خواص لیموترش Mr Lemone

خواص لیموترش Mr Lemone

لیموترش از مرکبات است. اگرچه در آشپزی از پوست و گوشت لیمو استفاده می‌شود، اما آن‌ها را به علت آبش پرورش می‌دهند. لیموها حاوی مقدار زیادی اسیدسیتریک هستند که موجب طعم ترش‌شان می‌شود. لیموترش درختچه‌ای است که بلندی آن به چهار متر می‌رسد و کشت آن فقط در مناطق گرمسیر امکان دارد (آب و هوا مدیترانه‌ای). شاخه‌هایش بلند و برگ‌هایش پهن و سبز مات و بیضوی است. دمبرگ‌هایش واضح و اندکی بالدار هستند. گل‌های آن از درون سفید و از بیرون ارغوانی است و به‌غایت معطرند. گل‌آوری آن عملا مداوم است (لیموترش تنها درختی است که تقریبا همیشه میوه و گل و برگ دارد). میوه‌اش بیضوی شکل که در اواخر پاییز و اوایل زمستان، آبدارتر است. این گیاه در طب سنتی در درمان رماتیسم، نقرس، نفخ، یرقان، چاقی، سرماخوردگی، التهاب، آفتاب سوختگی، مالاریا و خونریزی بینی استفاده می‌شود. همچنین، به شکل موضعی در رفع التهاب مخاط دهان و زبان، آفت و شکنندگی ناخن‌ها موثر است. اسانس لیمو که از پوست آن استخراج می‌شود، خاصیت آنتی باکتریال، آنتی‌سپتیک و کاهش‌دهنده‌ی فشار خون دارد. از لیموترش در طب سنتی هند، برای درمان سوزش سر دل استفاده می‌شود. به دلیل وجود مواد موثر لیمونن و سیترال در لیمو ترش، قطره‌ی خوراکی که از روغن این گیاه به دست می‌آید باعث کاهش فشار خون و بهبود افسردگی می‌شود. ترکیبات ترپنی موجود در اسانس لیموترش از جمله لیمونن باعث کاهش فشار خون می‌شوند. لیمونن و متابولیت‌های آن خاصیت گشاد کنندگی عروق را دارند و از این راه نیز باعث کاهش فشار خون می‌شوند. تغییرات اکسیداسیون “LDL” توسط رادیکال‌های آزاد رویداد مهم اولیه در پاتوژنز آترواسکلروز است. اسانس لیموترش با داشتن ترکیباتی مانند سیترال، لیمونن و لینالول فعالیت آنتی اکسیدانی دارد و از این رو با جلوگیری از اکسیداسیون “LDL” از تشکیل پلاک در دیواره‌ی عروق و در نتیجه از بروز بیماری‌های قلبی- عروقی و فشار خون جلوگیری می‌کند.

لیموترش میوه ارزشمندی است که بیشتر متخصصان تغذیه به مصرف فراوان آن تاکید می‌کنند:

* در واقع هضم غذا را آسان می‌کند.

* به دلیل سهولت هضم به عنوان چاشنی توصیه می‌شود در گوشت‌های چرب چند قطره لیموترش چکانده شود.

* برای ناراحتی‌های دستگاه گوارشی مفید است؛ به طور مثال، درصورت ورم روده یا درد کبد آب لیمو همراه یک لیوان آب معدنی تسکین‌دهنده است.

* نوشیدن آب چهار لیموترش با افزودن آب و اندکی شکر بر درمان چاقی موثر است.

* لیموترش را می‌توان برای درمان نسبی رماتیسم و نقرس مصرف کرد، زیرا اسیدسیتریک برای اسیداوریک حلال بسیار خوبی است.

* دردهای کلیه و مثانه را درمان می‌کند.

* آب لیموترش برخلاف سرکه ضعف نمی‌آورد بلکه نیروبخش است و عضلات معده و روده‌ها را تقویت می‌‌کند.

* آب لیمو تمام سم‌های خون را می‌سوزاند.

* چربی و پیه را از بین می‌برد.

* اشتها آور است.

* اسهال عادی و خونی را معالجه می‌کند.

* از طاس شدن سر جلوگیری می‌کند و باعث تقویت موهای سر می‌شود.

* بزاق دهان را زیاد می‌کند. بزاق اثر ضد عفونی کننده دارد و میکروب‌های دهان را از بین می‌برد.

* آب لیمو از عوامل خنک‌کننده در تابستان است که عطش و حرارت بدن را رفع می‌کند.

* موجب راحتی اعصاب می‌شود.

* باعث زیاد شدن نور چشم می‌شود و آب مروارید را از چشم می‌برد.

* عمل تنفس را آسان می‌‌کند.

* لیمو التیام بخش زخم‌هاست.

* باد مفاصل را درمان و مداومت در خوردن آن تصلب شرائین را معالجه می‌کند.

* زهر حشرات مانند زنبور، عقرب، مار افعی با آب لیمو معالجه می‌شود.

* آب لیمو ضد تیفوس، ضد سرخک، ضد آبله مرغان و مخملک است.

* صفرا بر است.

* مصرف روزی نصف استکان از عصاره‌ی سیر و لیمو ترش، تاثیر بسیار زیادی در رفع گرفتگی رگ‌ها دارد.

* ترکیب آب لیموترش تازه همراه آب ولرم و عسل، شربت مناسبی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی است.

 

موارد مصرف در زیبایی

برای روشن کردن رنگ و تقویت و آرامش پوست هر روز صبح، با تکه‌ای پنبه آب لیمو به پوست خود بمالید. علاوه بر این، برای سفت شدن ناخن و نرم شدن دست می‌توانید این کار را انجام دهید. پوست لیمو اگر به دندان مالیده شود، رنگش را سفیدتر می‌کند. لیموترش را در دست خود به تدریج فشار دهید تا نرم شود؛ سپس با توجه به اندازه‌ی لیمو به دو یا چهار قسمت تقسیم کنید، زیر بغل‌های‌تان بمالید و پس از ۱۰ دقیقه بوی عرق برطرف می‌شود. علاوه بر این، این کار باعث می‌شود پوست تیره‌ی زیر بغل‌تان سفید شود. آبِ لیمو هر چه بیشتر روی پوست بماند اثر موثرتری برای از بین بردن سیاهی پوست همراه دارد. همچنین، می‌توان آب لیمو را شب‌ها به پوست این بخش‌های بدن مالید و صبح روز بعد دوش گرفت.

 

 استعمال داخلی

دم کرده

چند برش حلقوی لیمو ترش را با پوست آن در آب جوش دم کنید. برای درمان ورم روده و درد کبد چندین فنجان از این جوشانده را در روز بنوشید.

لیموناد

آب لیموترشی را در نصف لیوان آب بریزید یا لیموترش تازه‌ای را حلقه‌ای ببرید و خوب در آب بخیسانید و هنگام تب و تهوع بنوشید.

ضد کرم

لیموی درسته را له کنید و در آبی که به آن عسل افزوده‌اید دو ساعت بخیسانید. سپس آن را صاف کنید و قبل از خواب بنوشید.

شربت

مخلوطی از ۴۰ درصد آب لیموترش و ۶۰ درصد شکر فراهم کنید. این شربت در مداوای اسکوربوت موثر است.

داروی ورم کبد

سه لیموترش رسیده را از طول ببرید، پیش از خواب روی آن‌ها آب جوش بریزید و صبح ناشتا آن‌ها را بخورید.

 

استعمال خارجی

غرغره کردن

یک لیوان آب ولرم را در آب لیموی تازه بریزید و برای بهبودی بیماری آنژین غرغره کنید.

لیموترش ساده

روی زخم‌های عادی و عفونی کمپرس لیموترش ساده همراه آب بگذارید. برای برطرف کردن عرق یا سرمازدگی با آب لیموترش دست و پا را ماساژ بدهید. در مقابل گزش حشرات برشی لیموترش را روی پوست بمالید. برای بهبودی میگرن چند برش لیموترش را در پارچه‌ای بپیچید و روی شقیقه‌ها بکشید.

در صورت ابتلاء به زکام یا خون‌ریزی بینی، پنبه‌ای را به آب لیموی خالص یا همراه اندکی آب آغشته کنید و در سوراخ بینی فرو ببرید.

 

استفاده کاربردی لیموترش در خانه داری

برای تمیز کردن ظروف مسی، اشیای نقره‌ای، مرمرسفید و صندلی‌های حصیری، لیموترشی را دو نیم کنید و روی شی بمالید؛ سپس بشویید و آب بکشید.