فشار خون در کودکان

فشار خون در کودکان

فشار خون بالا در کودکان زمانی تشخیص داده می‌شود که فشار خون یک کودک از ۹۵ درصد کودکان همسن، هم‌جنس و هم‌قد خودش بالاتر باشد. از آنجایی که کودکان همیشه در حال رشد و تکامل هستند، نمی‌توان مانند بزرگ‌ترها برای آن‌ها حد ثابتی از فشار خون را در نظر گرفت، اما فشار خون بالا در کودکان کمتر از ۱۰ سال معمولا به دلیل وجود مشکل بالینی دیگر ایجاد می‌شود. فشار خون بالا در کودکان ممکن است دلایلی مشابه فشار خون بالا در بزرگسالان داشته باشد مانند چاقی، مصرف زیاد نمک یا نداشتن فعالیت بدنی. اگرچه تغییرات سبک زندگی، برنامه‌ی غذایی مشابه و فعالیت بدنی بر فشار خون تاثیر می‌گذارد و به کاهش آن کمک می‌کند، اما برای بیشتر کودکان مبتلا به فشار خون درمان‌های بالینی ضروری است. معمولا این مشکل زمانی تشخیص داده می‌شود که یک کودک به دلیل ابتلا به یک بیماری مثل سرماخوردگی به پزشک مراجعه می‌کند و پزشک هنگام بررسی علائم حیاتی کودک به وجود فشار خون بالا پی می‌برد.

علت فشار خون بالا در کودکان

معمولا فشار خون بالا در کودکان کوچک‌تر ناشی از وجود یک بیماری جدی مانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی، ناهنجاری ژنتیکی یا اختلالات هورمونی است. در کودکان بزرگ‌تر فشار خون ممکن است به دلیل چاقی و برنامه‌ی غلط غذایی باشد. خطر ابتلا به فشار خون بالا در کودکان به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله وضعیت سلامتی کودک و بیماری‌های او، ژنتیک کودک و سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به فشار خون، روش زندگی و برنامه‌ی غذایی کودک.

به طور کلی فشار خون بالا دو نوع است:

  1. فشار خون بالای اولیه

فشار خون بالای اولیه خود به خود ایجاد می‌شود و بیماری خاصی موجب آن نمی‌شود. این فشار خون بیشتر در کودکان بزرگ‌تر دیده می‌شود و عوامل خطر ابتلا به آن عبارت‌اند از:

چاقی (BMI) بالاتر از ۲۵؛

سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به فشار خون بالا؛

ابتلا به دیابت نوع دو یا قند خون ناشتای بالا و

کلسترول و تری گلیسرید خون بالا.

  1. فشار خون بالای ثانویه

نوع فشار خونی را می‌گویند که بیماری خاصی زمینه‌ساز آن است. این نوع فشار خون در کودکان کوچک شایع‌تر است و بیماری‌های زیر علت بروز آن هستند:

*بیماری کلیوی مزمن

*بیماری پلی کیستیک کلیه

*مشکلات قلبی

*ناهنجاری‌های غده آدرنال

*اختلالاتی که بر کلیه‌ها تاثیر می‌گذارد، مانند لوپوس

*پرکاری تیروئید

*تنگ شدن شریان‌های کلیوی

 

عوارض فشار خون بالا در کودکان

در کودکان مبتلا به فشار خون بالا احتمال تداوم این بیماری تا دوران بزرگسالی و ابتلا به فشار خون بالای بزرگسالی با وجود اقدامات درمانی وجود دارد. یکی از شایع ترین عوارض فشار خون بالا در کودکان ابتلا به آپنه‌ی خواب است؛ شرایطی که در آن تنفس طبیعی کودک در خواب دچار اختلال می‌شود، خروپف می‌کند و گاهی از تنگی نفس از خواب می‌پرد. پس لازم است به وضعیت نفس کشیدن کودک‌تان در خواب نیز توجه کنید. کودکانی که اختلالات تنفسی در خواب مانند آپنه‌ی خواب برای آن‌ها تشخیص داده می‌شود معمولا به مشکل فشار خون دارند و چاق هستند. اگر این فشار خون بالا تا دوران بزرگسالی ادامه یابد کودک‌تان در معرض ابتلا به سکته، حمله‌ی قلبی، نارسایی قلبی و بیماری کلیوی است. لازم است بدانید که از سه سالگی به بعد فشار خون کودکان نیز مانند بزرگسالان باید به طور مکرر بررسی شود. البته در مواردی که کودک‌تان در معرض خطر بالای ابتلا به فشار خون قرار دارد، بررسی فشار خون باید از همان بدو تولد به طور مکرر انجام شود مانند زمانی که کودک زودتر از موعد و کم وزن به دنیا می‌آید یا به بیماری‌های احتقانی قلب یا مشکلات کلیوی مادرزادی مبتلا باشد.