باغبانی

باغبانی

تربچه یکی از سبزیجاتی است که رشد بسیار سریعی دارد. تربچه را می‌توان علاوه بر باغچه و باغ، در گلدان‌های بزرگ نیز کاشت. کاشت دانه‌ی تربچه در گلدان بسیار ساده است و سریع نتیجه می‌دهد.

با کاشت تربچه در ظرف‌های باغبانی، می‌توان آفات، بیماری‌ها و رطوبت‌ها را کنترل و شرایط کاشت آن را آسان‌تر کرد. کاشت تربچه در گلدان علاوه بر دست یافتن به سبزی تازه و تمیز، یک کار سرگرم کننده برای خانم‌های خانه‌دار و حتی بچه‌هاست تا چگونگی کاشت گیاهان را یاد بگیرند.

جوانه زنی بذر تربچه

تربچه، سبزی فصل سرماست. برای تولید تربچه‌های کوچک‌تر و شیرین‌تر بهتر است کاشت در بهار انجام شود. با کاشت تربچه در اواخر تابستان و برداشت در اوایل پاییز، تربچه‌های بزرگ‌تر و تندتری حاصل می‌شود. جوانه‌زنی تربچه به چیز خاصی نیاز ندارد و بلکه فقط باید دانه‌ها را در خاک قرار داد و لایه‌ای نازک خاک روی آن‌ها ریخت.

چگونگی کاشت تربچه در گلدان یا ظرف‌های باغبانی

برای کاشت تربچه، به ظرف‌های باغبانی بزرگ نیاز دارید. خاکی که برای کاشت تربچه باید استفاده شود باید زهکشی خوبی داشته و با کودهای آلی غنی شده باشد. می‌توان خاک را با مقداری کمپوست و تورب مخلوط کنید و اگر خاک زهکشی خوبی نداشت می‌توانید به آن مقدای شن و ماسه بیفزایید. اضافه کردن مواد مغذی باید قبل از کاشت انجام شود و بعد از جوانه‌زنی می‌توان این کار را دوباره انجام داد.

دانه‌های تربچه کوچک هستند؛ بنابراین، باید آن‌ها را به شکل دست‌پاش روی خاک پراکنده کنید و یا با بذرکار آن‌ها را جدا بکارید. بعد از جوانه‌زنی می‌توانید جوانه‌ها را به فاصله‌ی ۲ تا ۴ سانتی‌متر تنک کنید.

باید گلدان‌ها را به شکل مساوی مرطوب نگه دارید و آن‌ها را در جایی قرار دهید که در معرض باد نباشند و حداقل روزی شش ساعت نور خورشید به آن‌ها بتابد.

برداشت تربچه

بعد از جوانه‌زنی، سریع فرم ریشه‌ی خوراکی تربچه شکل می‌گیرد. به دقت به تربچه‌ها نگاه کنید و مطمئن شوید که ریشه‌ها با خاک پوشانده شوند. زمانی که تربچه‌ها به اندازه‌ی مورد نظرتان رسیدند آن‌ها را برداشت کنید. تربچه‌های کوچک‌تر طعم بهتری دارند؛ بنابراین، باید قبل از اینکه خیلی بزرگ شود آن‌ها را برداشت تا از آسیب ریشه‌ها جلوگیری کنید.