شرمندگی از بوی عرق تا کی؟!

شرمندگی از بوی عرق تا کی؟!

آیا واقعا عرق بدن سبب بوی بدن بدن می‌شود؟

متخصصان زیادی می‌گویند بوی بدن به دلیل عرق بدن نیست. عرق از غده‌های تعریقی بدن، آب نمک متصاعد می‌کند و دمای بدن را تحت کنترل قرار می‌دهد. باکتری‌ها و میکروب‌هایی که روی پوست است با این آب نمک آمیخته می‌شود و بوی بد به مشام خواهد رسید. عرق آپوکرین عرقی است که فقط در موارد خاصی ترشح می‌شود. البته بدبو شدن این مایع دلایل مختلفی دارد که می‌توان به سیگار کشیدن، خوردن بعضی از سبزی‌ها، پیاز، سیر، قهوه، نوشابه، مصرف داروهای آنتی‌بیوتیک، عفونت‌های پوستی، جوش‌های چرکی، آبله مرغان، ناراحتی‌های کلیوی و ریوی، کمبود آب و روی در بدن و افزایش درصد تستوسترون اشاره کرد که سبب بدبو شدن عرق بدن می‌شود.

غدد تعریقی در بدن انسان

غدد تعریقی در همه جای بدن وجود دارد اما در زیر بغل، کف پا، کشاله‌ی ران و زیر شکم تعداد این غدد بیشتر است و عرق آپوکرین هم از این بخش ترشح می‌شود. زمانی که آب و نمک از غدد تعرقی ترشح می‌شود، یک منبع تغذیه‌ای برای باکتری‌ها، ویروس‌ها و آلودگی‌های روی پوست بدن به وجود می‌آید و این عرق بدبو خواهد شد.

تغذیه‌ی مناسب

تغذیه بر آپوکرین تاثیر دارد. بعضی مواد غذایی مثل انبه سبب کاهش عرق و حتی خوشبو شدن عرق بدن می‌شود. زیرا انبه روی دارد و کمبود روی بدن را جبران می‌کند. در صورتی که مواد خوراکی کافئین‌دار غدد تعرقی آپوکرین را تحریک می‌کند. بهترین راه مبارزه با عرق کردن و همچنین جلوگیری از کمبود آب بدن نوشیدن آب و مایعاتی همچون چای رقیق است.

عوامل فیزیکی در بدبو شدن بدن در تابستان

افزایش تعریق بدن و بدبو شدن آب به ویژه در فصل تابستان دلایل فیزیکی دیگری نیز دارد که می‌توان به پوشیدن لباس با پارچه‌ی نایلونی و تنگ، حمام نگرفتن و تعویض نکردن لباس زیر اشاره کرد که باعث بدبو شدن عرق بدن در هوای گرم می‌شود. فعالیت زیاد در فضای گرم نیز تعرق را زیاد می‌کند. این نوع عرق را «آکرین» می‌گویند که برای خنک شدن بدن تعرق می‌شود و البته همه‌ی سطح بدن این عرق را ترشح می‌کند. دلیل این تعرق زیاد، بیماری یا عفونت نیست، بلکه فعالیت زیاد و ترشح آکرین عرق برای سردتر شدن سطح پوست بدن و جلوگیری از گرمازدگی است.

راهکارهای درمانی

برای کاهش و رفع بوی بد عرق بدن در روزهای گرم تابستان راه‌های ساده‌ای وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  1. پاکیزگی

باید باکتری‌ها و ویروس‌ها را از سطح بدن پاک کرد؛ بنابراین، حمام کردن مرتب، تراشیدن موهای زیر بغل، تعویض لباس، پوشیدن لباس نخی و روشن (به ویژه برای لباس زیر) در فصول گرم از ساده‌ترین روش‌های مبارزه با تعرق بدن است. شست‌وشوی بدن با صابون بدون عطر و بو و گاهی نیز صابون آنتی‌ باکتریال لازم است. وقتی از حمام می‌آیید، خود را با حوله خشک کنید و از پودر تالک یا همان پودر بچه در زیر بغل، کشاله‌ی ران، زیر شکم و حتی لابه‌لای انگشتان پا استفاده کنید. این نوع پودرها نه تنها از تعرق جلوگیری می‌کنند بلکه با عرق‌سوز شدن و نامطبوع شدن بوی بدن مبارزه می‌کنند.

  1. حفظ سلامت پا در تابستان

در گرما تعرق در پاها نیز زیاد است. در فصل تابستان جوراب نخی و کفش تابستانی و خنک بپوشید و مرتب جوراب‌های خود را تعویض کنید. پاهای‌تان را با آب ولرم و صابون شست‌وشو دهید. مطمئن باشید با رعایت این نکته‌ها در روزهای گرم تابستانی بدن تمیز، خوشبو و عاری از باکتری خواهید داشت.

  1. استفاده از مواد خوشبوکننده

اسپری‌ها تا حد زیادی جلوی ترشح غدد عرقی را می‌گیرند و بعد از حمام می‌توانید از این نوع ضد عرق‌ها به جای پودر استفاده کنید. باید بدانید هنگامی که بدن عرق می‌کند، کثیف و مدتی است که به حمام نرفته‌اید. استفاده از اسپری‌ها برای زیر بغل سبب تشدید بودی بد عرق می‌شود؛ بنابراین، اول باید حمام بروید و بدن را خشک کنید. سپس از خوشبوکننده‌ها استفاده کنید.

بوی عرق پا باعث جذب پشه‌ها می‌شود

محققان دریافته‌اند که بوی عرق پا باعث جذب پشه‌ها می‌شود. البته آن‌ها با مشاهده‌ی جذب پشه سمت جوراب‌های بودار متوجه شده‌اند که این مساله راهی برای به دام انداختن حشره‌ها در بیشتر موارد است. ساخت تله‌ای برای حشرات به خصوص پشه‌ی مالاریا، به وسیله‌ی بوی پای انسان قادر خواهد بود تا میزان چهار برابر بیشتر از مواد دیگر باعث جذب پشه‌ها و حشرات شود. در واقع، محققان در این آزمایش جوراب چند نفر را، که به مدت ۱۰ ساعت در پای آن‌ها قرار داشت، درون جعبه‌هایی مجهز به آفت‌کش قرار دارند که پس از مدتی متوجه شدند ۷۴ تا ۹۵ درصد پشه‌ها، به خصوص پشه‌ی مالاریا که وارد این جعبه شده بودند، بعد از چند دقیقه از بین رفتند.