از رادیو تا سینما مرهون همت زنانه

از رادیو تا سینما مرهون همت زنانه

دکتر مریم جلالی از آن دست مدیران پشت پرده و خدوم که در بلندترین تریبون‌های رسانه‌ای همیشه پشت صحنه بوده است. او علاوه بر تربیت گروه قابل توجه‌ای از نیروهای کارآمد با پشتیبانی تمام عیار و خلق ایده‌های سرشار از خرد و تجربه، کارنامه‌ی جوانان بسیاری را مادرانه درخشان کرده است. او یک مدیر زن موفق در سازمان صدا و سیماست که موفقیتش را مرهون تلاشی خستگی‌ناپذیر و انرژی مثبت ذاتی خود است. دکتر مریم جلالی از تهیه‌کنندگی در رادیو، به طراحی و صف‌شکنی حوزه‌ی برنامه‌سازی رسید و با مدیریت و تاسیس چندین مجموعه‌ی متفاوت و پویا در بخش‌های مختلف صدا و سیما، امروز مشاور رئیس رسانه‌ی ملی است. او یک سال است که مدیر پردیس سینما گالری ملت شده؛ بنابراین، به همین بهانه و با علم به ویژگی‌های منحصر به فرد معماری و طراحی این پردیس سینمایی به دیدار این خانم مدیر جوان، پیشکسوت و دوست داشتنی رفتیم و با او باب سخن را باز کردیم.

 

در تنها سینمای مناسب‌سازی شده‌ی کشور برای جانبازان و معلولان هستیم. بیشتر این مجموعه را معرفی کنید.

این مجموعه، اولین پردیس سینمایی است که با چند سالن سینمایی طراحی شده و به دلیل نوع معماری ویژه‌اش حائز تمام استانداردهاست که برای انسان طراحی شده است. این طراحی شامل همه‌ی افراد، مخاطبان و مراجعان است از جمله افرادی که دچار نقص عضو، معلولیت یا جانبازان هستند. علاوه بر این، پردیس ملت ویژگی ارزش افزوده، بستر موقعیت‌ها و مناسبات فرهنگی و هنری از جمله گالری نقاشی، برگزاری جشنواره و موارد متنوع هنری دارد و جانمایی آن در مجاورت پارک ملت، که سرمایه‌ای اجتماعی است، مزیت رقابتی محسوب می‌شود.

 

از مدیران زن موفق جامعه هستید …

اجازه دهید تصحیح کنم که من مدیری خوشبخت هستم، چرا که فاصله‌ی موفقیت و خوشبختی مرز و ادراکی شخصی و اجتماعی است، زیرا موفقیت را دیگران تشخیص می‌دهند و خوشبختی را خود فرد تشخیص می‌دهد. احساس خوشبختی، درکی درونی و مدیریت علم است که کنار این ویژگی هنر هم محسوب می‌شود. سهم هنرمندی مدیریت در کشور ما بیشتر است به دلیل اینکه مولفه‌های علمی چندان اقتضایی ندارد، این یکی از ویژگی ما شرقی‌هاست و نیاز داریم تا مولفه‌های مدیریت از دل زندگی ما گرفته و به شکل فرهنگی مدیریت ‌شود. مدیریت فرهنگی نیز از دو نحله متفاوت به وجود می‌آیند؛ اول نحله‌ای که گروهی فکر می‌کنند مدیریت فرهنگی؛ یعنی، فرهنگ را مدیریت کردن است که به نظر می‌رسد با توجه به مشخصات فرهنگ در جاری و ساری بودن مدیریت فرهنگ دشوار باشد. نحله‌ی دیگر، قائم بر فرهنگی مدیریت کردن است طوری که مدیریت در هر موقعیت و مکانی اقتضای خاص خودش را دارد و باید اقتضای فرهنگ را در نظر گرفت و به نظر من مدیریت فرهنگی؛ یعنی، فرهنگی مدیریت کردن.

سابقه‌ی مدیریت رسانه را نیز دارید. حضور شما در پردیس ملت چطور رقم خورد؟

مدیریت پردیس ملت، برای من اتفاقی خوشایندی در حالی‌که مدیریت من در رسانه بر اساس تدارک و سلسله مراتب بود. تا سال گذشته، مدیر گروه خانواده‌ی شبکه‌ی دو بودم، پیش از آن مدیر گروه اجتماعی شبکه‌ی پنج، قبل‌تر مدیر گروه خانواده‌ی رادیوی ایران، پیش از آن مدیر طرح و برنامه‌ی رادیو جوان و قبل از آن تهیه‌کننده بودم. این حرفه منابع انسانی و مدیریت ایده‌ها را دنبال خود دارد و اینجا مدیریت اماکن فرهنگی است. ما در تلویزیون درگیر عرضه نیستیم در حالی‌که در پردیس ملت، نحوه‌ی عرضه، زمان‌بندی‌ها و بسیاری از موارد دیگر در این مجموعه برای‌مان جذاب است.

 

پردیس ملت، محفل چهره‌های سرشناس هنری و سینمایی ایران و جهان است. ظرفیت این حضور را چطور مدیریت می‌کنید؟

از آنجایی‌که پردیس ملت، به موسسه‌ی تصویر شهر و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران وابسته است و رسالتی متفاوت از سینماهای صرفا تفریحی دارد تلاش می‌کنیم که برای رخدادهای پردیس ارزش افزوده ایجاد کنیم؛ مواردی همچون اکران‌های مردمی و ایجاد پاتوق‌هایی برای استارت‌آپ‌های فرهنگی. موزه‌ی هنرهای معاصر، که پردیس ملت از نظر معماری بسیار به آن شباهت دارد، محلی برای حرفه‌ای‌هاست؛ بنابراین، پردیس ملت محلی برای هنر تجربه‌گرایی در پی نام و آوازه است. گالری نقاشی پردیس نیز برای تحقق این امر بسیار کمک می‌کند؛ به عنوان مثال، یک نمایشگاه ایران شهر برای تمامی نمایش آثار هنرمندان جوان سراسر ایران، که متولد تهران نبودند، برگزار کردیم که با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد. این اقدامات را الزامات دوره‌ی مدرنیته می‌دانم که مجموعه‌ای از پیشنهادهای متعدد در یک فضا باید ارائه شود. تمام تلاشم این است که اینجا پاتوقی برای هنرمندان شود و این؛ یعنی، حضور تمام هنرمندان در تمام گرایش‌ها.

 

در مورد ساختمان پردیس سینمای ملت توضیح دهید؟

در این سازه با دو نماد اصلی استحکام که بتن و فولاد است، حرکت ایجاد و موج این حرکت در نمادهای بیرون و داخل دیده می‌شود. اعتقاد بر این است که سینما هنر حرکت، تصاویر متحرک و ایده‌ی خلاقانه‌ای است که تمام المان‌ها برای دیدن فیلم را رعایت می‌کند. یکی از المان‌ها این بوده که تمام افراد بتوانند برای دیدن فیلم حضور یابند و این شامل افرادی که توانایی راه رفتن نیز ندارند می‌شود.

همان‌طور که می‌بنید این سازه بدون پله است، طبقات با رمپ به هم متصل می‌شوند، ویلچر به سادگی تا کنار صندلی‌ها می‌روند و جایگاه ویژه‌ای برای حضور افراد با ویلچر در سالن سینما در نظر گرفته شده تا معلولان و جانبازان با خانواده‌های‌شان حاضر ‌شوند و فیلم‌های سینمایی را تماشا کنند. علاوه بر این، درصدد تهیه‌ی صندلی چرخدار برای مجموعه هستیم و هنوز این اتفاق میسر نشده و مقرر است از افرادی که با ویلچر حاضر می‌شوند استقبال کنیم و تا سالن همراهی‌شان کنیم. به نظر می‌رسد به هر میزان که به اقشار مختلف و مخاطبان اختصاصی توجه شود دامنه‌ی مخاطبان در سینماها بیشتر می‌شود و مراکز فرهنگی می‌توانند مشتریان بیشتری داشته باشند.

برای آشنایی مردم با تدارکات و شرایط پردیس ملت چه کارهایی انجام داده‌اید؟

به آن‌ها اطلاع‌رسانی کردیم تا مردم از ویژگی‌های این مجموعه فرهنگی آگاه شوند و از امکانات موجود بهره ببرند. در ضمن، از نظر مکانی رو به روی شهرک فجر هستیم که محل زندگی بسیاری از خانواده‌های محترم ایثارگر است؛ بنابراین، صدور بلیت با ارائه‌ی کارت ایثارگری رایگان است. در سایت و فضای مجازی اطلاع‌رسانی می‌کنیم و بیشتر شاهد حضور جانبازان، معلولان و کم توانان جسمی هستیم.

علاوه بر این، یکی از وظایف اصلی شهرداری‌ها توجه به تمام اقشار جامعه است. گاهی به تقاضای دستگاه‌ها، اکران خصوصی برای جانبازان داشتیم و معتقدیم که حضور جانبازان، توان‌یابان و افراد کم توان در مجامع عمومی بسیار مناسب‌ است. آن‌ها کنار خانواده‌شان بیشتر می‌توانند از تفریح و حضور در مجموعه‌های تفریحی لذت ببرند.