سفری کوتاه اما پرجاذبه

سفری کوتاه اما پرجاذبه

سفر بهاری به چهارمحال، جایی‌که گاه در یک سوی تالاب و کوه‌های سر به فلک کشیده و سپیدپوش کلار خودنمایی و مدتی بعد در سوی دیگر، درختان و چمنزارهای وسیع و سرسبز افسون می‌کنند. تصویر آسمان آبی و تکه ابرهای گذرا بر صیقل زیبای آب و رقص کوه‌های کلار در بازتاب آن، تنها یک معنا می‌دهد؛ زیبایی بی‌حد و حصر. دامنه‌های زاگرس در چهارمحال و بختیاری با دارا بودن بیش از ۲۵۰ جاذبه‌ی گردشگری و طبیعت‌گردی برجسته، یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران است.

این استان به‌ویژه در گردشگری روستایی و عشایری دارای جاذبه‌های پرشماری است. جنگل‌های بلوط، آبشارها، دشت لاله‌های واژگون، گرداب‌ها و تالاب‌های بسیار زیبایی مانند تالاب چغاخور از زیباترین جاذبه‌های طبیعت‌گردی و اکوتوریسم در ایران هستند. چهارمحال با مناطق کوهستانی و برف‌گیر خود سرچشمه‌ی تعدادی از بزرگ‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین رودخانه‌های دائمی ایران (همچون کارون، دز و زاینده‌رود) را در خود جای داده است.

استان چهارمحال و بختیاری صنایع‌ دستی گوناگون و رنگارنگی دارد. عشایر کوچ‌نشین و اسکان‌ یافته، روستاییان و شهرنشینان هر کدام تولیدات خاص خود را دارند. قالی چال شتری با طرح‌هایی مانند خشتی، لچک ترنج، چو خا، گیوه، گلیم، کم چه دان و غیره از جمله‌ی این صنایع ‌دستی هستند. قالی چهارمحال و بختیاری و فرش بختیاری، که به دست زنان و دختران خوش‌ذوق این سرزمین در خانه بافته و زایش می‌شود، از بهترین هستند که در این سفر می‌توان آن‌ها را تهیه کرد. گز بلداجی، کشک و قارا، عسل کوهی، بادام و رب انار، سوغات‌های خوراکی بسیار پرآوازه‌‌ی این منطقه هستند.

چنانچه با خودروی شخصی خود سفر می‌کنید و فرصت کافی دارید، می‌توانید با عبور از مسیرهای پرجاذبه‌ای که معرفی می‌کنیم، از جاذبه‌های طبیعت‌گردی برتر این استان بازدید کنید. چنین سفری به‌ ویژه برای فصل بهار مناسب است. بهترین زمان برای سفر به زیبایی‌های دامنه‌های پرصلابت زاگرس، فصل بهار و اوایل تابستان است. ‌گیاهان دارویی و خوراکی بسیاری در طبیعت بهاری این استان می‌رویند. کرفس کوهی، ماما چم چم، موسیر، قارچ کوهی، سیر کوهی، سیاه‌دانه و … ، از رسته‌ی این گیاهان هستند.

از شهرکرد تا دره‌ی عشق

* زمان گردش و سفر: دو روز

* مسافت سفر (از شهرکرد): حدود ۴۰۰ کیلومتر

* مسیر سفر: از شهرکرد به دیدار تالاب چغاخور و گندمان می‌رویم. دیدنی‌های مسیر بلداجی و نیز لردگان را می‌بینیم. به سوی آتشگاه روانه می‌شویم و به شهرکرد باز می‌گردیم.

روز اول؛ به سوی گندمان و تالاب چغاخور

بازدید از تالاب چغاخور

* موقعیت و راه دسترسی: وارد مسیر شهرکرد به شهر کیان شده و پس از عبور از شمس‌آباد، شلمزار، گهرود و درست قبل از ورودی جاده‌ای که به ایذه می‌رود، در ۶۵ کیلومتری شهرکرد به تالاب چغارخور برسید.

زیبایی چغاخور به حدی است که کمتر جاذبه‌ی طبیعت‌گردی نظیر آن را می‌توان در ذهن متبادر ساخت. انعکاس چشم‌انداز زیبای طبیعت پیرامون تالاب در آب و رقص و آواز پرندگان بر سطح تالاب به قدری زیباست که می‌توان ساعت‌ها خیره بدان ایستاد. در بهار در یک سوی تالاب، کوه‌های سر به فلک کشیده و سپیدپوش کلار و در سوی دیگر، درختان و چمنزاری وسیع و سرسبز خودنمایی می‌کنند. تصویر آسمان آبی و تکه ابرهای گذرا بر صیقل زیبای آب و رقص کوه‌های کلار در بازتاب آن، زیبایی بی‌حد و حصری به این تالاب می‌بخشد.

بازدید از تالاب گندمان و صرف ناهار

* موقعیت و راه دسترسی: از طریق جاده‌ی آسفالته گندمان- حسین‌آباد یا جاده‌ی خاکی گندمان- اشکفت زلیخا مسیر را پی بگیرید. تالاب در ۲۸ کیلومتری بروجن در مسیر بروجن – گندمان و در نزدیکی تالاب چغاخور واقع شده است. همچنین جاده‌ی حسین‌آباد در شرق تالاب هم راه دیگری برای دسترسی به تالاب است که پس از دور زدن تالاب در ضلع جنوبی به روستای سفیدآباد منتهی می‌شود.

پوشش گیاهی تالاب گندمان را عمدتا گونه‌های حاشیه‌ای و نم‌پسند تشکیل می‌دهد. در کنار تالاب می‌توانید گیاهانی مثل بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله‌ی آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش را به تماشا بنشینید. پرندگانی مثل لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی‌سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می‌شوند. ماهی‌های تالاب هم شامل: ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه‌دار و سیاه ماهی هستند. تالاب گندمان در لیست ۱۰ تالاب برتر پرنده‌نگری در ایران قرار دارد. در کنار تالاب گندمان امکانات ویژه‌ی تفریحی و ورزشی مثل پرورش و نگهداری اسب و همچنین فضایی برای سوارکاری در مرغزار پیرامون تالاب فراهم شده که می‌تواند برنامه‌ی سفر شما را هیجان‌‌انگیزتر کند.

به سوی لردگان و بازدید از چشمه برم

چشمه برم

* موقعیت و راه دسترسی: مرکز شهر لردگان

اطراف این چشمه به شکل پارکی جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردشگران فضاسازی شده است. این چشمه دارای جاده‌ی آسفالته، فضای سبز، سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد پذیرایی و اقامتی، تجهیزات جهت بازی کودکان و نیز پارکینگ است. این منطقه با درختان کهن‌سال و سایه‌سارهای فراوان بسیار مورد استقبال گردشگران است.

بازدید از آبشارهای زیبای آتشگاه

* موقعیت و راه دسترسی: آبشار آتشگاه در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و ۴۰ کیلومتری شهر لردگان در دره‌ای روح‌افزا به طول دو کیلومتر قرار گرفته است. مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی‌نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است.

این آبشار، که به آبشار مینیاتوری ایران معروف است، یکی از بی‌نظیر‌ترین جاذبه‌های طبیعی کشور به‌شمار می‌رود. آتشگاه به دره‌ای می‌ریزد که با پستی و بلندی‌های خود آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد می‌کند و یکی از بی‌نظیرترین‌ترین جلوه‌های طبیعت را به وجود می‌آورد. مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه‌ی خرسان از فضای پرشیب و سرسبزی می‌گذرد که در آن می‌توانید انواع درختان و گیاهان جنگلی کمیاب را ببینید. شیب زیاد و پستی و بلندی‌های دره، آبشارهای کوچک متعددی را ایجاد کرده است. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره، سبزه‌زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح‌بخشی را جهت تفرج در این مکان فراهم می‌آورد.

دره‌ی عشق و آبشار

* موقعیت و راه دسترسی: این منطقه‌ی بسیار زیبا در ۴۵ کیلومتری اردل و در مسیر اردل – ایذه قرار دارد.

این آبشار با سرعت زیاد از دل كوه بیرون می‌جهد و بیش از یكصد متر ارتفاع دارد. در كنار این آبشار رود كارون به آرامی جاری است و در تركیب با انارستان‌ها و شالیزارهای دره‌ی عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت‌انگیزی را به وجود آورده است. در اكثر فصول سال، به ویژه بهار، بازدید از این آبشار مناسب است.

بازگشت به شهرکرد…

پیشنهاد ویژه

اگر اهل کوهنوردی باشید، می‌توانید با صعود از کوه‌های اطراف تالاب چغاخور و قله‌ی کلار سفر خود را به کمال برسانید. منظره‌ی دریاچه چغاخور، گل‌های لاله و چمنزارهای پیرامون آن از ارتفاعات اطراف، به‌ ویژه در بهار، بی‌نهایت زیبا، نفس‌گیر و آرام و تماشای آن از فراز کوه‌ها تجربه‌ای منحصر به‌فرد است.