اشتباه‌های رایج، اما ساده

اشتباه‌های رایج، اما ساده

تمام انسان‌ها دوست دارند در زندگی خود پیشرفت کنند و به موفقیت برسند، اما معنا و مفهوم پیشرفت و موفقیت در هر مرحله‌ی سنی متفاوت و به همین دلیل است که آرمان‌های انسان در طول زندگی تغییر می‌کنند. برای بسیاری از دانش‌آموزان دبیرستانی، پیشرفت در درس‌ها و ورود به دانشگاه موفقیت محسوب می‌شود. اگر شما کنکوری هستید و قصد جدی برای پیشرفت و موفقیت دارید باید با اصول کلی کار آشنا شوید.

به دلایل زیادی، دانش‌آموزان ما چارچوب‌ها و ملاک‌های اساسی موفقیت را به خوبی نمی‌شناسند و به همین دلیل وقت، هزینه و فرصت‌ها را از دست می‌دهند. در اینجا، کلیدهای موفقیت را به شما معرفی و راه پیشرفت‌تان را هموار می‌کنیم.

 

متاسفانه اشتباه‌های ساده، اما رایجی در مورد درس خواندن و برنامه‌ریزی اشتباهات وجود دارد که می‌خواهیم آن‌ها را بررسی کنیم.

  1. خیلی‌ها فکر می‌کنند «زیاد درس خواندن» مساوی با پیشرفت است و هر قدر کتاب‌ها را بیشتر بخوانیم حتما بیشتر موفق می‌شوند! در حالی که این تصور کاملا اشتباه است.
  2. بعضی‌ها نیز فکر می‌کنند حتما باید از شیوه‌های درس خواندن دیگران استفاده کنند تا به اصطلاح از قافله عقب نمانند. آن‌ها بدون هیچ فکری فقط با سرعت حرکت می‌کنند تا از دیگران جا نمانند.
  3. پر برنامگی خطای عمده‌ای در برنامه‌ریزی است. بعضی‌ افراد فکر می‌کنند اگر برنامه‌ای شلوغ و بدون استراحت باشند خیلی پیشرفت می‌کنند.
  4. خطای دیگر در برنامه‌ریزی، طراحی برنامه‌های جزئی است. عده‌ای آنقدر در جزئیات برنامه حساسیت به خرج می‌دهند که وقتی چند بار برنامه‌شان مطابق میل‌شان پیش نرفت از خیر هر نوع برنامه‌ریزی می‌گذرند!
  5. بعضی‌ها آنقدر راحت برنامه می‌چینند که به هیچ کاری نمی‌رسند. عده‌ای نیز آنقدر بدبین هستند، که با تغییر پی‌درپی برنامه‌های خود، فرصت‌ها را از دست می‌دهند و خیلی‌ها هم راحت و آسوده همه چیز را به فردا می‌سپارند.
  6. یک اشتباهی مهم در درس خواندن و برنامه‌ریزی این است که فقط یک سوژه در اولویت قرار بگیرد. مثل دانش‌آموزی که فکر می‌کند رمز موفقیت فقط در معلم خصوصی و انواع کلاس‌های آموزشگاهی است و از بقیه‌ی ابزارهای موفقیت غافل می‌ماند.
  7. عده‌ای در درس‌خواندن و برنامه‌ریزی مسیری را در پیش می‌گیرند و پیش می‌روند بدون آنکه مسیر و میزان پیشرفت‌شان را بررسی کنند. در حالی که گاهی لازم است در تمام امور زندگی انسان توقف کند و ببیند چقدر از مسیر باقی مانده و چگونه باید ادامه دهد.

اصول برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی مجموعه فعالیت‌های منظمی است که از تعیین هدف، شروع و با انتخاب روش‌ها و وسایل متناسب با هدف ادامه پیدا می‌کند و سپس به اجرا در می‌آید و ارزشیابی می‌شود. برنامه‌ریزی مراحل مختلفی دارد:

– شناخت وضع موجود

– تعیین هدف

– پیش‌بینی روش‌ها و وسایل

– اجرا

– ارزشیابی

برنامه‌ریزی برای درس‌خواندن و پیشرفت موفقیت تحصیلی مستلزم به کار بستن مهارت‌های کلیدی است. قبل از ورود به جزئیات برنامه‌ریزی، اصول کلی را بیان می‌کنیم؛ یعنی، مواردی که رعایت آن‌ها برای همه، در هر زمان و شرایطی لازم است.

شش اصل برنامه‌ریزی

اصل اول: تفاوت‌های فردی

انسان‌ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند؛ یعنی، عده‌ای از آن‌ها بر اساس سن، جنس و زمینه‌های قومی و فرهنگی با دیگران متفاوت هستند. همچنین هر انسان برای خود، تجربه‌های شخصی و ویژگی‌های خاصی دارد که مشابه هیچ کس دیگر نیست. پس همان‌گونه که همه نمی‌توانند یک شکل زندگی کنند در درس خواندن و پیشرفت تحصیلی هم نمی‌توانند مثل هم باشند. اگر سعی کنیم خودمان را بهتر بشناسیم و بر توانایی‌های‌مان متمرکز شویم، به نتایج بهتری می‌رسیم.

اصل دوم: جامع‌نگری

عوامل متعددی مثل پیش‌نیازهای درسی، آمادگی‌های روانی (انگیزش)، برنامه‌های آموزشی، کتاب‌ها، رعایت اصول و راهبردهای مطالعه، روش‌های برنامه‌ریزی و… در موفقیت موثرند و نکته‌ی مهم این است که شما باید به تاثیر تمام عوامل توجه کنید.

نگاه تک بعدی و یک جانبه به عوامل موثر در موفقیت، رفتاری عاقلانه نیست. منظور از جامع‌نگری، نگاه همه‌جانبه و منسجم به عوامل موفقیت است. اگر چه تأثیر هر یک از عوامل متفاوت است، اما در مجموع باید پذیرفت این عوامل در تاثیر متقابل با یکدیگر هستند. کلید اساسی موفقیت در درس خواندن و برنامه‌ریزی این است که نگرش جامع و چند بعدی داشته باشیم.

اصل سوم: برنامه‌ریزی کلی

درس‌خواندن و برنامه‌ریزی مانند هر رفتار دیگری با ویژگی‌های فرهنگی فرد ارتباط دارد. از نظر ویژگی‌های فرهنگی به طور معمول ما به برنامه‌‌های جزئی و خیلی دقیق عادت نداریم و یکی از دلایل اصلی شکست خوردن برنامه‌ریزی‌های‌مان همین است! بنابراین؛ برنامه‌های کلی، بهتر از برنامه‌های جزئی است. شاید فقط تعداد کمی از دانش‌آموزان توانایی اجرای روش‌های بسیار دقیق و جزئی برنامه‌ریزی را داشته باشند، اما بیشتر دانش‌آموزان بعد از مدت کوتاهی از اجرای چنین برنامه‌هایی خسته می‌شوند و آن را کنار می‌گذارند.

تجربه هم نشان می‌دهند دفترهای برنامه‌ریزی و آموزش‌های جزئی‌نگر در این باره کمتر قابلیت اجرا دارند و بیشتر دانش‌آموزانی که تحت تاثیر تبلیغات یا از سر تقلید از این روش‌ها استفاده می‌کنند بعد از یکی دو ماه از ادامه‌ی کار منصرف می‌شوند.

اصل چهارم: انگیزه

بسیاری از ضعف‌ها و حتی کمبود امکانات با انگیزه‌‌ای قوی از بین می‌رود، در حالی که نقطه ضعف بسیاری از دانش‌آموزان دبیرستانی و پیش‌دانشگاهی در انگیزه‌‌های آنان است. به طور معمول انگیزه‌های دانش‌آموزان دچار شدت و ضعف می‌شود و ضعف در انگیزه‌ها به ضعف در اهداف باز می‌گردد، اما این اصل کلی را فراموش نکنید که انگیزه‌ها همیشه مهم هستند.

اصل پنجم: اندیشه‌ی منطقی

امروزه، «مثبت‌اندیشی» در بسیاری از آموزش‌های مشاوره‌ای و روان‌شناختی بسیار تاکید می‌شود، اما باید منطقی اندیشی را هم در نظر داشت؛ یعنی، به همان اندازه که به نکته‌های مثبت توجه می‌کنید، به نکات منفی هم بیندیشید. اگر احتمال می‌دهید در امتحان یا در کنکور قبول شوید، برای قبول نشدن هم درصدی در نظر بگیرید. ما بیش از هر چیز نیاز به آن داریم که منطقی باشیم، منطقی بیندیشیم، منطقی رفتار کنیم و منطقی تصمیم بگیریم.

اصل ششم: ارزیابی عملکرد

«خودارزیابی» یکی از اصول مهم موفقیت است. اگر منطقی باشیم، دچار احساسات نشویم و دست و پای‌مان را گم نکنیم این فرصت را به خودمان می‌دهیم که روند پیشرفت را ارزیابی کنیم. پس هر چند وقت یک بار وضعیت خودتان را ارزیابی کنید و بر اساس نتایج آن برای اصلاح روش‌ها و برنامه تصمیم بگیرید. یکی از اصول مهم موفقیت این است که در مسیر، ایستگاه‌هایی برای توقف در نظر بگیرید و خود را ارزیابی کنید.