نکاتی برای شیک برخورد کردن

نکاتی برای شیک برخورد کردن

چگونه باکلاس باشیم

باکلاسی ربطی به مغرور بودن ندارد. شما باید احترام را ترویج بدهید و این یعنی احترام برای همه، که شامل خودتان هم می‌شود. حواس‌تان باشد با دیگران مودبانه رفتار کنید و احترامی اصیل و بی‌غل و غش را در آن‌ها منعکس کنید. به خودتان اعتماد داشته باشید، جوری که دوست دارید لباس بپوشید و متناسب با آن رفتار کنید.

بخش اول: باکلاس لباس بپوشید

۱. خودتان را درگیر مُد نکنید

از پوشیدن لباس‌هایی که مناسب اندام‌تان نیستند یا رنگ‌هایی که به شما نمی‌آیند، صرف‌نظر کنید. لباس شما باید شخصیت‌تان را بالا ببرد، نه اینکه شخصیت جدیدی برای‌تان خلق کند یا تغییرش دهد.

۲. خودتان را با ظاهری تمیز و آراسته متمایز کنید

ظاهر عالی داشتن، نیمی از باکلاس بودن است. به دنبال ظاهری منحصربه‌فرد و سنجیده باشید. تمیزی و بهداشت بسیار مهم است. هر روز دوش بگیرید و همیشه در جاهایی که برای اولین بار حضور می‌یابید با احساس، ظاهری تازه و شاداب حاضر شوید.

۳. لباس غیر رسمی نپوشید

اگر می‌خواهید برای مکانی رسمی یا نسبتا رسمی لباس بپوشید، بهتر است شرایط را به خوبی درک کنید. اگر کمی رسمی‌تر لباس‌ بپوشید، بهتر از این است که لباس‌ غیر رسمی به تن داشته باشید. در مورد عُرف و رسوم پوشش جایی که قرار است بروید، اطلاعات کسب کنید و در صورت سردرگمی از میزبان یا دوستانی، که آن‌ها هم قرار است بیایند، پرس‌و‌جو کنید.

۴. جوری به ‌نظر نرسید که انگار شب قبل تا دیروقت مهمانی بوده‌اید

با نشانه‌های به جا مانده از مهمانی شب قبل، جایی نروید. هر جایی که قرار است بروید حتما باید نشان‌دهنده‌ی این باشد که آماده‌ی شروع یک روز جدید هستید.

۵. قبل خروج از خانه، کاملا مرتب و آراسته باشید

اگر می‌خواهید باکلاس باشید قبل خروج از خانه کاملا آماده باشید. یعنی کارهای لازم برای آماده و کاملا آراسته بودن را پیش از خروج از خانه تمام کنید.

  1. در همه حال خوش‌ژست باشید

بخشی از باکلاس بودن، داشتن ژستِ خوب و زبان بدن مناسب است. کمرتان را صاف نگه دارید، به جای اینکه به پایین نگاه کنید نگاه‌تان به جلو باشد و تا جایی که می‌توانید شانه‌های‌تان را پایین نیندازید. دست‌های‌تان را روی سینه ضربدری نکنید، آن‌ها را طرفین‌تان نگه‌ دارید تا سینه‌تان فراخ باشد. وقتی هم که می‌نشینید، قوز نکنید.

بخش دوم: باکلاس حرف بزنید

۱. بددهنی نکنید

بددهنی کردن اصلا باکلاس نیست. اجازه ندهید دیگران بددهنی‌های‌تان را ببینند، چون فرد بی‌ارزشی به نظر خواهید رسید.

۲. پشت سر دیگران حرف‌های خوب بزنید

به جای اینکه در مورد خنگی، جلفی، یا آزاردهنده بودن کسی که حضور ندارد حرف بزنید، سعی کنید در غیاب او در موردش چیزهای خوب و خوشایند بگویید. این کار نشان می‌دهد باکلاس‌ هستید و به اندازه‌ی کافی اعتماد به نفس دارید. اگر مدام در حال غیبت کردن باشید، مردم فکر می‌کنند آدم بی‌کلاسی هستید، چون به حریم شخصی و حد و مرز دیگران احترام نمی‌گذارید.

۳. صدای‌تان بلندترین صدای جمع نباشد

آرام و ملایم حرف بزنید، حتی اگر در یک جمع شلوغ هستید؛ این نشانه‌ی باکلاس بودن است، چون این پیام را می‌رساند که به اندازه‌ی کافی اعتماد به ‌نفس دارید و مجبور نیستید داد بکشید تا توجه دیگران را به خودتان جلب کنید.

۴. درباره‌ی میزان باکلاسی‌تان حرف نزنید

کسانی که فکر می‌کنند باکلاس هستند، به دلایلی دوست دارند در مورد باکلاس بودن‌شان حرف بزنند، به‌خصوص در مقایسه با کسی که کلاس ندارد یا بی‌کلاس است. اجازه دهید دیگران تشخیص دهند شما واقعا تا چه اندازه باکلاس هستید، نه اینکه خودنمایی کنید یا لاف باکلاس بودن بزنید.

  1. برای استفاده از تلفن همراه‌تان، آداب خاص و مناسبی داشته باشید

اگر باکلاس هستید، پس هر پنج ثانیه گوشی‌تان را چک نکنید. وقتی در میان جمعی هستید، به‌ندرت این کار را انجام دهید. تلفن همراه‌تان را روی ویبره یا تک صدای کوتاه بگذارید و وقتی در میان جمع هستید، شروع به حرف زدن در مورد شخصی‌ترین مسائل‌تان نکنید.

  1. لحن‌تان ملایم باشد، حتی وقتی عصبانی هستید

وقتی در جمع و کاملا عصبانی هستید، باید یک نفس عمیق بکشید، چشمان‌تان را ببندید، آرام حرف بزنید و به‌طور کلی خونسردی‌تان را حفظ کنید. اجازه ندهید کسی شما را در حال داد و فریاد زدن ببیند.

  1. در مورد میزان درآمد حرف نزنید

اینکه در مورد میزان درآمد و سرمایه‌تان حرف بزنید یا درباره‌ی اینکه اتومبیل، لباس یا گوشواره‌های جدیدتان چقدر می‌ارزد یا حقوق‌تان افزایش پیدا کرده‌ است، باکلاس نیست. در مورد میزان درآمد پدر، مادر، همسر، دوست صمیمی‌تان یا هر کس دیگری صحبت نکنید؛ این کار اصلا باکلاس نیست. هرگز از دیگران در مورد میزان درآمدشان سوال نکنید.

بخش سوم: باکلاس رفتار کنید

۱. با‌اصالت باشید

اگر باکلاس هستید، به گونه‌ای زندگی کنید که باعث سربلندی و افتخارتان باشد. کسی که منش و طرز رفتارش همراه با بزرگواری و غرور باشد، هرگز نیاز ندارد پشت یک نقاب پنهان شود. دست از تظاهر بردارید. احتمالا از شنیدن اینکه شما باید خودتان باشید خسته شده‌اید، اما این واقعیت دارد. شما مجبور نیستید در تمام موقعیت‌ها و شرایط صد درصد خودتان باشید. مطمئنا باید خودتان را بسته به شرایط سازگار کنید، اما در مجموع و ذاتا باید همیشه خودتان باشید و اصالت‌تان را حفظ کنید.

۲. متکی به خودتان باشید

شما باید مبادی آداب باشید، اما برای خوشایند دیگران سر تعظیم فرود نیاورید. وقت و زمان در دسترس بودن‌تان را محدود و در برخورد با دیگران برای خودتان حد و حدودی مشخص کنید تا آن‌ها نیز از حریم شخصی‌تان آگاه شوند. به جای اینکه همیشه درگیر مشغله‌ها و برنامه‌های گوناگون باشید، زمانی را به خودتان اختصاص دهید تا خود واقعی‌تان را بهتر بشناسید؛ این شیوه خیلی باکلاس است!

۳. جسور باشید

از طرز تفکر کنش‌پذیر – پرخاشگر دست بردارید؛ با این شیوه‌ی تفکر در نهایت سردرگم و دستپاچه خواهید شد. جسارت و بی‌باکی نشان‌دهنده‌ی پختگی، با فکر بودن و اعتماد به ‌نفس است. باکلاس بودن نیاز به تعادل فکری دارد و جسارت از اولویت‌های آن به‌شمار می‌رود.

۴. تظاهر به دانایی نکنید

وقتی در گروه یا پیش کسی هستید و صحبت در مورد موضوعی پیش می‌آید، که اطلاعی درباره‌اش ندارید، مصلحت این است که بگویید در حال حاضر اطلاعی در این مورد ندارید، یا اگر می‌خواهید خودتان ادامه‌ی بحث را در دست بگیرید، درباره‌ی آن موضوع سوال کنید و ببینید چه کسی در این مورد اطلاع خاصی دارد. این طرز رفتار نه تنها بلوغ و پختگی شما را می‌رساند، بلکه نشان می‌دهد تا چه حد روشنفکر هستید.

۵. با دیگران همان‌گونه رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند

یک قانونِ طلاییِ قدیمی وجود دارد که می‌گوید با همه، چه بزرگ و چه کودک، همان‌طور رفتار کنید که انتظار دارید با شما رفتار کنند. دوستانی را برگزینید که ارزش‌های مشترکی با شما داشته باشند. با همه‌ی افراد جوری رفتار کنید که گویی با شما برابرند، مگر اینکه خودشان ثابت کنند از شما پایین‌تر هستند. به همه با دید خوش‌بینانه نگاه کنید. همیشه و همیشه به بزرگ‌تر‌ها احترام بگذارید. بی‌ادبی کردن نسبت به بزرگ‌تر‌ها، بی‌بر و برگرد نشانه‌ی بی‌کلاس بودن است.

۶. برای پذیرش تغییرات مثبت و رشدِ فردی آماده باشید

خودتان را سرزنش نکنید، بلکه پذیرای تغییرات سازنده باشید. به جای اینکه مانند کبک سرتان را در برف فروکنید، با زندگی روبه‌رو شوید، دیگران هم ناگزیر خواهند فهمید شما کسی هستید که عقاید و پندارهای‌تان ارزشمند است. یادتان باشد، یادگیری هرگز پایانی ندارد. اینکه فکر کنید همه چیز را می‌دانید اصلا باکلاس نیست.

۷. مطلع و آگاه باشید

کار عاقلانه این است که از نظر سیاسی، فرهنگی و مذهبی آگاه باشید. حتی ابتدایی‌ترین دانش هم می‌تواند فرد را از شرمنده شدن، به دردسر افتادن و دست و پاچلفتی جلوه کردن نجات بدهد.

۸. تشخیص دهید چه زمانی برای درخواست کمک مناسب است، اما رفتارتان ناشی از ناتوانی و ناامیدی نباشد

برای یک آدم باکلاس، بیان عجز و ناتوانی مانندِ مرگ است. یک نفس عمیق بکشید، قوی باشید و با ظرافت و متانت با موقعیت پیش‌آمده کنار بیایید. نتیجه هر چه که باشد، شما پیروز خواهید بود. اگر کنترل امور از دست‌تان خارج شد و شما کاملا احساس آشفتگی و ناتوانی کردید، از یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده کمک بخواهید. اینکه قبول کنید مشکلی دارید و سعی در برطرف کردنش داشته باشید، باکلاس است.

۹. مسئولیت‌پذیر باشید

افراد باکلاس خودشان کارهای مربوط به خودشان را انجام می‌دهند. زمانی که کسی لطفی در حق‌شان می‌کند، فورا متوجه این لطف می‌شوند و قدردانی و سپاس‌شان را ابراز می‌کنند، اما افراد بی‌کلاس و مغرور فکر می‌کنند کارِ انجام شده، وظیفه بوده و کمک و لطف دیگران را نادیده می‌گیرند. اگر اشتباهی مرتکب شدید، مسئولیتش را بپذیرید، نه اینکه تقصیر را گردن کس دیگری بیندازید.

۱۰. باملاحظه و دلسوز باشید

افرادِ واقعا باکلاس، حتی از فکر اینکه اسباب مزاحمت دیگران شوند، آن‌ها را برنجانند، راه دیگران را سد کنند یا به هر طریقی زحمتی برای دیگران ایجاد کنند، اجتناب می‌کنند. یک فرد باکلاس وقتی در میان غریبه‌هاست، سرش به کار خودش گرم است و کاری نمی‌کند که دیگران معذب باشند.

۱۱. آداب معاشرت را رعایت کنید

تا جایی که می‌توانید از عبارات مودبانه استفاده کنید، مثلا بگویید: «بله خانم»، «خیر آقا» و «متشکرم».

بخش چهارم: باکلاس غذا بخورید

۱. قبل از شروع غذا

اگر به یک مهمانی شام دعوت شده‌اید، بهتر است هر چه زودتر اطلاع دهید که می‌توانید در آن مهمانی شرکت کنید یا نه. چرا‌که اگر میزبان مطمئن نباشد شما در مهمانی شرکت می‌کنید یا نه، برنامه‌ریزی برای او سخت‌تر می‌شود. اگر میزبان در مورد داشتن همراه صحبتی نکرده است،‌ بهتر است کسی را همراه‌تان نبرید.

۲. هدیه

اگر برای اولین بار است که به منزل میزبان می‌روید، بد نیست چیزی به عنوان کادو همراه‌تان ببرید.

۳. شروع به غذا خوردن

اگر بیرون از خانه و در یک رستوران غذا می‌خورید، قبل از اینکه هر کدام از اعضای گروه غذای‌شان را دریافت کنند، شروع به غذا خوردن نکنید. اگر مهمانی در منزل برگزار می‌شود، منتظر بمانید تا میزبان سر میز حاضر شود و قاشقش را بردارد و بعد شروع به خوردن غذا کنید.

۴. خوردن غذا

قبل از اینکه سر میز بنشینید، تلفن همراه‌تان را خاموش کنید. هیچ‌وقت با دهان پر صحبت نکنید. قبل از اینکه به غذای‌تان نمک، فلفل یا هر طعم‌دهنده‌ی دیگری اضافه کنید، اول غذا را بچشید.

قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، همه‌ی غذا را تکه‌تکه نکنید، یا تمام خورش را به برنج اضافه نکنید. هیچ‌وقت غذای‌تان را فوت نکنید. از هر چیزی که روی میز قرار دارد، یک یا دو لقمه امتحان کنید،‌ مگر اینکه به غذای خاصی آلرژی داشته باشید.

اگر از غذای میزبان خوش‌تان آمده، حتما از آن تعریف کنید. اما اگر غذا را دوست نداشتید، در مورد آن حرفی نزنید. آرنج‌های‌تان را روی میز نگذارید. آرام غذا بخورید و سرعت‌تان را طوری تنظیم کنید تا به‌طور تقریبی غذای‌تان همراه با میزبان به پایان برسد.

اگر در رستوران چیزی از دست‌تان ریخت به پیش‌خدمت اشاره کنید به شما کمک کند. اگر در منزل میزبان هستید، چیزی که ریخته شده را بردارید و لکه را پاک کنید. وقتی غذای‌تان تمام شد، قاشق و چنگال‌تان را روی میز یا توی بشقاب‌تان بگذارید. هیچ‌وقت سر میز از خلال ‌دندان یا نخ دندان استفاده نکنید.

۵. بعد از غذا

بعد از اینکه غذا تمام شد، بلافاصله مهمانی را ترک نکنید. حدود یک ساعت در منزل میزبان بمانید، بعد از میزبان تشکر و خداحافظی و بعد مهمانی را ترک کنید. اگر مهمانی غیر رسمی است، برای تمیزکاری به میزبان پیشنهاد کمک بدهید.

۶. بعد از ترک مهمانی

همیشه بعد از اینکه مهمانی را ترک می‌کنید بعد از یکی دو روز، برای میزبان پیغام تشکر بفرستید. از غذای خوشمزه‌ی آن‌ها تشکر کنید و برای نشان دادن قدردانی‌تان، درباره‌ی یکی از چیزهای دیگری که در آن مهمانی دوست داشتید نظرتان را بگویید. پیغامی که می‌فرستید باید مختصر و احساسی باشد.