رفع بوی بد دهان در روزه‌داران

رفع بوی بد دهان در روزه‌داران

‌مصرف غذاهای خشک را محدود کنید

بوی بد دهان علل مختلفی دارد. بیماری‌‌های گوارشی نظیر زخم‌‌های معده، که علت عمده‌ی آن هلیکوباکترپیلوری است، باعث خروج بوی نامطبوع از دهان می‌شود. در این حالت، این بو با تجویز داروهای خاصی از طرف پزشک کنترل می‌‌شود. گاهی، بوی بد دهان به دلیل زیاده‌‌روی در خوردن غذاست؛ آن هم غذاهایی که ترکیبات ناهمگونی با هم دارند. یکی دیگر از علل بوی بد دهان استفاده نکردن از مسواک و نخ دندان است. ‌بویی که در ماه مبارک رمضان، از دهان خارج می‌‌شود به دلیل نخوردن غذاست. هنگام نخوردن غذا بدن برای تولید انرژی به ذخیره‌های چربی روی می‌آورد و طی سوختن چربی‌ها در کبد کتون‌ها تولید می‌‌شوند که باعث ایجاد این بو می‌شوند. ‌در روزهای اول ماه رمضان، به‌ دلیل اینکه کبد آمادگی کافی را برای سوزاندن مقدار زیادی چربی ندارد، این بو بیشتر است، اما به تدریج که توانایی کبد برای این کار بیشتر می‌‌شود، مقدار کتون تولید شده کم می‌شود. باید بدانید که این بو طبیعی است و به راه و روش‌ خاصی برای درمان نیاز ندارد. فقط می‌‌توان با انجام کارهایی که به آن‌ها اشاره می‌‌شود از میزان آن کم کرد:

* کسانی که غیر از ماه مبارک رمضان، در روزهای دیگر سال هم روزه می‌گیرند کمتر دچار بوی بد دهان می‌‌شوند، چون کبد آن‌ها آماده‌‌تر است تا چربی‌های اضافه را بسوزاند.

‌* با مصرف غذاهای خنک و برخی سبزیجات خشک مثل نعناع این بو را به طور موقتی از بین ببرید.

* در افرادی که بعد از خوردن سحری مسواک نمی‌‌زنند، به دلیل باقی ماندن غذاها لابه‌لای دندان‌ها و در حفره‌های دهان این بو بیشتر و نامطبوع‌‌تر است.

* در طی روزهای معمولی، به دلیل نوشیدن مایعات مثل آب و چای بزاق دهان پیوسته تازه می‌شود و این بو کمتر است، اما در روزه‌ داری به دلیل این که امکان تازه شدن آب دهان کمتر است باقی‌ماندن غذاها میان دندان‌ها با تولید کتون‌ها بوی بد بیشتری را ایجاد می‌‌کنند.

علت اصلی چربی‌ها هستند

در حالت روزه‌‌داری و گرسنگی طولانی مدت، بعد از گذشت چند ساعت، که ذخایر قندی بدن تمام می‌‌شود، بدن برای تولید انرژی به چربی‌ها روی می‌‌آورد. به دلیل سوزاندن چربی‌ها موادی به نام کتون در بدن ساخته که بوی آن‌ها از راه تنفس خارج می‌شود. البته این موضوع در تمام افراد یکسان اتفاق نمی‌‌افتد و در بعضی‌ها بیشتر و در برخی دیگر کمتر است. بیشتر بوی بد دهان در ماه رمضان، به دلیل تولید ترکیبات کتونی است و به مواد غذایی مصرفی در افطار و سحر ارتباطی ندارد. خوردن چربی‌‌ها و گوشت‌‌ها تاثیر چندانی در این امر ندارند. البته اگر میزان مواد قندی خورده شده بیشتر باشد این بو کمتر می‌شود. در کل، ماهیت روزه این‌ طور است که بدن باید چربی‌های اضافه را بسوزاند و یکی از مزایای آن هم به حساب می‌آید. پس نباید زیاد نگران باشید، زیرا با گذشت زمان این بوی ناخوشایند کمتر می‌‌شود. نکته‌ی قابل توجه آن است که این بو در افراد چاق کمتر و در خانم‌ها و بچه‌‌ها بیشتر است. همچنین، در افرادی که بدون سحری روزه می‌‌گیرند نیز زیاد است.

‌پس به خاطر بسپارید…

* در وعده‌ی سحری، طوری برنامه‌‌ریزی کنید که فرصت کافی برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را داشته باشید.

* از مصرف غذاهای خیلی داغ، تند، ترش و اسیدی خودداری کنید، زیرا با مصرف این نوع غذاها پُرزهای چشایی دهان دچار ساییدگی می‌‌شوند، آب دهان را خشک می‌کنند و باعث بوی بیشتر دهان می‌‌شوند. پس نوشیدن چای داغ یا آب ‌لیمو باید کم و به ‌طور کلی حذف شود. ماه رمضان، زمان مناسبی برای تمرین کردن اصول غذایی با نظم خاص است. زیاد‌ه‌‌روی در مصرف غذا را کنار بگذارید؛ به طور مثال، اگر فردی هستید که زیاد قهوه و چای مصرف می‌‌کنید، در این ماه از نوشیدن آن‌ها خودداری کنید. شاید نوشیدن چای داغ، به خصوص پُررنگ، هنگام سحر برای دو ساعت کمک کننده باشد، اما در طول روز باعث خشکی دهان می‌‌شود.

* سعی کنید غذاهای نرم‌‌تر و لطیف‌‌تر مثل فرنی‌ها و حریره‌ها را بیشتر مصرف کنید که پُرزهای دهان را نوازش می‌دهند و باعث تحریک غدد بزاقی‌تان می‌شود.

* از مصرف میوه‌‌ها و سبزی‌‌های ترش پرهیز کنید، زیرا این مواد غذایی باعث کاهش ترشح بزاق و خشکی دهان می‌‌شوند.

به‌ طور کلی، خوردن غذاهای خشک همراه نزدن مسواک و افزایش جرم‌‌های دندانی، غدد ترشحی بزاق را مسدود و ترشح بزاق را به شدت کم می‌‌کنند؛ بنابراین، بوی بد دهان تشدید می‌شود.