدا بسیار احترام و ارزش قائل هستم. به همین دلیل در کارنامه‌ی کاری‌ام بیشتر در فیلم‌ها و سریال‌هایی با این مضمون حضور داشتم مانند «در چشم باد» و «اشنوگل» که در جشنواره‌ی فیلم فجر، نمایش داده شد و درباره‌ی ۱۷۵ شهید غواص بود.»

خلیلی در ادامه گفت: «البته در ژانرهای دیگری مانند اجتماعی، وحشت، کودک، تاریخی و … هم حضور داشتم، اما علاقه‌ی شخصی‌ام در حوزه‌ی دفاع مقدس و جنگ است.»

قدر شهدا را نمی‌دانیم

خلیلی گفت: «در کشورمان بیشتر خیابان‌ها و کوچه‌ها به نام شهیدان است، اما سوال این است که تا به امروز برای آن‌ها و خانواده‌های‌شان چه کرده‌ایم. برای جانبازان، که برای حفاظت از ما و کشورمان به جبهه‌های جنگ رفتند، چقدر احترام و ارزش قائل هستیم. ساختمان‌های  کمی هستند که جانبازان می‌توانند با ویلچر راحت در آن رفت و آمد کنند.»

پرفروش‌ترین فیلم‌های سال سینما

او با بیان اینکه پرفروش‌ترین فیلم‌های سال در سینما فیلم‌های کمدی هستند گفت: «طبیعی است که امروز همه‌ی ما مشکلاتی در زندگی‌های‌مان داریم و اگر قرار باشد به سینما برویم، ترجیح می‌دهیم آن دو ساعت را برای دیدن فیلم‌های شاد بگذاریم تا لحظه‌های خوبی کنار خانواده‌های‌مان داشته باشیم.»

کارگردان باید جنگ را از نزدیک حس کرده باشد

خلیلی گفت: «به نظرم ساخت فیلم‌های مربوط به جنگ و دفاع مقدس باید همراه پژوهش باشد تا محتوای‌شان غنی باشد. به جای ساخت چند فیلم در طول سال، دو فیلم با بودجه‌ی مناسب ساخته شود تا از ارزش و رشادت‌های جانبازان و شهدا کاسته نشود.»

او یادآور شد: «کارگردان‌هایی که قرار است درباره‌ی موضوع جنگ و دفاع مقدس فیلم بسازند باید از دل جنگ و آن را به خوبی و از نزدیک حس کرده باشند، زیرا هیچ چیزی در این دنیا مهم‌تر از این نیست که فردی جانش را برای حفاظت از کشورش بدهد.»

هیچ وقت دغدغه‌ی کار با بزرگان را نداشتم

این بازیگر، درباره‌ی اینکه کارش را در سینما و تلویزیون با کارگردان‌های بزرگی شروع کرده است، گفت: «در تلویزیون کارم را با داوود میرباقری، مسعود جعفری جوزانی و ضیاء‌الدین دری و در سینما با ایرج قادری شروع کردم به همین دلیل هم هیچ وقت دغدغه‌ی کار با بزرگان را نداشتم.»

نگاه‌های‌فیلم اولی‌ها جدید است

او با بیان اینکه فیلم‌اولی‌ها در سینما در سال‌های اخیر به خوبی درخشیدند، افزود: «چهار سال است که بیشتر با فیلم اولی‌ها کار می‌کنم، زیرا نگاه‌های‌شان جدید است و وسواس بسیاری دارند؛ به همین دلیل، حضور در فیلم‌های آن‌ها را دوست دارم.»

متن برایم اهمیت زیادی دارد

او درباره‌ی اینکه متن برایش اهمیت زیادی دارد گفت: «برای انتخاب فیلم و سریال در ابتدا متن برایم مهم است و بعد کارگردان و عوامل. البته در مورد فیلم «قلب سفید قاصدک‌ها» باید بگویم که آقای رویین‌تن را می‌شناختم و تجربه‌ی کار قبلی با او را داشتم و شاید دلیل اصلی حضورم در این فیلم ایشان بود.»

هیچ وقت از حضور در فیلم یا سریالی پشیمان نیستم

خلیلی یادآور شد: «با تمام کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگانی که تا به امروز کار کرده‌ام خاطرات خوبی دارم و هیچ وقت از حضور در فیلم یا سریال پشیمان نیستم. در کارنامه‌ی کاری‌ام ۳۵ فیلم سینمایی، پنج سریال تاریخی، پنج تئاتر و چند سریال مناسبتی دارم که از حضور در هر کدام‌شان تجربه‌های زیادی کسب کرده‌ام.»

هیچ وقت دنبال سوپراستار شدن نبودم

او درباره‌ی اینکه هیچ وقت دنبال سوپراستار شدن نبوده است، گفت: «در طول سال‌های کاری‌ام، هیچ وقت دنبال مطرح شدن نبودم. بازیگری از علایق شخصی‌ام و منبع درآمدم از جای دیگری است.»

برای تمام فیلم‌هایم زحمت کشیده‌ام

ماه‌چهره خلیلی، درباره‌ی آرزویش برای سینما، گفت: «در حال حاضر، نُه فیلم دارم که هنوز اکران نشده و امیدارم روزی همه‌ی آن‌ها نمایش داده شود. البته درست است که هر فیلمی باید زمان خودش اکران شود، زیرا تاثیرگذاری‌اش بیشتر است، اما با این وجود دوست دارم روزی این فیلم‌هایم به نمایش درآیند، چون برای همه‌ی آن‌ها زحمت کشیده‌ام.»

او خاطرنشان کرد: «به تازگی، سریال «پرونده‌ی هاوانا» در شبکه‌ی نمایش خانگی عرضه شده است. در حالی‌که این فیلم ۱۱ سال پیش ساخته شده و اگر آن در زمان خودش نمایش داده می‌شد در روند کاری من بسیار تاثیرگذار بود، اما این اتفاق نیفتاد. همچنین، فیلم سینمایی «لاله» که سرانجام آن مشخص نشد و میلیاردها هزینه هم داشت و همچنین «رنج و سرمستی»، به کارگردانی جهانگیر الماسی، که من چهار ماه برای آن فیلم در مرز ایران بودم و کردی صحبت می‌کردم، پخش نشدند.