۳+۷ روش برای اینکه لباس‌های‌تان همیشه نو و بدون لکه باشد

۳+۷ روش برای اینکه لباس‌های‌تان همیشه نو و بدون لکه باشد

گیر کردن زیپ

ابتدا چک کنید که چیزی بین دندانه‌های زیپ گیر نکرده باشد. اگر چیزی گیر نکرده بود زیپ را به کمک وازلین چرب کنید. اگر وازلین ندارید، از صابون، شمع، واکس روغن زیتون استفاده کنید.

تغییر شکل یقه‌ی پیراهن مردانه

برای پیشگیری از تغییر شکل دادن یقه‌ی پیراهن مردانه حتما از نگه‌دارنده‌ی یقه استفاده کنید، ولی هنگام بروز این مشکل به اتو و لایی چسب برای محکم کردن پارچه نیاز دارید که به راحتی می‌توانید تهیه کنید.

رویه‌ی آسیب دیده کفش چرم

برای کفش چرم‌تان از واکس برای مرطوب نگه داشتن رویه‌ی آن استفاده کنید و به آن زمان دهید تا به خورد کفش برود. برای این کار می‌توانید از وازلین هم استفاده کنید.

درزهای باز شده لباس

درزهای لباس و قسمت‌هایی را که احتمال باز شدن دارند با کوک‌های محکم بدوزید. فقط مطمئن شوید که از دستورالعمل مراقبت از لباس اطلاع کامل دارید.

دکمه‌ی افتاده‌ی لباس‌ها

معمولا بیشتر افراد دکمه‌ی یدکی را، که لباس هنگام خرید همراه دارد، گم می‌کنند. با این حال، اگر یکی از دکمه‌های لباس‌تان افتاد بهترین کار این است که یک دکمه از لباس‌تان را باز کنید (معمولا سرآستین دو دکمه دارد و یا دکمه پایین پیراهن که معمولا در شلوار قرار داده می‌شود) و آن را جایگزین کنید.

برای جلوگیری از افتادن دکمه‌ی لباس لایه‌ای برق ناخن روی نخی که دکمه با آن دوخته شده بزنید تا آن را محکم و از افتادن آن جلوگیری کنید.

لکه‌های روی لباس‌ها

ریختن غذا و نوشیدنی روی لباس اتفاقی است که بسیار پیش می‌آید. راهکار اصلی این است که سریع دست به کار شوید و قبل از خشک شدن لکه آن را پاک کنید. زمانی‌که، لکه خشک جذب و بافت پارچه می‌شود ممکن است راحت از روی لباس پاک نشود.

برای پاک کردن لکه‌هایی مثل نوشیدنی‌های رنگی (مانند آب آلبالو، انگور و …) چند راه وجود دارد. نمک لکه را جذب می‌کند و خودش به راحتی تمیز می‌شود. اگر به آب گرم دسترسی دارید آب گرم بسیار موثر است، اما دقت کنید که آب نباید خیلی داغ باشد. برای پاک کردن لکه‌ی چربی چند راه وجود دارد. گچ، چربی را جذب می‌کند؛ بنابراین، فقط آن را روی قسمتی از لباس که لک شده بکشید و مثل همیشه توی ماشین لباس‌شویی بیندازید. برای لکه‌های دیگر از مواد شوینده، مایع‌های پاک کننده و صابون استفاده کنید، اما اگر لباس شما از جنس ابریشم و یا پنبه است و حتما باید آن را به خشک‌شویی ببرید و آن را به متخصص بسپارید.

آدامس چسبیده به لباس

لباس‌تان را داخل کیسه بگذارید و برای چند ساعت در فریزر قرار دهید؛ سپس سعی کنید آدامس یخ زده را از لباس جدا کنید. راه دیگر این است که آن را با آب‌لیمو یا تافت بپوشانید، زیرا این کار باعث جمع شدن آدامس می‌شود و آن راحت‌تر کنده می‌شود. هرگز از جسم تیز برای جدا کردن آدامس از لباس استفاده نکنید.

لکه‌ی دئودورانت مانده روی لباس

با استفاده از کاغذ خشک‌کن، جوراب زنانه یا حوله‌ای نم‌دار چند بار روی لکه ایجاد شده بکشید تا محو شود.

لکه‌ی عرق باقیمانده روی لباس

وقتی که لباس را به تن دارید عملا کاری از دست شما بر نمی‌آید. اگر رنگ لباس شما سفید است می‌توانید قبل از انداختن لباس در ماشین لباس‌شویی برای پاک کردن لکه‌های کوچک از سرکه استفاده کنید. وقتی شست‌وشو شما به پایان رسید لباس را در هوای آزاد قرار دهید تا زیر نور خورشید خشک شود.

از بین بردن چروک لباس

اگر می‌خواهید لباس‌تان را صاف کنید و اتو هم در دسترس‌تان نیست، لباس‌تان را در حمام آویران کنید. در این حالت، بخار موجود در فضا به صاف شدن لباس‌تان کمک می‌کند. دقت کنید که این روش برای لباس‌هایی که خیلی چروک هستند کاربردی ندارد و بهتر است برای دیده نشدن چروک‌ها یک کت روی بلوز خود بپوشید!