سقفی برای با هم بودن

سقفی برای با هم بودن

با افزایش آمار طلاق در جامعه، تحقیقات نشان می‌دهید که بسیاری از نارسایی‌ها و مشکلات زناشویی و نارضایتی‌های جنسی ریشه‌ی روانی دارند به علت نداشتن مهارت‌های لازم است.

با نگاهی گذرا به خانواده‌ها و اطرافیان‌تان تعداد بسیاری از به اصطلاح همسران را مشاهده کنید که به نظر می‌رسد فقط وجه اشتراک آن‌ها یک سقف مشترک و یک یا چند فرزند است. من نام این رویداد را «طلاق روانی» یا «غیر رسمی» می‌نامم که کم هم نیستند.

برای اینکه خوشبخت زندگی کنیم، چه باید کنیم؟!

زوج‌های خوشبخت برای خوشحال کردن هم خود را وقف یکدیگر می‌کنند. هدف نهایی، که همیشه روی آن تمرکز می‌کنند، خوشحال کردن یکدیگر است نه اینکه باعث ناراحتی یکدیگر شوند. این موضوع، بسیار ساده به نظر می‌رسد، ولی در عمل ممکن است بسیار دشوار باشد. در این مطلب چند پیشنهاد در مورد آدابی که شما و همسرتان باید درباره‌ی آن فکر کنید برای‌تان آورده‌ایم.

 1. هر روز به یکدیگر در محل کار یا خانه زنگ بزنید یا حتی با پیامک از احوال هم جویا شوید. (برای شوهرها خیلی مهم است.)
 2. هر شب، قبل از خواب، دو کلمه‌ی محبت‌آمیز به یکدیگر بگویید (هر روز یک تعریف جدید به کار ببرید.)
 3. مهم است که دست کم هر دو هفته یک بار ساعتی را برای شب‌نشینی دو نفره و بیرون رفتن به خودتان اختصاص دهید.
 4. یادتان باشد وقتی رابطه‌ی جنسی بهتر شود تمام روابط همسران خود به خود بهبود می‌یابد.
 5. همان‌طور که یک زن ابتدا به عشق و محبت نیاز دارد تا بتواند به مرحله‌ی جنسی برسد، یک مرد نیز ابتدا نیاز به رابطه‌ی جنسی دارد تا بتواند به مرحله‌ی عشق برسد. اما مردان به اشتباه گمان می‌کنند آنچه خودشان را راضی و خشنود می‌کند، زن را نیز راضی و خشنود می‌کند.
 6. فضایی ایجاد کنید تا بتوانید حرف‌تان را صادقانه و آزادانه بیان کنید. یادتان باشد هر گاه رابطه‌ای شما را بترساند و نتوانید احساسات و عقاید خود را ابراز کنید، آن رابطه نادرست است. زوج‌های خوشبخت بین خودشان احساس امنیت به وجود می‌آورند که به لطف آن بدون هیچ واهمه‌ای از احساسات و مشکلات و ناکامی‌های‌شان حرف می‌زنند.
 7. همسران بدانند که زنان، مرد با برنامه را دوست دارند و مردان به زنانی علاقه‌مندند که لبخند بر لب دارند. زنان از اینکه کسی از آن‌ها تعریف کند، لذت می‌برند و مردان از اینکه برای کاری که انجام می‌دهند از آن‌ها تشکر شود لذت می‌برند.
 8. قدردان باشید. شاید این کلمه‌ای کلیشه‌ای باشد، اما خیلی خوب عمل می‌کند. بابت کوچک‌ترین کاری که همسرتان انجام می‌دهد از او تشکر کنید. بعد از چند وقت متوجه می‌شوید که وقتی شوهرتان برای تامین خانواده‌اش چقدر زحمت می‌کشد، دیگر برای با صدا غذا خوردن و انداختن جوراب‌هایش گوشه‌ی اتاق ناراحت نمی‌شوید.
 9. آقایان توجه کنند اگر می‌خواهند باعث ترشح هورمون عشق در خانم‌های‌شان شوند، باید این تفکر را کنار بگذارند که هر چه کار بزرگ‌تر انجام دهند، بهتر است. چنین تفکری منطقی نیست بلکه تکرار آن‌هاست که اهمیت دارد. در واقع، اشاره‌های عاشقانه‌ی کوچک و متعدد برای زنان بیشتر از کاری بزرگ به چشم می‌آید.
 10. همیشه سعی کنید با آنچه دارید خوشبخت باشید نه با چیزهایی که ندارید. این موضوع نه تنها در مورد اشیا بلکه در مورد خصوصیات شخصیتی هم صدق می‌کند. نگویید لوازم آشپزخانه برای چندین سال قبل است یا مبلمان فرسوده شده، بلکه بگویید شوهری دارم که نهایت تلاشش را برای خوشحال کردن من و بچه‌هایم می‌کند و همین برایم کافی است.
 11. به تولد یکدیگر اهمیت بسیاری بدهید. به جای اینکه چند روز مانده به تولد یا روز تولد چند شاخه گل برای همسرتان بخرید، جلوتر در فکر چیزی باشید که در حقیقت باعث شادی هر دوی شما می‌شود.
 12. نیاز زن به مرد ضعف محسوب نمی‌شود. این همان حسی است که به مرد امید به زندگی می‌دهد و رابطه را متعادل‌تر می‌کند؛ یعنی، زن باید حداقل در برخی از بخش‌های زندگی‌اش حس کند نیاز مبرم به همراهی مرد در زندگی‌ خود دارد.
 13. تکنیکی که هر زن و مردی باید در زمان مشکلات آن را یاد بگیرند «تکنیک گوش دادن» نامیده می‌شود. میان بیشتر زوج‌ها یکی از زوجین حتی قبل از اینکه اجازه دهد طرف مقابل تمام حرف‌هایش را در رابطه با مشکلش بزند، می‌خواهد راه‌حل بدهد، اما هنگامی که این تکنیک را استفاده کنید و اجازه دهید طرف مقابل کامل حرف‌هایش را بزند و شما فقط شنونده باشید به طرف مقابل‌تان این اطمینان را می‌دهید که حرف‌هایش کاملا شنیده می‌شود بدون آنکه حرفش قطع شود یا مورد پرخاش و انتقاد قرار گیرد.
 14. سعی کنید به طور مرتب به یکدیگر توجه کنید نه اینکه از یکدیگر روی برگردانید. زمانی که همسرتان در خانه نشسته و شما از کنارش رد می‌شوید، سعی کنید بایستید و کلمه‌ای محبت‌آمیز را زمزمه کنید. زوج‌های خوشبخت هر فرصتی را برای همدلی با یکدیگر غنیمت می‌شمارند. آن‌ها دنبال راهی هستند تا از نظر احساسی به یکدیگر نزدیک شوند و نزدیک شدن به همسر را در اولویت قرار می‌دهند.
 15. آموختن مهارت‌های ارتباطی اتاق خواب برای هر فردی که می‌خواهد رابطه‌ی جنسی رضایت‌بخشی با همسرش داشته باشد، لازم است. بیشتر مهارت‌هایی که افراد به شکل مرسوم و همراه عقاید رایج به کار می‌برند، قرن‌هاست که منسوخ شده است.
 16. خلاصه با عشق زندگی کنید. عشق و شور جنسی عالی است. در تازگی هر رابطه، ترشح هورمون‌ها و عوامل انگیزشی باعث می‌شود عاشقانه رفتار کنیم، اما بعد از گذشت ۱۰ سال از ازدواج ممکن است این شور و عشق از بین برود، ولی بدانید که کلید این مشکل هم در دست خود شماست. دقیقا همان‌طور که هورمون‌ها محرک رفتارها و نگرش‌ها هستند، رفتارها و نگرش‌ها نیز هورمون‌ها را تحریک می‌کنند. با تکرار ساده‌ی کارهای رمانتیک و واکنش‌هایی که در آغاز رابطه تجربه کردید، می‌توانید همان احساسات را دوباره تجربه کنید.

و در نهایت

عشق فقط انجام کارهای رویایی نیست تا نیازی برآورده شود بلکه شریک شدن در زندگی به نحوی است که هر همسران مشتاق برآورده کردن خواسته‌های دیگری به بهترین نحو باشند. بخشیدن اشتباهات شریک زندگی و پذیرش محدودیت‌هایش به اندازه‌ی قدردانی از مزایا برای او ارضا کننده است.