۳+۷ علت خشكى پوست لب‌ها

۳+۷ علت خشكى پوست لب‌ها

داشتن لب‌های ترک خورده، خشک و سوزان بسیار آزار دهنده است. لب‌ها اگر سالم نباشند حتی نمی‌توان راحت غذا خورد، حرف یا لبخند زد. لب‌ها مانند پوست نقاط دیگر بدن‌تان در برابر از دست دادن رطوبت مقاومت نمی‌کنند، چرا‌که لایه‌های پوست لب‌ها بسیار نازک هستند. علاوه بر این، لب‌ها لایه‌ی محافظتی معمول پوست را، که دارای غدد چربی و عرق است، ندارد به همین علت مانند پوست نقاط دیگر بدن نمی‌توانند خودشان را مرطوب نگه دارند و مستعد خشک شدن و ترک خوردن هستند. در این مطلب با ۱۰ علت شایع این مشکل و طرز برخورد با آن آشنا شوید.

  1. آفتاب داغ و سرمای زمستان

علاوه بر آب و هوا، تابش خورشید نیز در خشکی لب‌ها مقصر است، زیرا تابش خورشید باعث تبخیر رطوبت آن‌ها و خشکی‌شان می‌شود. این موضوع در مناطقی که رطوبت هوا کمتر است بیشتر خودش را نشان می‌دهد. همچنین وجود بادهای خشک هم در این موضوع نقش دارد و نه تنها گرما بلکه سرما هم لب‌های شما را خشک و ترک خورده می‌کند، به خصوص در مناطقی که سوز بادهای سرد زمستان، بیشتر است؛ بنابراین، فکر نکنید که در زمستان خبری از خشکی لب‌ها نیست. حتی در این فصل ابری باد زمستان بیشتر می‌سوزاند.

  1. لیس زدن

لیس زدن لب یا خیس کردن آن با زبان، بر‌خلاف آنچه به نظر می‌رسد، باعث خشکی لب‌ها و ترک خوردن آن‌ها می‌شود، زیرا بزاق با ایجاد رطوبت موقت و از بین بردن چربی طبیعی پوست، باعث تبخیر پوستی بیشتر و در نهایت سبب خشکی بیشتر لب‌ها می‌شود.

  1. کم آبی بدن

یکی از علامت‌های کم شدن آب بدن خشکی لب‌ها است. کسانی که گرما زده شده یا به علت اسهال آب زیادی از دست داده‌اند با مشاهده‌ی لب‌های‌شان می‌توان پی به شدت کمبود آب برد.

  1. A، B، C و …

کمبود بعضی از ویتامین‌ها مانند  A، B، C و املاحی مانند آهن و روی باعث خشکی و پوسته پوسته شدن، به‌خصوص ترک خوردن گوشه‌ی لب‌ها، می‌شود. بدیهی است وقتی تغذیه‌ای سالم و کامل دارید، این موضوع علت خشکی لب‌های شما نیست.

  1. حساس به آرایش

استفاده مکرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیر استاندارد و رژ لب موجب حساسیت پوست لب‌ها می‌شود. البته پوسته شدن لب‌ها در بیماری‌هایی مانند حساسیت و اگزما شایع‌تر است و حتی ممکن است به علت تماس موادی مثل لیمو‌ترش و پرتقال به وجود آید. بهتر است مراقب حجم دهنده‌های لب‌ها باشید، چون در آن‌ها بیشتر موادی به کار رفته که با تحریک و التهاب لب آن را بزرگ‌تر و پُرتر نشان می‌دهد.

  1. قفسه‌ی دردسرساز

کسانی که علتی برای لب‌های ترک خورده‌شان پیدا نمی‌کنند بهتر است به قفسه‌ی داروهایی که می‌خورند سری بزنند. مصرف بعضی داروها مانند ترتینوئین، ویتامین A در مقادیر زیاد، داروهای شیمی درمانی، دپنی سیلامین، ایزونیازید و فنوتیازین هم این مشکل را ایجاد می‌کنند.

  1. ترش و سوزان

غذاهای ترش و مرکبات، که اسیدی هستند، ممکن است باعث تحریک لب‌ها و خشکی و ترک خوردن آن‌ها شوند که در این حالت سوزش لب‌ها هم ایجاد می‌شود. علاوه بر این، پوست انبه هم ماده‌ای به نام توکسیکودندرون که در سم گیاه پاپیتال هم وجود دارد و ممکن است به لب‌ها آسیب برساند. در ضمن، افرادی که به آجیل حساسیت دارند باید مراقب محصولات بهداشتی آرایشی، که در ترکیب‌شان از دانه‌های روغنی، بادام و … استفاده شده، باشند.

  1. سدی در راه

انسداد مسیر تنفسی بینی به دلیل سرماخوردگی و در نتیجه نفس کشیدن از دهان هم باعث خشکی لب‌ها و پوسته شدن و ترک خوردن‌شان می‌شود.

  1. دودی که خشک می‌کند

این را حتما بارها شنیده‌اید که خشکی دهان و لب‌ها از کمترین عوارض سیگار کشیدن است؛ پس دیگر لازم نیست درباره‌ی آن توضیح زیادی بدهیم!

  1. قارچ‌ها مقصرند

اگر خشکی در گوشه‌های لب‌ها باشد و باعث ترک خوردن، قرمز شدن و سوزش شدید آن‌ها شود ناشی از عفونت‌های قارچی است. در برخی مواقع، نیز ترک خوردگی‌های مزمن در خط میانی لب تحتانی به وجود می‌آید که در کودکان شایع‌تر است و با چرب کردن برطرف نمی‌شود؛ یعنی، تحت نظر پزشک باید از پمادهای آنتی بیوتیک برای بهبود آن‌ها استفاده کرد