به خانه‌تان نور ببخشید!

به خانه‌تان نور ببخشید!

*از پرده‌های نازک و سبک استفاده کنید

پرده‌های نازک‌تر و سبک‌تر فضای اتاق را روشن‌تر و پر نورتر و اجزای جذاب در اتاق مثل پنجره‌ها یا ابزارهای تزئینی کار شده روی دیوارها را برجسته‌تر می‌کنند.

بنابراین، پرده‌هایی با بافت یا طرح‌های ساده انتخاب کنید که با مبلمان ساده، چشم‌انداز خوبی داشته باشند.

*از رنگ‌های تیره برای دیوارها استفاده کنید.

در یک اتاقی که نورگیری خوبی دارد می‌توانید از رنگ‌های تیره استفاده کنید. رنگ سبز تیره همراه نوری که از پنجره‌ها به داخل می‌آیند، انعکاسی از طبیعت دارد. استفاده از رنگ زرد در لوازم و وسایل موجود در اتاق به عنوان رنگی روشن سبک متفاوتی را ایجاد می‌کند.

* از رنگ‌های روشن استفاده کنید

اتاق‌هایی را که شکل ناخوشایند دارند و کوچک هستند با رنگ‌هایی با تن سرد و آرام بزرگ‌تر کنید. از یک رنگ برای دیوارها و سقف استفاده کنید و از لوازمی با رنگ‌های روشن، هم‌رنگ دیوار استفاده کنید.

* از کاشی‌های طرح‌دار استفاده کنید

اگر از کاشی‌‌ها به شیوه‌ی صحیح استفاده کنید می‌توانید فضا را بزرگ‌تر نشان دهید. طرح‌های مهندسی ساده با سایه‌های محو خطای دید ایجاد می‌کنند و باعث می‌شوند شما فضا را در طول و عرض بزرگ‌تر ببینید. از همین طرح برای دیوارها و سقف برای داشتن فضایی تاثیرگذار استفاده کنید.

* در راهروها از دیواری حاکم، دیواری که به فضا غلبه کند، استفاده کنید.

راهروها بیشتر تاریک و بدون نور هستند، اما یک کاغذ دیواری برجسته به تغییر این فضا کمک می‌کند. کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های هندسی بزرگ و خطوط زاویه‌دار و نامتفارن کمک می‌کند که فضا بزرگ‌تر جلوه کند و تاثیرگذارتر شود.

* از نوارهای رنگی استفاده کنید.

از نوارهایی با رنگ‌های سایه روشن برای بزرگ‌تر نشان دادن دیوار اتاقی با سقف کوتاه استفاده و قسمت‌های پایین دیوار را با رنگ‌های تیره‌تر به شکل نواری رنگ کنید. برای اینکه چشم‌اندازی ملایم‌تر داشته باشید به ترتیب از پایین به سمت بالای دیوار نوارها را به ترتیب روشن‌تر کنید.

* از وسایل بزرگ را جابه‌جا کنید

چیدن یک سری از ظرف‌های چینی در یک قفسه بشقاب،که باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود، جایگزینی مرتب و تمیز به جای یک کابینت دیواری بزرگ و حجیم است. به جای پنهان کردن بعضی از ظرف‌های سفالی در کابینت‌ها می‌توانید آن‌ها را مرتب بچینید، زیرا با این کار هم آن‌ها جلوی چشمان‌تان هستند و هم می‌توانید از زیبایی‌شان لذت ببرید و هم راحت‌تر در دسترس قرار دارند. پس در نظر گرفتن یک قفسه برای نمایش ظرف‌های دلخواه‌تان بسیار ایده‌آل است و با این کار فضای مناسبی را به آشپزخانه یا اتاق غذاخوری‌تان اضافه می‌کنید.

* از لوازم ساده استفاده کنید.

از چوب کم‌ رنگ برای مبلمان و لوازم چوبی استفاده تا از حس شلوغی و فشردگی در فضا جلوگیری کنید و فضایی آرام‌تر و خلوت‌تر را بسازید. تعداد کمی از لوازم شیک مثل کمدها و قفسه‌های کلاسیک، که فضایی برای نگهداری ظرف‌ها و همچنین برای گذاشتن لوازم و ظروف بزرگ‌تر در قسمت بالا را که حالت دکور نیز دارند، اضافه کنید.

* از آینه استفاده کنید

برای اینکه اتاق روشن‌تر به نظر برسد آینه گزینه‌ی مناسبی است، زیرا نور را در فضا منتشر می‌کند. از یک آینه‌ی بسیار بزرگ برای درخشان‌تر کردن فضاهای تاریک و قسمت‌هایی که از پنجره دورتر هستند استفاده کنید، زیرا با این کار فضایی پرنورتر و بزرگ‌تر را ایجاد می‌کنید. می‌توانید آینه را به دیوار تکیه دهید، با این کار فضا و چشم‌اندازی آرام‌تر داشته باشید.

* لوسترهای بالای سرتان را عوض کنید

به عنوان یک مرکز توجه و نقطه‌ی مرکزی، لوسترها و چراغ‌های روشنایی خطای دید ایجاد می‌کنید و باعث درازتر دیده شدن سقف و نقطه‌ای پرزرق و برق می‌شوند. لوسترهای نقره یا حباب‌های شیشه‌ای قرون وسطی با مبلمان فلزی بسیار هماهنگ هستند.

* زمانی که تردید دارید از کاغذ دیواری استفاده کنید

کاغذ دیواری‌های عاشقانه و بالکن‌های چوبی رنگ شده به دیوارهای شما نور و عمق می‌دهند. برای نتیجه‌ی مطلوب‌تر کاغذهایی با بافت و طرح بلورهای کوارتز میکا انتخاب کنید که آرام‌بخش و پرزرق و برق‌تر هستند و فضا را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. ترکیب رنگ صورتی با سایه‌های طوسی و لوازم فلزی صیقل داده شده می‌توانند بسیار زیبا کار شوند.