ولخرجی تعطیل

ولخرجی تعطیل

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها در زندگی، نحوه‌ی پول خرج کردن است؛ اینکه درآمدتان را چطور درست مصرف کنید تا بیشترین رضایت، پس انداز و لذت را داشته باشید.

باید توجه کنید که میان خواستن و احتیاج داشتن تفاوت بسیار است. احتیاجات زندگی آن دسته از مواردی است که بدون آن ادامه‌ی حیات تقریبا غیر ممکن و دشوار می‌شود مانند محلی برای زندگی، غذا، لباس و …، اما موارد دیگری مانند داشتن یک ماشین، پوشیدن لباس‌های مد روز، داشتن بهترین وسیله صوتی یا کامپیوتر و … از مواردی است که زندگی شما بدون آن مختل نمی‌شود و به آن‌ها خواسته گفته می‌شود. آرزوها و خواسته‌های انسان تمامی ندارد، بنابراین؛ میان خواسته و نیاز خود تفاوت بگذارید و بیشتر به فکر نیاز باشید تا خواسته. اینکه چقدر مصرف کنید، چه کسی و چند ساعت کار کند، در کجای شهر زندگی کنید، آپارتمان داشته باشید با چند اتاق و… پرسش‌هایی است که هر روز در خانواده‌ها مطرح می‌شود. پاسخ به همه پرسش‌ها مستلزم تصمیم‌‌گیری و انتخاب است؛ به همین دلیل انتخاب بهترین راهکارهای مالی و قلب اقتصاد خانواده است. بهترین پیشنهاد برای خروج از بی پولی مزمن این است که از همین امروز کاغذ و قلمی بردارید و یک بودجه‌بندی درست و دقیق برای خرج کردن پول‌های‌تان مشخص کنید. با این کار از عهده‌ی تمام پرداخت‌های ضروری‌تان بر می‌آیید، بخشی از درآمدتان را برای پس‌انداز کنار می‌گذارید و برای اهداف مختلف زندگی برنامه‌ریزی می‌کنید.

از تعاونی‌ها خرید کنید

یکی از بهترین مراکز خرید تعاونی‌های دولتی است. تعاونی‌ها جنس‌شان جور است، اجناس‌شان را با یارانه به دست کارکنان دولتی می‌رسانند و تخفیف‌های خوبی دارند، اما بسیاری از مردم، با این طرز تفکر که اجناس این مراکز قدیمی و بی‌کیفیت هستند، چندان به خرید از آن‌ها تمایلی ندارند. توصیه می‌شود تعاونی‌هایی را، که به سازمان‌های پولدار وابسته هستند، برای خرید انتخاب کنید که اجناس بهتری برای کارکنان خود فراهم می‌کنند.

خرید اینترنتی داشته باشید

درست است خرید از فروشگاه‌های اینترنتی در ایران، نسبت به کشورهای پیشرفته کمتر رواج دارد و این فروشگاه‌ها تامین‌کننده‌ی تمام نیازهای خانواده‌ها نیستند، اما خرید از این فروشگاه‌ها همیشه هم خالی از لطف نیست. شما با خرید اینترنتی برخی از اجناس که قیمت روی آن‌ها حک شده است، نه‌تنها پول اضافی نمی‌پردازید بلکه می‌توانید از هزینه‌های حمل و نقل خود نیز بکاهید و از تخفیف‌های قابل توجه‌ای، که برخی از این فروشگاه‌های اینترنتی به مشتریان خود می‌دهند، نیز بهره‌مند شوید.

هزینه‌های غیر ضروری را کاهش دهید

در شرایط سخت اقتصادی بهتر است سهم هزینه‌های غیر ضروری را که بیشتر از گروه خدمات هستند از هزینه‌های اصلی بکاهید؛ به طور مثال، کمتر سفارش غذا دهید یا به رستوران بروید. به جای این کار، با اندکی زحمت، مواد لازم برای تهیه‌ی یک غذای خانگی مثل ساندویچ خانگی را فراهم کنید و در خانه غذای خود را آماده کنید. می‌توانید ماشین‌تان را به جای بردن به کارواش، خودتان تمیز کنید. با حذف هزینه‌های غیر ضروری نه‌تنها صرفه‌جویی می‌کنید بلکه پول زیادی را نیز بابت آن‌ها پرداخت می‌کنید.

از کالاهای جایگزین استفاده کنید

در گرانی مقطعی برخی از کالاها می‌توان از کالاهای جایگزین برای رفع نیاز استفاده کرد؛ به طور مثال، در گرانی گوجه‌فرنگی، می‌توانید از رب گوجه‌فرنگی استفاده کنید. این روش را می‌توانید در مورد کالاهایی که گرانی مقطعی هم ندارند به کار گیرید؛ به طور مثال، صابون‌ها را به جای مایع‌های گران‌قیمت مصرف کنید.

پس‌انداز کنید

بی‌گمان در پاسخ به این پیشنهاد، از خرج زیاد می‌نالید و می‌گویید با این خرج و مخارج، چه پولی برای پس‌انداز باقی می‌ماند؟ حق با شماست، اما پس‌انداز پول، هر چند به میزان اندک، در مدتی طولانی سرمایه‌ی خوبی برای روزهای به حساب می‌آید. کنار گذاشتن روزی هزار تومان، باعث می‌شود ماهانه ۳۰ هزار تومان و سالانه ۳۶۵ هزار تومان پس‌انداز داشته باشید که این رقم ناچیز و جزئی، در مواقع ضرورت به کمک‌تان می‌آید.

برای مدیریت مالی خانواده نکته‌های کوچک دیگری هم وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها نتایج مطلوبی در پایین آمدن هزینه‌های زندگی همراه دارد.

  1. اگر در بورس سهام دارید، برای جلوگیری از ولخرجی‌های زیاد می‌توانید هر ماه یک سهم به سهام‌تان اضافه کنید.
  2. به جای اینکه از یک نفر برای انجام کارهای منزل کمک بگیرید، بهتر است هر روز خودتان یک قسمت از کارها را انجام دهید تا نظافت منزل هر روز انجام شود. در این صورت شما می‌توانید پولی را، که قصد دادن به نظافتچی داشتید، ذخیره کنید.
  3. برای اینکه پول‌تان ذخیره شود باید کمی از کارهایی که در گذشته انجام می‌دادید چشم‌پوشی کنید؛ به طور مثال، لباس‌های‌تان را خودتان اتو کنید و دیگر به خشک‌شویی ندهید. کفش‌های‌تان را خودتان واکس بزنید و به کفاشی ندهید و ….
  4. در آخر هر فصل خرید کنید، زیرا در آخر هر فصل تمام فروشگاه‌ها اجناس خود را به حراج می‌گذارند و شما می‌توانید همان جنس و کالا را با قیمت ارزان‌تری خریداری کنید.
  5. در بعضی موارد پس‌انداز و آینده‌نگری اصلا درست نیست که یکی از این موارد بیمه‌نامه‌ی ماشین است. شما نباید در این مورد خساست به خرج دهید و باید ماشین خود را از هر لحاظ بیمه کنید. همچنین، بیمه‌ای که برای خودتان در نظر دارید، هر ماه پرداخت کنید، زیرا در هنگام بیماری این بیمه نامه‌ها به شما کمک زیادی می‌کنند.
  6. در مصرف آب، برق، گاز و تلفن نیز صرفه‌جویی کنید تا مبلغ فیش‌های پرداختی‌تان کاهش یابد. از لامپ‌های کم‌مصرف استفاده و زمانی که از خانه بیرون می‌روید، چراغ‌ها را خاموش کنید. اگر پنجره را باز می‌کنید دستگاه‌های تهویه‌ای مانند کولر را خاموش کنید.
  7. برای مهمانی‌ها چند مدل غذا طبخ نکنید. اگر همکاران‌تان یا دوستان‌تان را به منزل دعوت کرده‌اید، به جای اینکه چندین مدل غذا درست کنید یا از بیرون غذا سفارش دهید، بهتر است خودتان غذا بپزید. یادتان باشد فقط یک مدل غذا آماده کنید.
  8. مبالغی را که خرج می‌کنید یادداشت کنید. اگر شما هر روز مبلغی را که خرج می‌کنید یادداشت کنید باعث می‌شود آگاهی بیشتری داشته باشید و بدانید که تا چند روز پول‌تان تمام می‌شود. پس با درایت بیشتری، پول‌تان را خرج می‌کنید.
  9. از کارت‌های اعتباری استفاده کنید. اگر شما فردی هستید که مدام از مترو و اتوبوس‌های تندرو استفاده می‌کنید، به جای اینکه هر روز بلیت مترو یا مبلغی را بابت استفاده از اتوبوس هزینه کنید از کارت‌های اعتباری مخصوص استفاده کنید تا در هزینه و زمان صرفه‌جویی کرده باشید.
  10. در مورد خرید لوازم لوکس و فانتزی یا موارد غیر ضروری خارج از برنامه وسوسه نشوید. یادتان باشد که برای داشتن زندگی بهتر بودجه‌بندی یکی از راه‌حل‌های منطقی است که به شما کمک می‌کند به اهداف مختلف‌تان برسید.

 

هرچند با افزایش گرانی در سال‌های اخیر کمتر شخصی است که بتواند به راحتی با تبعات آن کنار بیاید و زندگی‌اش را به راحتی سامان بخشد، اما از آنجا که نمی‌توان دست روی دست گذاشت، شاید بتوانید با به کارگیری این ابتکارها تا اندازه‌ای هرچند جزئی، فشار و تاثیر این تورم را کاهش دهید.