بکارید و برداشت کنید!

بکارید و برداشت کنید!

افراد بسیاری بر این باورند که با سرد شدن هوا دیگر نمی‌توانند به خوبی از گیاهان‌شان مراقبت کنند یا سبزی‌های دلخواه‌شان را در باغچه یا گلدان‌ها بکارند. به همین دلیل، ما در این شماره مطلبی را برای شما آماده کرده‌ایم که به شما بگوییم این باور اشتباه است و می‌توانید با این راهکارها سبزی‌های مورد علاقه‌ی خود را بکارید.

 

ابتدا سبزیجات معطر و خوش طعمی را بکارید که تمایل دارید تازه از باغ بچیند و میل کنید. بهترین این سبزیجات ذرت شیرین، لوبیا و نخود فرنگی، گوجه فرنگی و اسفناج است.

 

باغچه یا قطعه زمینی که انتخاب می‌کنید باید صاف باشد و تمام روز رویش آفتاب بتابد. زمین را شخم بزنید و کود بریزید. اگر سبزیجات را در اوایل بهار، اوایل پاییز و زمستان می‌کارید، به دلیل سرد بودن هوا حتما باید زمین‌تان آفتابگیر باشد.

 

اندازه‌ی زمین‌تان را در نظر بگیرید و متناسب با آن گیاه بکارید. توضیحات لازم را می‌توانید روی بسته‌ی بذرها و کاتالوگ‌های مربوطه پیدا کنید. علاوه بر این، در کتاب‌های مربوط به سبزی‌کاری هم توضیح داده شده است.

 

اگر زمین‌تان کوچک است گیاهانی بکارید که جاگیر نباشند و اینکه می‌توانید هرکدام را در یک ظرف بکارید. کاهو بهترین گیاه گلدانی است؛ گوجه‌فرنگی، به خصوص از نوع پاسیو، در سبد هم به خوبی رشد می‌کند. گیاهان پیچک دار مثل خیار و لوبیا را می‌توانید کنار یک تخته یا میله عمودی بگذارید تا کمتر جا بگیرند. جعفری و دیگر سبزی‌ها را می‌توانید در باغچه‌ی حیاط‌تان بکارید.

 

زمان کاشت را برای دو فصل مهم سال؛ یعنی، تابستان و پاییز یا بهار نگه دارید. البته منطقه با منطقه فرق می‌کند. سبزیجاتی که در فصل‌های خنک سال خوب رشد می‌کنند؛ چغندر، کلم بروکلی، کلم، هویج، گل کلم، کاهو، نخودفرنگی، سیب‌زمینی، تربچه، اسفناج و شلغم هستند. سبزیجات مخصوص فصل گرما هم لوبیا، ذرت، خیار، بادمجان، هندوانه، فلفل، کدو تنبل، کدو و گوجه‌فرنگی هستند.

 

بعضی از دانه‌ها را مثل لوبیا، چغندر، هویج، هندوانه، ذرت، کاهو، نخود فرنگی، کدو تنبل، کدو و شلغم، می‌توانید روی زمین بپاشید، چون این طور بهتر رشد می‌کنند. در ضمن بدانید که بذر از نشاء خیلی ارزان‌تر است.

 

اگر در سبزی‌کاری تجربه ندارید بهتر است نشاءها را از پرورش دهندگان تهیه کنید. نشاء گیاهانی مثل بادمجان، فلفل، گوجه‌فرنگی، کلم بروکلی، کلم و گل کلم را می‌توانید در باغچه‌تان بکارید. در مورد کدو و خیار چه نشاءشان را بکارید چه بذرشان را هیچ فرقی نمی‌کند.

 

بذر‌ها را همیشه از گلخانه‌ها بخرید، چون بذر‌های تازه در گلخانه‌ها در دسترس هستند. در ضمن به تاریخ بسته بندی بذر‌ها دقت کنید که تولید امسال باشند.

 

نشاءها را وقتی که خاک آماده‌ی کاشت باشد تهیه کنید. آن‌ها را مرطوب نگه دارید و نگذارید بیشتر از سه روز به حال خود باشند. نشاهای سالم و شاداب بخرید. نشاءها باید ضخیم باشند و صاف بایستند نه اینکه دراز و باریک باشند. در ضمن، هیچ برگ زرد و سوراخی نداشته باشند.

 

سعی کنید خرج اضافی نداشته باشید و با جان و دل به باغچه‌تان برسید. در زمستان، آن‌ها را به محوطه‌ی بسته ببرید و در بهار دوباره به باغچه برگردانید. لوازم کامل باغبانی مثل لامپ فلوئورسنت، خاک مخلوط، گلدان و آبپاش را حتما داشته باشید. این لوازم را می‌توانید از هر مغازه‌ی باغبانی تهیه کنید.

 

تربچه‌های رنگارنگ و آفتابگردان‌های بزرگ بکارید تا باغچه‌تان جذاب‌تر شود. بچه‌ها نیز علاقه‌ی بیشتری به سبزی کاری پیدا می‌کنند. علاوه بر این، می‌توانید سه عدد چوب را بردارید، به شکل هرم به هم تکیه بدهید و از بالا آن‌ها را ببندید. بعد پیچک لوبیاها را اطراف چوب‌ها بپیچید.

 

نکته‌ها و هشدارها

هر بذری را همیشه در بهار یا اواسط آن بخرید؛ حتی اگر نمی‌خواهید بلافاصله بکارید. زمان خرید بذر بستگی به نوع آن دارد و برای هر بذر متفاوت است. اگر در ناحیه‌ی گرمسیر زندگی می‌کنید نشاء‌های سردسیر را اواخر زمستان بکارید. بذرهای اضافی را در یک پاکت یا قوطی پلاستیکی در جای خشک و خنک نگه دارید. بسیاری از بذر‌های سبزیجات تا یک سال دوام می‌آورند.