با این ۷ خوراکی از درد و التهاب خلاص می‌شوید

با این ۷ خوراکی از درد و التهاب خلاص می‌شوید

التهاب نوعی پاسخ موضعی بدن است که از خراش، بریدگی، سوختگی و هر نوع آسیب بافتی دیگر بروز می‌کند و باعث تورم، قرمزی، گرمی و خارش محل آسیب دیده می‌شود. غذاهایی که می‌خورید نقش مهمی در به وجود آمدن التهاب بازی می‌کنند. مواد غذایی ناسالم باعث افزایش سطح التهاب در بدن می‌شوند و این بالا رفتن سطح التهاب بیماری‌هایی را به وجود می‌آورند. این در حالی است که غذاهای سالم سطح التهاب بدن‌تان را در پایین‌ترین درجه‌ی خود حفظ می‌کنند. در این مطلب شما را با مواد غذایی آشنا می‌کنیم که با مصرف‌شان سطح التهاب بدن کنترل می‌شود و از امراض ناشی از پرالتهابی در بدن شما جلوگیری می‌کند.

۱. گیلاس

میوه‌های تازه و سبزیجات عامل اصلی و مهم برای کنترل التهاب بدن به شمار می‌آیند که در این بین گیلاس به دلیل داشتن آنتوسیانین خواص ضد التهابی بالایی دارد. آنتوسیانین‌ از جمله آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که از سلول‌های شما در برابر خطرات احتمالی محافظت می‌کند. گیلاس نیز منبع غنی از ویتامین C است و این ویتامین نیز نقش مهمی را در مبارزه با التهاب بازی می‌کند و بسیار تاثیرگذار است. پس سعی کنید در فصل گیلاس از این میوه‌ی ضد التهاب نهایت استفاده را ببرید.

۲. ماهی قزل آلا

ماهی قزل‌آلا ماده‌ی غذایی ضد التهابی شناخته شده که مصرف آن بسیار توصیه می‌شود. قیمت این ماهی نیز از انواع دیگر ماهی‌ها مثل ماهی آزاد بسیار ارزان‌تر و در تمام فصل‌های سال در دسترس است. این ماهی سرشار از امگا ۳ است که به کاهش التهاب در تمام بدن کمک قابل توجه‌ای می‌کند، به همین دلیل است که با خوردن قزل‌آلا سلامت قلب و مغز خود را نیز تضمین می‌کنید. علاوه بر این، این ماهی با داشتن ویتامین‌ ۱۲ B‌ پروتئین مورد نیاز برای عضله‌سازی بدن‌تان را نیز تامین می‌کند. ماهی قزل‌آلا و ماهی آزاد در بیشتر مواقع جای یکدیگر را در سبد غذایی شما پر می‌کنند. سعی کنید از فیله‌ی پخته شده سالم آن‌ها نهایت لذت را ببرید.

۳. دارچین

معمولا ادویه و ترشیجات به دلیل طعم و بویی خاصی که دارند در هر رژیم غذایی استفاده می‌شوند. به جز نمک و شکر، این چاشنی‌ها به نوعی کاهنده‌ی التهاب محسوب می‌شوند. در این بین دارچین چون سطح آنتی‌اکسیدان‌ بالایی دارد نقش مهمی برای کاهش التهاب بدن ایفا می‌کند. دارچین کمک می‌کند تا سیستم ایمنی بدن تنظیم شوند. علاوه بر این، این ادویه خواص ضد میکروبی دارد و به کنترل دیابت در بدن کمک می‌کند. مخلوط دارچین با پودر کاری، زیره و هل برای غذاهایی مثل مرغ، ماهی، و سبزیجات بو داده توصیه می‌شود.

۴. اسفناج

مصرف اسفناج به‌ عنوان سبزی خوردن بسیار مفید است. این سبزی تقریبا بدون کالری است و ویتامین K مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. علاوه بر این‌ها، اسفناج مزایای ضد التهابی دارد و تامین کننده‌ی ویتامین C نیز است. این ویتامین آنتی‌اکسیدانی بسیار قوی است که سموم بسیار واکنش‌پذیری مثل رادیکال‌های آزاد را که باعث التهاب می‌شوند خنثی می‌کند. اسفناج مقداری لوتئین دارد و نقش بسیار موثری در مبارزه با التهابات مغزی ایفا می‌کند.

۵. گشنیز

باید توجه کنید که فقط اسفناج میان سبزیجات خاصیت ضد التهابی ندارد. گشنیز نیز از این قاعده مستثنی نیست و مزایای قابل توجه‌ای دارد. این سبزی نیز مقادیر بسیاری ویتامین C دارد که آنتی‌اکسیدانی قوی به حساب می‌آید. همچنین، گشنیز مانند اسفناج مقدار زیادی ماده‌ی ضد التهاب لوتئین دارد. نتایج مطالعات حاکی از آن است که گشنیز التهابات و تورم مغزی را کاهش و همچنین تورم مفصل در آرتریت را کاهش می‌دهد.

۶. گردو

چالش برانگیزترین خوراکی ضد التهابی گردو است. این خشکبار منبع بزرگی از اسیدهای چرب امگا ۳ است و منیزیم بسیاری دارد که این ماده‌ی معدنی به عملکرد سیستم ایمنی کمک زیادی می‌کند.

۷. روغن زیتون

مبارزه کردن با التهابات بدن فقط با خوردن مواد غذایی تامین نمی‌شود بلکه چگونگی طبخ غذا نیز بسیار تاثیرگذار است. برای سرخ کردن غذا اگر از روغن‌های اشباع استفاده کنید امکان ابتلا به التهابات در بدن شما بالا می‌رود و در این‌ مواقع بیشتر دچار التهاب می‌شوید. پس مهم است که با چه نوع روغنی مواد غذایی خود را طبخ می‌دهید. روغن زیتون روغنی بسیار سالم به حساب می‌آید، آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی موجود در آن خاصیت ضد التهابی دارد و به شما کمک می‌کند که درصد التهاب بدن‌تان را کاهش دهید.