به آشپزخانه ی خود زندگی ببخشید

به آشپزخانه ی خود زندگی ببخشید

اگر بیشترین ساعت‌های عمرتان را در آشپزخانه به سر می برید پس لازم است محیط آشپزخانه را به فضایی شاد و دلچسب تبدیل کنید تا همیشه در طی روز روحیه ی خوبی داشته باشید. شاید فکر کنید اگر بخواهید فقط دستی به سر و روی آشپزخانه تان بکشید، تا آن را زیباتر کنید، لازم است هزینه ی بسیار زیادی بابت آن بپردازید، اما برای داشتن آشپزخانه‌ای شاد و شیک اصلا لازم نیست دکوراسیون داخلی بدانید یا پول زیادی خرج کنید بلکه فقط کافی است از چند ایده ی زیر استفاده کنید تا از زیبایی آشپزخانه تان لذت ببرید.

از میوه استفاده کنید!

این ایده هم ساده است، هم عملی و هم خوردنی!! ظرف بزرگی از میوه های رنگارنگ شور، نشاط و رنگ به محیط آشپزخانه می‌بخشد بدون اینکه هزینه ی زیادی برای‌تان داشته باشد. فقط به قرار دادن میوه‌ها درون یک میوه‌خوری بسنده نکنید. از خلاقیت خود بهره بگیرید و به میوه ها شکل تازه‌ای ببخشید. چیدمان های متنوعی را امتحان و از ظرف‌های متفاوتی برای تزئین استفاده کنید؛ به طور مثال، یک گلدان شیشه ای بزرگ را پر از میوه های رنگارنگ و از سینی های مستطیل استفاده کنید و بر اساس رنگ آن یک ردیف میوه ی خوش رنگ رویش بچینید. اگر کمی به این موضوع فکر کنید ایده های جالبی به ذهن تان می‌رسد.

از لولههای زیبا استفاده کنید

تعجب نکنید، چون لوله های آب بخش زیبایی از آشپزخانه ی شما هستند. عوض کردن شیر آب قدیمی تان با نوع شیک و مدرن آن یا تغییر دادن رنگ لوله ها تاثیری باورنکردنی بر زیبایی آشپزخانه دارد. این کار به هزینه ی زیادی هم نیاز ندارد.

به لوازم آشپزخانه نظم ببخشید

از خرید وسایل آشپزخانه و تزئیناتی، که هیچ هماهنگی با هم ندارند، دست بردارید. خرید وسایل تزئینی در اشکال و رنگ های گوناگون نه تنها تاثیری در زیبایی آشپزخانه تان ندارد بلکه آن را شلوغ و خفه نشان می‌دهد. به خاطر داشته باشید که همیشه وسایلی برای آشپزخانه‌تان بخرید که چند منظوره باشند و جای کمتری بگیرند و همچنین به لوازم آشپزخانه ی خود نظم ببخشید تا درهم و برهم به نظر نرسند.

به آشپزخانهی خود رنگ ببخشید

با دقت در انتخاب کارد و چنگال، ظرف‌ها، رومیزی و … به آشپزخانه‌تان رنگ و زیبایی بخشید. خود را در قید و بند مُد قرار ندهید، زیرا این آشپزخانه ی شماست و باید به آن رنگی بدهید که با روحیه ی‌تان سازگار باشد و به شما احساس شادی و آرامش دهد. برخی با رنگ های آرام‌بخش مثل آبی و سبز از آشپزخانه شان لذت بیشتری می برند و عده ای هم رنگ های شاد چون زرد و نارنجی را می پسندند. مهم نیست که چه رنگی انتخاب را می کنید بلکه مهم احساس خوبی داشته باشید. استفاده از پارچه های تزئینی، به خصوص پرده، را فراموش نکنید. پرده جلوه ی بسیار زیبایی به آشپزخانه تان می بخشد. خوشبختانه، اکنون قهوه‌ساز، پلوپز، مخلوط‌کن و سایر وسایل آشپزخانه در رنگ های متنوعی تولید می شوند و می توان از آن ها نیز برای رنگ بخشیدن به آشپزخانه استفاده کرد.

فضایی رویایی با شمع

استفاده از گل و شمع یکی از آسان ترین و با صرفه ترین راه ها برای تزئین آشپزخانه است؛ البته به شرط اینکه در انتخاب رنگ ها و هماهنگی‌شان با سایر تزئینات آشپزخانه دقت کنید. هارمونی رنگ ها در ایجاد حس آرامش تاثیر بسیار زیادی دارد.

فرش فقط متعلق به اتاق پذیرایی نیست

قالیچه ی کوچکی که با رنگ آشپزخانه تان هماهنگی داشته باشد یا کاملا متضاد با آن باشد جلوه ای خاص به آشپزخانه ی شما می‌بخشد. استفاده از طرح های سنتی نیز ایده ی بسیار جالبی برای روح دادن به آشپزخانه ی شماست.

دستگیرهی کابینتها را عوض کنید

این ایده بسیار ساده است و می توانید آن را به سرعت و با هزینه ای بسیار ناچیز اجرا کنید، اما نتیجه ی آن اثری بسیار شگفت‌انگیز بر آشپزخانه ی شما می‌گذارد. امروزه، تنوع فوق‌العاده ای در دستگیره های کابینت وجود دارد و شما می توانید طیف وسیعی از سبک ها و رنگ های گوناگون را میان آن ها بیابید. گاهی، فقط عوض کردن دستگیره ی کابینت ها از تغییر کامل‌شان رضایت‌بخش‌تر است.

افزودن قفسه‌ای کوچک

اضافه کردن قفسه‌ا ی کوچک، چوبی و ارزان قیمت تزئینی کار راحتی است، اما اگر از آن استفاده ی درستی کنید در زیبایی آشپزخانه تان تاثیر مهمی دارد. قفسه ی چوبی تان را در یک فضای خالی مثل بالای ظرف‌شویی و میز و صندلی آشپزخانه قرار دهید و داخل آن را با چند گلدان گوچک و زیبا، بطری های رنگارنگ یا شمع پر کنید. اگر چند قلاب به پایین این قفسه بیفزایید می توانید چند فنجان تزئینی به آن آویزان کنید و به آشپزخانه تان جلوه ی بهتری ببخشید.

استفاده از فضاهای فراموش شده

خوب به آشپزخانه تان نگاه کنید. احتمالا فضاهای خالی را به راحتی پیدا می‌کنید. این فضاها را با قفسه های کوچک چوبی یا فلزی پر کنید و درون‌شان را با کلکسیونی از گیاهان تزئینی، ترشی ها و ادویه های رنگارنگ تزئین کنید.

استفاده از سبدهایی که از سقف آویزان می شوند نیز ایده ی جالبی است به شرط اینکه فضای آشپزخانه را شلوغ جلوه ندهند.