نكته‌های طلایی برای روزه داری در تابستان

نكته‌های طلایی برای روزه داری در تابستان

– ‌برای اینكه كمتر هنگام روزه‌داری تشنه شوید بهتر است در برنامه‌ی غذایی سحری از خوردن غذاهایی مثل انواع كوكو، بادمجان، سوسیس و كالباس، سس مایونز، سیر، پیاز و همچنین غذاهای چرب و پرنمك، كه باعث تشنگی زیاد در طول روز می‌شود، پرهیز كنید.

– ‌سعی كنید از غذاهای آب پز شده و خورش‌های آب‌دار و كم نمك استفاده كنید.

– هنگام سحر، ‌خوردن مواد شیرین مانند زولبیا و بامیه باعث افت سریع قند خون و احساس گرسنگی در طول روز می‌شود.

– ‌بعد از خوردن سحری بهتر است هنگام مسواك زدن برای كاهش تشنگی و خشكی دهان از حجم خمیر دندان کمتری استفاده كنید.

– ‌سعی كنید در ماه رمضان میوه‌های آب‌دار و سبزی‌های بیشتری مصرف كنید تا در طول روز دچار تشنگی نشوید.

– ‌بهتر است هنگام افطار از مخلوط آب‌لیموی تازه با آب یا چای كم‌رنگ یا شربت خاكشیر به جای قهوه و چای پر‌رنگ استفاده كنید.

– نوشیدن ۸ تا ۱۲ لیوان آب از افطار تا سحر باعث می‌شود تا شما در طول روز كمتر دچار تشنگی شوید.

– ‌برای اینكه بعد از خوردن افطار و سحری دچار سوزش معده و ترش كردن نشوید بهتر است از غذاهای سبك و كم چرب استفاده كنید. علاوه بر این، مایعات را پس از اتمام غذا بنوشید و بلافاصله بعد از خوردن سحری به رختخواب نروید.

– ‌بهتر است افطار خود را با یك استكان آب ولرم یا یك فنجان شیر و عسل باز كنید و از خوردن غذا و شیرینی‌های فراوان هنگام افطار بپرهیزید تا دچار سنگینی و مشكلات معد۳ه نشوید.

– ‌سعی كنید وعده‌های غذایی مانند پلو و خورش را دو ساعت بعد از افطار میل كنید تا هضم آن آسان باشد.

– ‌برای جلوگیری از بروز یبوست و مشكلات روده، بعد از خوردن افطار، آلو و انجیر خیس شده و میوه‌هایی همچون گلابی، هلو و هندوانه میل كنید.

– ‌ورزش سبك و پیاده‌روی بعد از افطار به هضم غذا و جلوگیری از یبوست كمك زیادی می‌كند.

– ‌وعده‌ی سحری را به هیچ عنوان حذف نكنید، زیرا ادامه دادن به این روال در طول ماه رمضان باعث افت بدنی و تحلیل عضلانی می‌شود.

– ‌نان و پنیر كم نمك با سبزی و گردو با یك لیوان شیر از بهترین خوردنی‌ها برای سحر محسوب می‌شود، زیرا علاوه بر حجم سبك قوت بسیاری دارد.

– ‌برای اینكه در طول روز، كمتر تشنه شوید بهتر است علاوه بر نوشیدن آب فراوان در فاصله افطار تا سحر، از كربوهیدرات‌هایی همچون نان، غلات و ماكارونی سبوس‌دار در وعده‌ی افطار و سحر استفاده كنید. این مواد باعث می‌شود گلیكوژن بدن در حد نرمال حفظ و فرد كمتر دچار تشنگی شود.