امنیت در خرید اینترنتی

امنیت در خرید اینترنتی

اگر می‌خواهید از یک فروشگاه الکترونیکی خرید اینترنتی انجام دهید باید تمام حواس‌تان را جمع کنید. خرید اینترنتی کار سختی نیست و ما نمی‌خواهیم آن را عجیب نشان دهیم. خرید اینترنتی ساده‌ترین و لذت بخش‌ترین کاری باشد که شما در اینترنت می‌توانید انجام دهید به شرطی که به یک سری نکته‌های مهم توجه کنید.

خرید اینترنتی از فروشگاه‌های معتبر

قبل از خرید اینترنتی، در مورد فروشگاهی که می‌خواهید از آن خرید کنید، تحقیق کنید. فروشگاه‌های معتبر عموما آدرس پستی، تلفن و مشخصات خود را به طور دقیق در سایت‌شان درج می‌کنند. دقت کنید فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید فعال یا سایتی رها شده است. در نظر داشته باشید تعداد زیادی وب‌سایت رها شده در اینترنت وجود دارند که روزی به مشتریان خود سرویس‌دهی می‌کردند، اما به دلایل مختلف بی‌استفاده مانده‌اند. اگر از طریق تبلیغات با فروشگاه آشنا شدید تقریبا می‌توان مطمئن شد که فروشگاه مورد نظرتان فعال است، اما اگر به طور اتفاقی وارد فروشگاه شدید باید بیشتر بررسی کنید. معمولا سایت‌های فعال بخش اخبارشان به روز است. بررسی کنید که اطلاعات تکمیلی در مورد کالا همراه قیمت، شرایط و هزینه‌های ارسال در سایت درج شده باشد. معمولا فروشگاه‌هایی که شعبه‌ای فیزیکی دارند بسیار مطمئن‌تر از فروشگاه‌هایی هستند که فقط به شکل مجازی پایه‌گذاری شده‌اند. آمارها نیز نشان می‌دهند اعتماد افراد به فروشگاه‌هایی که شعبه‌ی فیزیکی دارند بیشتر است، زیرا احتمال کلاهبرداری و اینکه کالای خریداری شده به دست شما نرسد کمتر است و اگر مشکلی پیش بیاید می‌توانید به آدرس فروشگاه مربوطه مراجعه کنید.

 

انتخاب روش خرید مناسب

وقتی از فروشگاهی مجازی معتبر خرید می‌کنید معمولا انتخاب‌های متعددی برای نحوه‌ی خرید و دریافت کالا برای شما وجود دارد از جمله پرداخت وجه به شکل آنلاین، خرید به صورت پستی، واریز به حساب و… . همیشه سعی کنید روشی برای خرید خود انتخاب کنید که کمترین ریسک‌پذیری را داشته باشد.

 

خرید آنلاین

معمولا فروشگاه‌هایی که سرویس‌های آنلاین ارائه می‌دهند خدمات پرداخت اینترنتی خود را از یکی از بانک‌های کشور دریافت می‌کنند و در مقابل بانک‌ها بابت ارائه‌ی این نوع سرویس از فروشگاه‌ها مبالغی بابت ضمانت دریافت می‌کنند تا در مواردی که از فروشگاه مربوطه شکایتی شد مورد اجرا قرار دهند. استفاده از این سیستم بیشتر در مواقعی مناسب است که شما محصول خود را می‌خواهید الکترونیکی دریافت کنید مانند خرید کارت اینترنت و … . در پرداخت‌های آنلاین همیشه وقتی می‌خواهید مرحله‌ی پرداخت وجه را با کارت انجام دهید وارد سایت دومی می‌شوید که سایت بانک، دریافت‌کننده‌ی وجه است که عموما سایت‌های بانک سامان به آدرس sb14.com و سایت بانک پارسیان به آدرس pec.ir و سایت معتبر دیگر بانک‌هاست. دقت کنید بسیاری از سارقان اینترنتی با راه‌اندازی سایت‌هایی شبیه به سایت‌های بانک‌ها و آدرس‌های شبیه به آن‌ها اقدام به کلاهبرداری کرده‌اند. اگر از مرورگر IE استفاده می‌کنید، بعد از ورود به صفحه‌ی پرداخت بانک، تصویر یک قفل زرد رنگ پایین صفحه مشاهده می‌شود؛ روی آن قفل دو بار کلیک کنید تا گواهینامه‌ی سایت باز شود. در قسمت Issuedto آدرس بانک نوشته شده؛ به طور مثال، اگر وارد سایت بانک پارسیان شده باشید باید www.pec.ir نوشته شده باشد، ولی اگر وارد قسمت پرداخت شدید و این قفل زرد رنگ را مشاهده نکردید، یا نام داده شده در قسمت Issuedto درست نبود، شماره‌ی کارت رمز خود را وارد نکنید، چون نشان‌دهنده‌ی این است که این سایت از نظر امنیتی تائید نشده یا اصلا سایت بانک نیست و اطلاعات شما در اختیار افراد دیگری قرار می‌گیرد.

 

خرید از راه واریز به حساب

در این روش برای خرید اینترنتی کالایی باید ساعت‌ها در صف بانک بایستید تا مبلغ را به حساب فروشگاه واریز سپس شماره‌ی فیش را در وب سایت وارد کنید تا محصول مورد نظر را برای شما ارسال کنند. این شیوه یکی از بدترین شیوه‌های خرید اینترنتی است و حتی شاید نتوان آن را خریدی اینترنتی قلمداد کرد، زیرا استفاده از تجارت الکترونیک باید باعث سرعت و آسانی در خرید می‌شود، اما در این روش شما دردسر بیشتری نسبت به خرید فیزیکی دارید. از نظر امنیتی هم استفاده از این روش خرید غیر عاقلانه است. در پرداخت‌های الکترونیکی تمام سوابق تراکنش‌های مالی شما در سیستم ثبت می‌شود و حتی مشخص است که این کالا در چه تاریخی، از چه فروشگاهی و با چه قیمتی خریداری شده است. در حالتی که شما به حساب شخصی مبلغی واریز می‌کنید ممکن است هیچ وقت چیزی به دست شما نرسد و چون شما مبلغ را در بانک واریز کرده‌اید و این فروشگاه اینترنتی برای بانک شناخته شده نیست و فروشگاه ضمانتی هم به بانک نداده است. اثبات اینکه شما مبلغی را بابت خرید محصول خاصی که در اینترنت وجود داشته پرداخت کرده‌‌اید مشکل‌تر و ردیابی آن سخت‌تر است و اگر بر فرض فیش بانکی را گم کنید که اوضاع وخیم‌تر می‌شود. بسیاری از سارقان از این روش نیز برای کلاهبرداری‌های اینترنتی خود استفاده می‌کنند و با راه‌اندازی یک سایت و ارائه‌ی محصولی با قیمت وسوسه‌انگیز و ارائه‌ی شماره حساب از مشتریان می‌خواهند مبالغ را واریز کنند. معمولا این افراد درخواست مبالغ اندکی از مشتریان می‌کنند؛ به طور مثال، ۳ تا ۵ هزار تومان. به همین دلیل بیشتر افراد وقتی چیزی به دست‌شان نمی‌رسد در پی شکایت نمی‌روند، اما در نظر بگیرید این افراد از هزاران نفر به این شیوه کلاهبرداری می‌کنند و مبالغ کلانی به جیب می‌زنند.

 

خرید پستی

امن‌ترین روش برای خرید اینترنتی استفاده از سیستم خرید پستی است که امروزه بیشتر فروشگاه‌ها نیز از این سرویس استفاده می‌کنند. شما با استفاده از این روش می‌توانید محصول مورد نظر را سفارش دهید، محصول مورد نظر را شرکت پست برای شما ارسال می‌کند و سپس شما مبلغ کالا را به مامور پست تحویل می‌دهید. می‌بینید که در این روش شما با اطمینان خاطر و بدون اینکه پولی را از پیش پرداخت کرده باشید محصول خود را خریداری می‌کنید. استفاده از این روش برای کالاهایی که ماهیت فیزیکی دارند بسیار مناسب است. همیشه سعی کنید از فروشگاهی که امکان خرید پستی وجود دارد استفاده کنید. البته از این شیوه در محصولاتی که ماهیت فیزیکی ندارند مانند کارت اینترنتی، اطلاعات و حق عضویت و …. نمی‌توان استفاده کرد و باید شیوه‌ی پرداخت آنلاین استفاده شود.