چهره‌ی باربي

چهره‌ی باربي

طراحي چهره‌ی باربي اغراق‌آمیز انجام شده تا جامع بیشتر زيبايي‌هاي متصور باشد و البته اين طراحي بسيار ماهرانه انجام شده است. موي بور و طلايي، گردن باريك و كشيده، گونه‌هاي برآمده، دماغ و دهان كوچك، چشماني درشت و آبي، لباني پرگوشت، چهره شاداب، پوست روشن، پيشاني و سري متناسب و … مجموع اعضاي چهره‌ی باربي را تشكيل مي‌دهد كه به ندرت، حتي با هنرمندي تيغ جراحي پزشكان حاذق، هم‌زمان در يك فرد جمع نمی‌شود.

 

فرم لباس باربي

لباس‌هاي ظريف، خوش رنگ و خوش دوخت باربي محصول هنر و دستان بزرگ‌ترين طراحان لباس دنياست كه در شرکت متل گرد هم آمده‌اند. هيچ عروسكي تا به حال به اندازه‌ی باربي لباس متنوع، زيبا و اشرافي به تن نكرده و اين فقط به دختري اختصاص دارد كه نماينده‌ی فرهنگ و نشان‌دهنده‌ی يك زن تمام عيار آمريكايي است. عريان‌گرايي، اشرافي‌گرايي و مصرف‌گرايي سه مولفه‌ی اصلي لباس‌هاي باربي است؛ لباس‌هايي كه زرق و برق خيره كننده‌اش، جلوه‌ي شهواني اندام باربي را مضاعف مي‌كند.

تنوع باربي

باربي براي اينكه بتواند نقش تربيتي خود را ايفا كند بايد پاسخگوي تمامي سلیقه‌ها و علاقه‌ها باشد و در نقش‌هاي گوناگوني ظاهر شود. باربي پرستار، باربي معلم، باربي خلبان، باربي ژيمناست، باربي خواننده و … براي تحكيم الگوسازي اين عروسك متولد شده‌اند. همچنين، براي پذيرش اين عروسك از طرف مليت‌هاي گوناگون، آن با حفظ استيل بدني‌ (اصالت آمريكايي) در رنگ‌ها و مليت‌هاي گوناگون نيز ظاهر شده مثل باربي هندي، آفريقايي، چيني، لهستاني و …

 

باربي انتحاري

باربي اين بار در نقش سياسي ظاهر شده و مي‌كوشد با تمسخر ارزش‌هاي والاي اسلامي، شهادت‌طلبي را کاری غير منطقي و منفور جلوه دهد. باربي انتحاري و شهادت‌طلب كه پس از فرياد ا… اكبر با فشردن ضامن كمربند انفجاري‌اش منفجر مي‌شود به طور غير مستقيم تلاش مي‌كند تا فرهنگ شهادت‌طلبي يا فقط سلاح پيروز و بي‌رقيب مسلمانان را ميان كودكان به تمسخر گيرد.

باربي نظامي و ضد تروريست يكي ديگر از كاركردهاي باربي برای تهييج سربازان آمريكايي با پوشيدن يونيفرم نظامي و به دست گرفتن اسلحه‌ي آمريكايي است. اين بار باربي وظيفه دارد افكار عمومي جوانان را با مقاصد جنگ طلبانه‌ي طراحانش همراه كند. در طول جنگ عراق و آمريكا در سال ۱۹۹۰، باربي با پوشش نظامي آمريكايي، افكار عمومي را تهییج کرد. پس از واقعه‌ی ۱۱ سپتامبر، نيز باربي با پوشيدن يونيفرم نيروهاي نظامي ضد تروريست با ايفاي نقش جديد خود باعث تهییج افکار عمومی شد و تيتر آگهي تبليغاتي باربي براي نبرد ضد تروريست اين بود: «باربي- روح آمريكايي»

 

باربي و رسانه‌ها

براي دستيابي به اهداف پيش‌بيني شده و كاركردهاي مورد انتظار اين بازيچه‌ی استراتژيك بايد به گونه‌اي متفاوت، در اندازه‌ی قابل قبول و با در نظر گرفتن تمام ظرايف هنري و فني تبليغ شود، چرا كه عصر ارتباطات است و هر پديده‌اي براي حفظ بقا و افزايش تاثير خود ناچار است حمايت رسانه‌اي و تبليغي خويش در نظر بگیرد. نبايد از ياد برد كه يكي از كاركردهاي رسانه نزديك کردن سليقه‌ی مصرف افراد به يكديگر و كمك به فراگيري استفاده از يك كالاست. در سال ۲۰۰۱، باربي در اولين فيلم كامپيوتري خود به نام «باربي و فندق شكن» ظاهر و از آن پس تاكنون تعداد قابل توجه‌اي فيلم كامپيوتري، انيميشن، فيلم سينمايي و مستهجن در مورد باربي توليد شده است.

يكي از نکته‌های جالب در حمايت رسانه‌اي از باربي سايت اينترنتي آن است. سايتي كه پس از ورود به آن نشانگر هم تغيير شكل می‌دهد و به پروانه‌اي بال زنان تبديل مي‌شود. افراد پس از ورود به سايت در يك قسمت مي‌توانند بازي كنند، در جايي ديگر با باربي در كنار دريا قدم بزنند يا در منزل جشن تولد بگيرند و … که همين کار جذابيت بسيار بالايي براي كودكان ايجاد کرده است.

 

باربي و صنعت

همان‌گونه كه اشاره شد سبک زندگي آمريكايي بايد معرف تمام بخش‌هاي زندگي باشد و در اينجا صنعت به كمك فراگيري باربي آمده است. امروزه، بیشتر نيازمندي‌هاي دختران با تصوير، رنگ و تبليغ باربي در بازار كشورهاي مختلف از جمله كشور خودمان يافت مي‌شود. آنچنان كه به گفته‌ی يكي از كارشناسان مي‌توان با هزينه‌ي حدود يك ميليون تومان، تمام مايحتاج يك دختر را كه تبليغ كننده باربي است از بازار جمع‌آوري کرد؛ از لوازم التحرير گرفته تا لوازم بهداشتي- آرايشي، انواع لباس، كيف، كفش، خوردني‌هاي مورد علاقه‌ي كودكان و … . فراگيري و فروش قابل توجه اين محصولات باعث رونق بيش از پيش اقتصادي اين عرصه شده و زمينه‌ي توليد آن با كيفيت‌هاي گوناگون و برای تامين سطوح مختلف درآمدي را فراهم کرده است.