سفری به دنیای صورتک‏های زرد

سفری به دنیای صورتک‏های زرد

صورتک‌هایی زرد، که هرکدام یکی از حالت‌های چهره‌ی انسان را نشان می‌دهند، آشناترین تصاویر دنیای امروز هستند و تمام کسانی که با گوشی‌های هوشمند کار می‌کنند و به شبکه‌های اجتماعی متصل هستند روزانه بارها و بارها از این شکلک‌ها استفاده می‌کنند. بله درست حدس زده‌اید! درباره‌ی ایموجی‏ها صحبت می‌کنیم. شکل‌های دوست‌داشتنی که به‌جای شما می‌خندند، می‌گریند، ابراز عشق و محبت می‌کنند و حتی عصبانی و خشمگین می‌شوند. البته ایموجی به این صورتک‌ها ختم نمی‌شود بلکه تصاویر مختلفی از زنان با لباس قرمز و مردان با لباس آبی همراه انواع لباس، ماشین، وسایل زندگی، بچه‌های کوچک، اشیای مختلف، نمادها، مشاغل و قومیت‌ها از دیگر ایموجی‏ها هستند. حالا به مناسبت روز جهانی ایموجی، شرکت اپل به کاربران مسلمان خبر خوشی را اعلام کرد و دو شکل جدید را، که جای‌شان در سرزمین ایموجی‌ها خالی بود، به این فهرست افزود: ایموجی زن با حجاب و مرد با ریش. این خبر دلیلی شد تا در این شماره از «هفت روز زندگی» به دنیای ایموجی‌ها برویم و گزارشی تهیه کنیم.

* ایموجی‌ها چگونه به دنیای ما راه یافتند؟

همه‌چیز از ژاپن شروع شد. زمانی که مهندس شرکت ژاپنی NTT DoCoMo ، که از علاقمندان کتاب‌های مصور ژاپنی بود، ایده‌ی جالبی به ذهنش رسید. او که مسوول طراحی جزئیات پیام‌رسانی دستگاه آی.مد (I.mode) بود به این نتیجه رسید که احساسات را با نشانه‌ها و سمبل‌ها در سیستم پیام‌رسانی نشان دهد. این‌گونه بود که مهندس کوریتا در آخرین سال قرن بیستم، با الهام گرفتن از علائم هواشناسی دنیای ایموجی‌ها را خلق کرد. مدتی بعد شرکت اپل، که علاقمند به افزایش فروش گوشی‌های آیفون در ژاپن بود، ایموجی‌ها را به صفحه‌‌ی کلید گوشی‌های خود اضافه کرد و این نوآوری اپل آغاز محبوب شدن این شکلک‌های گرافیکی در بقیه‌‌ی کشورها شد.

ایموجی‏های اشتباهی

واژه‌ی ژاپنی ایموجی از دو بخش e به معنای تصویر و moji به معنای کاراکتر است. در فرهنگ لغات انگلیسی نیز این واژه به معنای تصاویر دیجیتالی کوچک که برای تاکید بر یک عقیده یا حالتی در شبکه‌های اجتماعی یاد شده است. ایموجی‌ها انواع مختلفی و هر کدام معنای خاص خودشان را دارند، اما گاهی اوقات به دلیل ندانستن معنی‌شان از ایموجی‏های اشتباهی استفاده می‌شود. به طور مثال، بیشتر مردم فکر می‌کنند میمونی که با دست چشمانش را پوشانده به معنای «اوه … متاسفم» است و معمولا در لحظاتی که اشتباه خنده‌داری مرتکب شده‌اند از آن استفاده می‌کنند، اما اگر به نام این ایموجی دقت کنید (see no evil monkey) متوجه می‌شوید که این ایموجی کنار دو میمون دیگر، که دهان و گوش خود را بسته‌اند، به نکته‌ای اخلاقی اشاره می‌کند. اینکه شیطان را نبینیم و به‌گونه‌ای دوری از بی‌اخلاقی است.

این ایموجی برخلاف تصور بیشتر مردم به ستاره‌ی دنباله‌دار هیچ ارتباطی ندارد و استفاده از آن در موقعیت‌های رازآلود و جادویی اشتباه مرسوم است. این تصویر به معنای سرگیجه و مانند همان ستاره‌هایی است که در کارتون‌ها هنگام تصادف بالای سر شخصیت‌ها ظاهر می‌شود.

تولد ایموجی‏های جدید

 

هر ساله، تعدادی شکلک جدید به دنیای ایموجی‏ها اضافه می‌شود، اما در آخرین پیش‌نویس شکلک‌های جدید برای یونیکد ۱۰٫۰ و در میان نمونه‌های جالب و متفاوت شکلک‌ها، سرانجام میلیون‌ها زن مسلمان در سراسر جهان ایموجی دارند که معرف تصویر آن‌هاست؛ زنی با حجاب. این ایموجی را، رئوف الحمضی، دختر ۱۶ ساله‌ی عربستانی ساکن اتریش، طراحی کرده است. او در این‌باره به گفته است: «حقیقت این است که ایموجی من تلاشی برای نشان دادن خودم با حجاب بود و تنها می‌خواستم شکلکی از خودم در این حالت داشته باشم.» این ایموجی‌ها در اپل آیفون، آی پد، ساعت‌های اپل و کامپیوترهای مکنتاش در سال جاری ارائه می‌شوند.