باغبانی

باغبانی

در دو شماره‌ی گذشته‌ی مجله، کاشت دو نوع سبزی را در منزل آموزش دادیم تا در روزهای تعطیل، خود و فرزندان‌تان یکی از بهترین تفریحات را در خانه داشته باشید، بتوانید کودکان‌تان را برای مدتی از نشستن پای وسایل هوشمند دور کنید، مسوولیت مراقب و نگه‌داری از گیاهان کاشته شده در منزل را نیز به آن‌ها بسپارید و برای مشارکت‌های جمعی آماده‌شان کنید. در این شماره، کاشت گوجه‌فرنگی در منزل را به شما آموزش می‌دهیم.

 

مواد بذر یا نشاء گوجه‌فرنگی

خاک

گلدان

کود مایع

مورد نیاز:

برای پرورش نشاء گوجه‌فرنگی خاک باغچه یا گلدان را شیار دهید، بذر را بریزید و به اندازه‌ی دو برابر حجم بذر روی آن‌ها خاک بپاشید. هر روز، به بذرها آب دهید و با آبپاش آبیاری کنید تا بذرها جابه‌جا نشوند. کاشتن بذر در عمق بیشتر، دو ایراد دارد. اول اینکه، امکان خفگی بذر وجود دارد و دیگری دیرتر سبز شدن بذرهاست. بعد از جوانه زدن بذرها صبر کنید تا قد آن‌ها به ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر برسد. این جوانه‌های بلند شده نشاء هستند. نشاء‌ها را با ریشه به آرامی از خاک بیرون آورید و هر نشاء را در یک گلدان بکارید.

اگر بخواهید آن‌ها را در باغچه بکارید بهتر است فاصله هر نشاء تقریبا بین ۴۰ تا ۶۰ سانتی‌متر باشد. اگر به اندازه‌ی کافی جا ندارید تعداد زیادی نشاء تولید نکنید؛ که مجبور شوید آن‌ها را در مساحت کمی جای دهید.

بهتر است خاک کمی سبک باشد تا آبیاری به خوبی انجام شود؛ به طور مثال، می‌توانید مخلوطی از کوکو پیت و خاک باغچه را استفاده کنید. به این گیاه دست نزنید تا به ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر برسد. سپس اگر پاجوش داشت (شاخه‌ی باریکی که از پای درخت می‌روید و چسبیده به ریشه‌ی نهال است و می‌توان آن را از ریشه‌ی اصلی جدا کرد و در جای دیگر کاشت. گاهی آن را در زمین می‌خوابانند و قسمت پایین آن را زیر خاک می‌کنند تا ریشه بدواند و در جای دیگر می‌کارند)، آن را جدا کنید. وقتی بوته کمی بلندتر شد برگ‌های پایینی‌اش را هرس کنید، ساقه را به کمک یک طناب نازک ببندید و سر دیگر طناب را به بالا وصل کنید تا بتواند دور این طناب بالا برود و روی زمین نیفتد.

گوجه‌فرنگی به خاک همیشه مرطوب نیاز دارد، اما نه خیس!

نکته‌ی دیگر اینکه گوجه‌فرنگی را بعد از غروب آبیاری نکنید و آبیاری آن را در طول روز انجام دهید. این گیاه در فصل‌های گرم سال به آب بیشتری نیاز دارد. هر دو هفته یک بار نیز از کودهای مایع استفاده کنید. سه عنصر اصلی برای گوجه فرنگی، فسفر، پتاسیم و ازت است. هر وقت، گیاه‌تان گل داد شاخه را کمی تکان دهید تا گرده‌ها پخش شوند، زیرا این‌گونه قدرت باروری گیاه بالا می‌رود.

خواص خارق‌العاده‌ی گوجه‌فرنگی

* بینایی را تقویت می‌کند.

* با سرطان مبارزه می‌کند.

* به زیباتر شدن پوست کمک می‌کند.

* سطح قند خون را پایین می‌آورد.

* باعث می‌شود خوب بخوابید.

* استخوان‌ها را سالم نگه می‌دارد.

* دردهای مزمن را تسکین می‌دهد.

* باعث درخشش موهای آسیب دیده می‌شود.

* به کاهش وزن کمک می‌کند.