توصیه‌های روزه‌داری در روزهای گرم!

توصیه‌های روزه‌داری در روزهای گرم!

رفع تشنگی و گرسنگی در ماه مبارک رمضان، راه و روشی اصولی نیاز دارد تا حین روزه‌داری بدن دچار کمبود و پیرو آن مشکلات سلامتی، به خصوص در بخش کلیه‌ها، نشود. راه‌های رفع تشنگی در ماه مبارک رمضان، به خصوص در سال‌هایی که این روزها در فصل‌های گرم سال، واقع شده‌اند راه نجاتی برای احساس تشنگی بدن است. برخلاف عقیده‌ی برخی افراد، که در روزهای مانده به ماه مبارک رمضان، حجم غذایی خود را با هدف افزایش ذخیره‌ی بدن برای روزه‌داری افزایش می‌دهند، این کار باعث افزایش مشکلات و روزه‌داری را برای افراد سخت‌تر می‌کند. بهترین کار برای کاهش فشار گرسنگی و تشنگی در روزهای ماه مبارک رمضان این است که از یک هفته تا ۱۰ روز قبل از شروع روزه گرفتن حجم غذای مصرفی به تدریج کاهش داده شود. این کار موجب می‌شود سطح متابولسیم و سوخت و ساز بدن کاهش یابد و بدن به شرایط کم غذایی در زمان روزه‌داری عادت کند. در این زمینه مصرف تمام گروه‌های غذایی متناسب با هم باید کم می‌شود و در این میان مصرف مواد نشاسته‌ای اهمیت بسیاری دارد، زیرا موجب می‌شود بدن در روزهای مانده به ماه رمضان به برداشت قند از منابع دیگر بدن عادت کند. کنار انجام این کار، تمام عادت‌های غذایی مانند مصرف میان وعده‌ها و نیز مصرف بیش از حد چای و سایر نوشیدنی‌ها مانند قهوه و نیز مصرف موادی مانند شکلات و شیرنی باید کنار گذاشته شود. این کار موجب می‌شود تا سطح این مواد در خون و وابستگی به آن‌ها، به ویژه به قهوه و شکلات، کاهش یابد. انجام ندادن این کارها و ادامه‌ی عادت‌های غذایی تا شروع ماه رمضان موجب می‌شود تا در روزهای ابتدای روزه‌داری افراد دچار علائمی مانند سردرد و سرگیجه شوند و تحمل روزه‌داری برای‌شان دشوار شود.

راه‌های رفع تشنگی در ماه رمضان

* با توجه به اینکه ماه رمضان امسال، در فصل گرم سال قرار دارد به روزه‌داران توصیه می‌شود برای پیشگیری از کاهش شدید آب بدن فقط در واقع ضروری از منزل خارج شوند. در طول روز، از نور خورشید فاصله بگیرید و تا جای امکان در مناطق سایه‌دار و خنک بایستید. در این روزها، از کلاه استفاده کنید و فعالیت‌های بدنی‌تان را کاهش دهید.

* با فاصله یک ساعت بعد از افطار هشت لیوان آب و مایعات خنک را به مرور تا هنگام خواب بنوشید و تا جای ممکن از نوشیدن چای، قهوه و نوشابه‌ها، به دلیل اینکه سطح بالایی از کافئین و شکر دارند، خودداری کنید، زیرا این مایعات باعث از دست رفتن سریع‌تر آب بدن می‌شوند.

دقت کنید که نوشیدن آب زیاد هنگام سحر، در پیشگیری از تشنگی در طول روز تاثیری ندارد، زیرا هنگام نوشیدن آب بیش از حد نیاز بدن آب اضافی را دفع می‌کند. پس آب مورد نیاز بدن باید در فاصله‌ی میان افطار تا سحر به تدریج و با مصرف آب و میوه‌های آب‌دار تامین شود.

* برخی مواد غذایی و شیرینی‌های مصنوعی مانند زولبیا و بامیه غلظت مایعات بدن را افزایش می‌دهند و در نتیجه روزه‌دار احساس تشنگی می‌کند. توصیه می‌شود برای پیشگیری از افزایش غلظت مایعات بدن از قندهای گیاهی مانند خرما به جای زولبیا و بامیه استفاده کنید.

* از میوه‌هایی مانند زردآلو و هلو مصرف کنید، زیرا این میوه‌ها به طور چشمگیری درد و ناراحتی ناشی از اسید معده را کاهش می‌دهند و تا حدودی مواد معدنی از دست رفته ناشی از تعریق را جبران می‌کنند.

* جایگزین مواد مغذی از دست رفته با نوشیدن آب‌میوه‌ها و مصرف سبزیجات و میوه‌های آبکی بسیار مفید است. مرکبات و میوه‌هایی مانند توت فرنگی علاوه بر آب مواد ضروری مثل کلسیم، فیبر، آهن، پتاسیم و دیگر مواد معدنی ویتامین‌های ‌C، ‌B1 و B2 را تامین می‌کنند. میوه‌های آب‌دار مانند هندوانه و خربزه نیز در تامین مایعات بدن نقش مهمی دارند و توصیه می‌شود در فاصله‌ی افطار و سحر حتما از این میوه‌ها مصرف شوند. همچنین مصرف لیموترش نیز در پیشگیری از تشنگی و گرمازدگی بسیار موثر است.

* نوشیدن چای، به خصوص پر رنگ، برای رفع تشنگی پس از سحری اشتباه است. این باور که چای پس از سحری باعث رفع تشنگی می‌شود درست نیست، زیرا چای باعث دفع مکرر کلیه می‌شود.