از سیر تا پیاز برنزه کردن

از سیر تا پیاز برنزه کردن

روز به روز، اشتیاق جوانان برای برنزه کردن پوست بیشتر می‌شود، اما همین برنزه کردن که ساده‌ترین کار به نظر می‌آید روش‌های خاص خودش را دارد.

پوست برنزه بسیار شیک است، ولی باید خطر‌های آن را نیز در نظر گرفت؛ بنابراین، در این مطلب، با توجه به روزهای گرم تابستان، برای شما توصیه‌هایی آورده‌ایم که خواندن‌شان خالی از لطف نیست.

تاریخچه‌ی برنزه کردن پوست

برنزه کردن پوست را برای اولین بار کوکو شانل، طراح مد فرانسوی، در سال ۱۹۲۰ مد کرد. قبل از آن صورت‌های سفید و رنگ پریده مد بود، ولی وقتی که شانل بعد از گذراندن تعطیلات از سواحل جنوب فرانسه با صورت برنزه به پاریس برگشت بسیار مورد توجه قرار گرفت و تمام خانم‌های شیک در فرانسه از او تقلید و پوست‌شان را برنزه کردند. این مد به تدریج همه گیر شد و اکنون در ایران به اوج خود رسیده است.

حمام آفتاب قانون دارد

می‌توانید با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با spfهای مختلف اشعه‌ی مضر آفتاب را بگیرید و برنزه شوید. البته یادتان باشد که باید از زمان کم، آفتاب‌گرفتن را شروع و بعد به مرور مدت آن را زیاد کنید. اگر می‌خواهید زودتر برنزه شوید، می‌توانید از یکسری لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده کنید که روی آن‌ها مدت زمان لازم ‌برای برنزه شدن نوشته شده است. از طرف دیگر، محصولات برنزه‌ کننده در دو نوع وجود دارند؛ یک نوع آن خودبه‌خود به پوست رنگ می‌دهد و به لایه‌های عمیق‌تر پوست آن می‌کند و نوع دیگر محصولاتی هستند که همراه آفتاب گرفتن به بدن رنگ می‌دهند.

بهترین زمان آفتاب گرفتن

بهترین زمان برای برنزه شدن پوست هنگام صبح است، زیرا در این زمان بدن پروتئین‌هایی تولید و سلول‌های آسیب دیده به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم می‌کند. در حقیقت، در این زمان این پروتئین بیشتر تولید می‌شوند و بهتر از سلول‌های بدن محافظت می‌کنند. با گذشت زمان و نزدیک شدن به شب تولید این پروتئین کمتر می‌شود. محققان معتقدند ساعت طبیعی بدن وظیفه‌ی کنترل این حالت را بر‌عهده دارد. میزان این پروتئین در ساعت هفت صبح بیشتر از بقیه زمان‌هاست و شاید این ساعت‌ها بهترین زمان برای استفاده از نور خورشید باشد. البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می‌کنند به هیچ وجه سراغ استفاده از تخت‌های برنزه‌کننده یا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند، زیرا این کار در هر حالتی خطر سرطان پوست را بیشتر می‌کند.

اگر می‌خواهید بیشتر برنزه بمانید

با اتمام زمان آفتاب‌گرفتن حتما با آب ولرم یا نسبتا خنک دوش بگیرید و روغن‌های اضافی را خوب بشویید. سپس با برداشتن و گذاشتن حوله روی پوست، رطوبت آن را بگیرید. از کشیدن حوله روی پوست خودداری و از یک لوسیون مرطوب‌کننده استفاده کنید. البته لوسیون‌ها و ژل‌های مخصوصی بعد از حمام آفتاب هستند که پوست را خنک، ترمیم و رنگ برنزه پوست را تثبیت می‌کنند. معمولا این لوسیون‌ها برای پوست بدن طراحی شده‌اند و باید برای پوست صورت از کرم‌های مخصوص صورت استفاده کنید. در ادامه‌ی روز، نیز هر زمان احساس کردید پوست‌تان خشک شده دوباره به آن لوسیون بمالید، زیرا آفتاب باعث می‌شود بیش از پیش به این مرطوب‌کننده‌ها احتیاج پیدا کنید. برای تهیه‌ی تمام این روغن‌ها و لوسیون‌ها می‌توانید به فروشگاه‌های لوازم آرایشی – بهداشتی یا داروخانه‌ها مراجعه کنید.

فواید آفتاب

* نور آفتاب بیماری “sad” را، که یک نوع افسردگی به علت کمبود آفتاب در پاییز و زمستان است، درمان می‌کند. اگر دقت کنید افراد بسیاری در طول زمستان به افسردگی مبتلا می‌شوند که در بعضی از آن‌ها این ناراحتی به اوج می‌رسد که دکتر‌ها پیشنهاد می‌کنند آن‌ها به نواحی گرمسیرتر مسافرت کنند.

* آفتاب بدن را شل می‌کند و حالت خلسه‌ای در آن به وجود می‌آورد که بدن در حالت استراحت قرار می‌گیرد.

* آفتاب احساس شادی و سلامتی را در بدن بالا می‌برد.

* آفتاب نقش به‌سزایی در تولید ویتامین D و آزاد شدن آن در جریان خون دارد. این ویتامین برای پوست و استخوان ضروری است و به جذب کلسیم کمک می‌کند و برای بند آمدن خون‌ریزی بسیاری لازم است.

* آفتاب گردش خون را بالا می‌برد و به درمان بیماری‌های پوستی کمک می‌کند.

* نور آفتاب اثر ضد عفونی‌کنندگی دارد.

ضررهای آفتاب

* آفتاب پوست را کلفت می‌کند و سرعت رشد و تولید لایه‌های اولیه را در پوست بالا می‌برد.

* آفتاب به پوست صدمه می‌زند و باعث شل شدن و چروک شدن آن می‌کند.

* آفتاب باعث پیری زودرس پوست می‌شود.

* آفتاب به چشم صدمه می‌زند.

* آفتاب درصد سرطان پوست را به شدت بالا می‌برد.

آناتومی برنزه شدن

برنزه شدن عکس‌العمل پوست در مقابل اشعه‌های خورشید است. سلول‌های ملانوسیتس در اپیدرمیس که کار آن‌ها ایجاد رنگ طبیعی بدن است با اشعه‌‌های خورشید تحریک می‌شوند تا ملانین تولید کنند. ملانوسیت، ملانین بیشتری تولید می‌کند تا از پوست محافظت کند. رنگ بدن با تولید بیشتر ملانین شروع به تغییر کردن می‌کند که این کار به ایجاد کک و مک، لکه‌های کبد یا لکه‌های تیره رنگ در پوست و صدمه‌ی دائمی پوست منجر می‌شود.

آفتاب اشعه‌ی الکترومگنت زیادی دارد که به شکل موج حرکت می‌کنند. Uva بلندترین موج و ۹۵ درصد نور طبیعی را تولید می‌کند.

سولاریوم یا UV مصنوعی

موج‌هایی که با لامپ‌های ولتاژ در دستگاه‌های برنزه کننده تولید می‌شوند uva و uvb دارد که ۳ تا ۸ برابر بیشتر از موج‌های آفتاب در ظهر یک روز آفتابی هستند.

چگونه دستگاه برنزه را انتخاب کنید

در بازارهای امروزی دستگاهای برنزه کننده‌ی فراوانی وجود دارند؛ دستگاه‌هایی که می‌توان روی تخت دراز کشید یا ایستاده برنزه شد. شما می‌توانید تمام بدن خود یا قسمتی از بدن خود را برنزه کنید. در بعضی دستگاه‌ها حتی شما می‌توانید در حالی‌که برنزه می‌شوید به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید. سرعت برنزه شدن در این دستگاه‌ها زیاد است، زیرا اشعه‌ی زیادی به یک باره تولید می‌شود و زمان استفاده بین ۵ تا ۱۵ دقیقه متغیر است. استفاده از این دستگاه بیشتر از مدتی که سازنده‌ی آن پیشنهاد و تعیین کرده باعث سوختن و صدمه به پوست می‌شود نه برنزه بیشتر.

موارد بهداشتی استفاده از دستگاه‌های برنزه کننده

* سطح دستگاه برنزه کننده قبل و بعد از هر مشتری باید تمیز و ضد عفونی شود.

* مطمئن شوید گردش هوا در محیطی، که دستگاه قرار گرفته است، انجام می‌شود.

* حمام، کف اتاق تمیز و حوله‌ها برای هر مشتری عوض شود.

باید تمام دستگاهای الکتریکی را یک برقکار حرفه‌ای چک کند. همچنین، هر روز سیم‌های وسایل برقی را بررسی شود تا بریدگی و شکستگی نداشته باشند.

باید تمام مراحل استفاده از دستگاه را برای مشتری توضیح داد تا با طرز استفاده از دستگاه آشنا شود. مشتریان حتما از مواد محافظتی مقابل آفتاب و از عینک‌های مخصوص برای محافظت چشم‌های خود استفاده کنند.

برنزه کننده‌های اسپره‌ای یا بدون آفتاب

این برنزه‌کننده‌ها بی‌ضرر هستند و با روش‌های مختلف استفاده می‌شوند. در یک نوع آن فرد وارد اتاقکی، که برای اینکار درست شده، می‌شود و در آن می‌ایستد و دستگاه را روشن می‌کند. دستگاه به طور اتوماتیک یک بار مواد برنزه را افشان و توقف کوتاهی می‌کند که به شما اجازه می‌دهد برگردید تا در قسمت پشت نیز مواد را به همان اندازه افشان کند. در نوع دیگر تراپیست آموزش دیده در مقابل فرد می‌ایستد و با افشانک دستی بدن را برنزه می‌کند.

برنزه شدن دستی با برنزه‌ها‌ی خانگی

امروزه، این مواد بسیار طرفدار دارند، زیرا افرادی که فقط دوست دارند قسمتی از بدن خود را برنزه کنند مثل صورت و ساق پا استفاده از این مواد بهترین راه است.

در هر نوع روش برنزه شدن که شما انتخاب کنید یک سری موارد را باید رعایت کنید.

قبل از برنزه کردن

 1. بدن خود را لیف بزنید و با مواد پیلینگ بدن لایه‌ای از پوست‌های مرده خود را تمیز کنید. این باعث می‌شود که رنگ برنزه شما یک‌دست در بیاید.
 2. از مرطوب کننده‌های بدن استفاده نکنید، مگر در قسمت‌هایی از بدن که نمی‌خواهید زیاد رنگ بگیرد؛ به طور مثال، روی انگشتان، کف پا و آرنج که چروک‌های طبیعی زیادی دارند.
 3. از موبر و تیغ باید دو روز قبل از برنزه کردن استفاده کنید.
 4. بلافاصله از لباس‌های تیره و آزاد استفاده کنید. تا لباس شما لکه نگیرد و برنزه شما یک دست دربیاید.

هنگام برنزه شدن

 1. لباس‌ها و جواهرات‌تان را در آورید و آرایش خود را پاک کنید.
 2. بعد از اسپری کردن مواد ۶۰ ثانیه بمانید تا تن شما خشک شود.
 3. فقط با گذاشتن و برداشتن حوله بدن را خشک کنید و لباس خود را بپوشید.

بعد از برنزه شدن

 1. ۱۲ساعت دوش نگیرید (در تخت‌های آفتاب گیر شما باید بلافاصله دوش بگیرید.»
 2. از لیف و مواد پیلینگ استفاده نکنید تا رنگ شما بیشتر بماند.
 3. از مواد مرطوب کننده‌ی بدن استفاده کنید، زیرا مواد برنزه بدن را کمی خشک می‌کنند. با استفاده از کرم مرطوب کننده به بدن شفافیت خاصی بدهید تا قشنگ دیده شود. حتی بعضی‌ها از موادی استفاده می‌کنند که کمی براق کننده و زر داشته باشد.
 4. سعی کنید از فعالیت‌هایی که باعث عرق کردن شما می‌شود بپرهیزید، به خصوص در ۱۰ تا ۱۲ ساعت اولیه.
 5. معمولا مواد برنزه‌ کننده‌ رنگ اصلی خود را ۵ تا ۱۰ ساعت بعد از استفاده نشان می‌دهند و اثر آن‌ها ۱۰ روز می‌ماند.