سلامت تصفیه‌کننده‌ی بدن

سلامت تصفیه‌کننده‌ی بدن

کبد دستگاه تصفیه‌ی شخصی بدن است. دستگاهی که مواد بد و مضر وارد آن می‌شود و مواد خوب و مفید از آن بیرون می‌آید. کبد عملکردهای متعددی دارد که موجب سالم نگه داشتن فرد می‌شود. این عضو مواد مضر را از جریان‌خون بیرون می‌کشد و به هضم غذاها کمک می‌کند. کبد حدود یک کیلو و ۳۰۰ گرم وزن دارد، اندامی لاستیکی مانند و قرمز متمایل به قهوه‌ای است و در سمت راست شکم قرار دارد. کبد سالم عضو چربی‌سوز بدن به شما می‌رود، مواد مغذی را از غذاهایی که می‌خورید می‌گیرد، آن‌ها را به ترکیبات مهم و ضروری خون تبدیل می‌کند، ویتامین‌ها و مواد معدنی را ذخیره و برای حفظ توازن هورمونی در بدن پروتئین و آنزیم تولید می‌کند. همچنین، کبد به سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت‌ها، بیرون کردن باکتری‌ها از خون و ایجاد صفرا که برای هضم غذاها ضروری است، نیز کمک می‌کند. مشکلات کبدی ممکن است ارثی باشند یا هنگام آلوده شدن بدن به ویروس یا مواد شیمیایی مضر اتفاق بیفتند. بد رفتاری با کبد احتمال ابتلا به چاقی مفرط و بیماری‌های قلبی-عروقی، خستگی مزمن، سردرد، مشکلات گوارشی، آلرژی‌ها و بسیاری بیماری‌های دیگر را افزایش می‌دهد. با اینکه سیستم‌ ایمنی بدن از ما در برابر خطرات محافظت می‌کند، اما این کبد است که از سیستم ایمنی بدن در مواجهه با پرکار شدن حفاظت می‌کند. خودداری از مصرف بی‌اندازه‌ی دخانیات، قهوه و قند سفید و انجام تمرین‌های ورزشی سبک و نوشیدن مقدار زیادی آب به سالم نگه داشتن کبد کمک می‌کند.

مواد غذایی مفید برای سلامت کبد

سیر: سیر به کبد کمک می‌کند آنزیم‌هایی که سموم را از بدن بیرون می‌کنند فعال کند. همچنین، سیر سرشار از آلیسین و سلنیوم، دو ماده‌ی طبیعی پاک‌سازی کننده‌ی کبد، است.

گریپ‌فروت: خوردن گریپ‌فروت یا نوشیدن آب آن به کبد برای بیرون کردن مواد سرطان‌زا و سمی از بدن کمک می‌کند. این میوه همچنین سرشار از ویتامین C و آنتی‌اکسیدان است.

چغندر: چغندر سرشار از فلاوونوئیدهای گیاهی است که به بهبود عملکرد کلی کبد کمک می‌کند.

سبزیجات برگدار: سبزیجاتی مثل اسفناج و کاهو توانایی خنثی‌سازی فلزات، مواد شیمیایی و آفت‌کش‌هایی را دارند که همراه مواد غذایی وارد بدن می‌شوند و به عنوان مکانیزمی محافظتی برای کبد عمل می‌کنند.

چای سبز: چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هایی معروف به کاتچین است که عملکرد کبد را تقویت می‌کند.

آووکادو: آووکادو به بدن برای تولید نوعی آنتی‌اکسیدان به نام گلوتاتیون و به کبد برای تصفیه مواد مضر کمک می‌کند.

سبزیجات خانواده‌ی کلم: سبزیجاتی مثل کلم بروکلی و کلم بروکسل میزان گلوکوزینولات در بدن را افزایش می‌دهند که به تولید آنزیم‌های گوارشی کمک می‌کنند.

لیمو: مرکباتی مثل لیمو سرشار از ویتامین‌ C هستند و به بدن برای تصفیه‌ی مواد سمی و فرآیند گوارش هم کمک می‌کند.

زردچوبه: زردچوبه که به عنوان ادویه در غذاها استفاده می‌شود به بدن در هضم چربی‌ها و تحریک تولید صفرا کمک می‌کند. همچنین، به عنوان تصفیه‌سازی طبیعی برای کبد عمل می‌کند.

گردو: گردو سرشار از گلوتاتیون و اسیدهای چرب امگا۳ است که به محافظت از کبد درطول فرآیند پاک‌سازی‌ کمک می‌کند.