بازار لوازم‌ التحریر در دست چینی‌‌ها

بازار لوازم‌ التحریر در دست چینی‌‌ها

با نزدیک شدن به بازگشایی مدارس بازار خرید لوازم‌التحریر هم داغ می‌شود.

کمتر کسی است که اواخر شهریور برایش حال و هوای مدرسه را تداعی نکند. بدون شک همه‌ی ما روزی، برای لوازم‌التحریر مدرسه‌ی خود برنامه‌ریزی کرده‌ و به دنبال بهترین و قشنگ ترین مدادپاک‌کن‌ها، مداد‌تراش‌ها، کیف، کفش و جامدادی یک سال خود بوده‌ایم.

البته لوازم‌التحریر دهه‌‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و اگر در دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ کیفیت و جنس محصولات اهمیت داشت، در دهه‌‌های ۸۰ و ۹۰ تنوع حرف اول را می‌زند. بازار پر سود لوازم‌التحریر باعث شده تا افرادی برای سود بیشتر محصولات خارجی بی‌کیفیت، اما پر زرق و برق را وارد کشور کنند. در حال حاضر، بیش از ۹۰ درصد بازار نوشت افزار و لوازم‌التحریر در قرق محصولات خارجی بی‌کیفیت، به خصوص چینی، است.

زمانی به رسیدن آخرین روزهای تابستان باقی نمانده و همیشه شهریور، ماه آماده‌سازی دانش‌آموزان برای شروع یک سال جدید تحصیلی است؛ ماهی که بازار لوازم‌التحریر، کیف و کفش داغ‌تر از همه بازارها می‌شود. لوازمی که مدرسه بدون آن‌ها بی‌معنی و بوی ماه مهر با بوی پاک کن نو عجین شده است.

قدیم همه‌ی بچه‌‌های آن دوران با دفتر‌‌های ساده، بدون خط کشی با جنس کاهی سر می‌کردند و خبری از دفتر‌‌های پر زرق و برق نبود، اما امروز شرایط طوری شده که کودکان لب تاپ دار و تبلت به دست نمی‌توانند از محصولات آن دوران استفاده کنند. امروز مارک‌دار بودن مداد پاک کن، مداد تراش و کیف و جامدادی مهم‌ترین موضوع برخی دانش‌آموزان است. در حال حاضر، سلیقه‌‌ها عوض و دیگر کیفیت محصولات و تولیدات داخلی بی‌معنی شده است. امروز تنوع در بازار حرف اول را می‌زند، به طوری که داغی این بازار پرسود موجب شده كه افراد بسیاری كسب و كار خود را بر اساس همین مداد و پاک‌كن‌های به ظاهر ناچیز بنا كنند. آمار‌‌ها نشان می‌دهد در مهر سال گذشته، ۱۲ میلیون و ۶۸۷ هزار و ۳۱ دانش‌آموز در مدارس سراسر کشور ثبت نام شده‌اند.

از این تعداد هفت میلیون و ۲۶۶ هزار و ۹۱ دانش‌آموز دوره‌ی ابتدایی هستند و دو میلیون و ۹۹۲ هزار و ۵۶۷ نفر در متوسطه اول و دو میلیون و ۳۴ هزار و ۴۸۷ دانش‌آموز در دوره متوسطه دوم ثبت‌نام شدند. اگر فرض کنیم از ۱۲ میلیون دانش‌آموز کشور، فقط هشت میلیون آنها قصد داشته باشند لوازم‌التحریر تهیه کنند، رقمی که به دست می‌آید سر به فلک می‌کشد.

سود حاصل از فروش لوازم‌التحریر این ۱۲ میلیون دانش‌آموز در حالی به دست می‌آید که این مبلغ فقط برای یک ماه است! در این میان فروشندگان لوازم‌التحریر نیز سلیقه به خرج می‌دهند و برای جذب مشتری، انواع کالاهای ایرانی و خارجی را در معرض دید قرار می‌دهند. چند سالی است لوازم‌التحریر وارداتی بیشتر مورد توجه دانش‌آموزان قرار گرفته و جنس‌‌های نامرغوب چینی بازار لوازم‌التحریر را تسخیر کرده است.

از دو سال گذشته، عزم جدی برای ارائه‌ی لوازم‌التحریر ایرانی در فروشگاه‌های خاص آغاز شده و برخی از مراکز این‌گونه لوازم‌التحریر را توزیع می‌کنند. متاسفانه، صنعت لوازم‌التحریر در ایران صنعتی منسجم، با برنامه و تشکلی قوی ندارد و این امر موجب شده تا جولان بازارهای وارداتی بیشتر شود. اگر قصد برآورد حجم گردش مالی صنعت لوازم‌التحریر و نوشت افزار را دارید کافی است فقط از مهدکودک تا مقطع دبیرستان به تعداد دانش‌آموزان توجه کنید و برای هرکدام متوسط هر سال فقط ۳۰ هزار تومان برای تهیه‌ی لوازم‌التحریر در نظر بگیرید. حالا در همین مقطع در می‌یابید با نزدیک به ۱۳میلیون نوآموز و دانش‌آموز موجود در ایران، نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی انجام می‌شود، اما سهم تولیدکنندگان ایرانی فقط پنج درصد از کل این بازار است. البته نباید فراموش کنید ارقام بیشتر از این برآورد می‌شود، چون لوازم و تجهیزات اداری و البته نوشت‌افزار دانشگاهی در این میان گنجانده نشده است.

 

غیبت تولیدات داخلی در بازار لوازم‌التحریر

براساس آمار ارائه شده سهم تولیدات داخلی نوشت‌افزار از کل بازار میلیاردی ایران، کمتر از پنج درصد است و اکنون بازار نوشت‌افزار کشورمان در تسخیر تولیدات چین، هندوستان و برخی کشورهای اروپایی است.

اولین سوالی که به ذهن می‌رسد این است که آیا واقعا تولیدکنندگان کشورمان توان تولید مداد و پاک‌کن و تراش را ندارند یا مشکل دیگری باعث شده که نتوانند محصول باکیفیت و ارزان تولید کنند؟ بر اساس گزارش‌ها ۷۵ درصد لوازم التحرير از چين،۱۰ درصد ترکيه و ۱۵ درصد از اندونزي وارد مي‌شود.

در سال گذشته، بیشترین شکایت‌های مردمی در مورد لوازم‌التحریر نداشتن کیفیت مناسب محصولات بوده است. چند سالی است که صنعت لوازم‌التحریر در ایران از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و شاید بتوان گفت تولیدکننده‌های لوازم‌التحریر ایرانی در آستانه‌ی ورشکستگی هستند که شاید بتوان برخی کاستی‌ها در گمرک را یکی از مهم‌ترین عوامل این ورشکستگی‌ها دانست.

کارشناسان راهکار بازگشت تولیدات داخلی به بازار لوازم‌التحریر را محدودیت‌‌ها و به ویژه ممنوعیت‌‌های گمرکی می‌دانند. باید واردات طی یک دوره پنج ساله به‌طور کامل ممنوع اعلام شود و اجازه داده شود تولیدکنندگان داخلی کمی خودشان را در این بازار رقابتی ناعادلانه پیدا کنند و پس از آن به تناسب شرایط سیاست‌گذاری مجدد کنند.

به گزارش انجمن لوازم‌التحریر کشور چند سال قبل، لوازم‌التحرير جزو كالاهاي رديف۱۰ و لوكس در رده‌بندي كالاهاي وارداتي به‌شمار مي‌رفت و ورود آن به داخل كشور ممنوع بود، اما اين ممنوعيت واردات براي لوازم‌التحرير برداشته و واردات براي واردكنندگان اين نوع كالاها آزاد شد كه اين موضوع خود باعث نابودي صنعت داخلي كشور شده است. در واقع، با برداشته شدن اين قانون، توازن بازار رقابت بين محصولات داخلي و خارجي برهم خورده است.