TRX چیست؟

TRX چیست؟

دکتر کاظم دانش ثانی

دکترای مدیریت ورزشی و مدرس دانشگاه

متخصص حرکت شناسی و TRX

 

TRX چیست؟

ناگفته‌های TRX

 

TRX یا به عبارتی دیگر “Total Body Resistance Exercise” از رشته‌های ورزشی رو به توسعه‌‌ای است که در دهه‌های اخیر و از سال ۱۹۹۰ به دنیا معرفی شد و در سال ۲۰۰۵ به محبوبیت رسید. TRX را اولین بار رندی هتریك برای نیروی دریایی ارتش ایالت متحده طراحی کرد. موضوع از این قرار بود كه این نیروها با كمبود فضا و نبود تجهیزات رایج بدنسازی مواجه بودند و همین موضوع سبب شد كه بند‌های TRX اختراع شوند. در این رشته‌ی ورزشی افراد با استفاده از بندهایی که به یک سقف یا دیوار بسته می‌شود تمریناتی را، که بر پایه‌ی وزن بدن و تعادل است، اجرا می‌کنند. TRX برخلاف رشته‌های کار با دستگاه و کار با وزنه، که جزو ورزش بدنسازی هستند و به دستگاه‌های پیچیده و محل بزرگی برای انجام ورزش نیاز دارد، فقط یک بند مخصوص دارد و بدون نیاز به فضای خاصی حتی در خانه نیز قابل استفاده است. تمرینات TRX باعث می‌شوند تا بدن در شرایط انرژی بیشتری در مقایسه با بسیاری از رشته‌های دیگر ورزشی مصرف کند. این تمرینات علاوه بر افزایش میزان انرژی مصرفی باعث می‌شوند تا فرد از نظر تعادلی و نیز از نظر عضلانی در وضعیت مناسبی قرار بگیرد که در نهایت باعث سوق دادن فرد به یک شرایط مناسب فیزیکی می‌شود. تمامی گروه‌های سنی خانم‌ها و آقایان می‌توانند تمرینات TRX را آموزش ببینند و انجام دهند. از آثار این ورزش می‌توان به چربی‌سوزی در سطح بالا، کاهش وزن، کاهش سایز (حجم)، افزایش وزن، فرم دهی در سطح بالای عضلات، تقویت تاندون، لیگامنت و عضلات، استقامت قلبی- تنفسی، استقامت عضلانی، چابکی، تعادل، عضله‌سازی، افزایش حجم توده‌ی عضلانی (هایپرتروفی) و اصلاح ناهنجاری‌های ستون فقرات اشاره کرد. امروزه در دنیا، رشته‌ی TRX به شدت مورد توجه ورزشکاران و افراد قرارگرفته و علاقمندان بسیاری را به خود جلب کرده است. در مورد کاهش وزن و افزایش وزن این علم و دانش مربی است تا با طراحی برنامه‌ی علمی تمرین باعث افزایش یا کاهش وزن شاگردان شود؛ به عنوان مثال، شخصی که دنبال کاهش وزن و کاهش سایز همراه چربی‌سوزی، عضله‌سازی و فرم‌دهی به عضلاتش است می‌تواند با TRX در یک جلسه‌ی تمرینی به طور هم‌زمان چربی‌سوزی، کاهش وزن، کاهش سایز، عضله‌سازی و فرم دهی عضلات را داشته باشد که این مزیت مهم TRX نسبت به سایر رشته‌های ورزشی است.

امروزه، ورزش یک علم است و از آنجا که تمرینات TRX به شکل معلق و بر اساس وزن بدن انجام می‌شود؛ بنابراین، دانش و علم مربی در شناخت آناتومی حرکت و نیز مفاصل و تاندون‌ها و اشراف روی عضلات لازم و ضروری است. همچنین، TRX به هیچ عنوان نباید تجربی کار شود و نداشتن دانش و علم مربی صدمات زیاد، گاهی یاس و نا امیدی و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای افراد شرکت کننده در تمرین به بار می‌آورد و پیرو آن فرد مجبور می‌شود تمرین و ورزش را متوقف کند. اگر به دلیل نداشتن علم و دانش مربی خود در زمینه‌ی شناخت آناتومی عضلات و حرکت‌شناسی دچار بي‌انگيزگی، صدمه و آسيب شده و ناخواسته مجبور شده‌اید در روال تمرینات‌تان وقفه بیندازید بدانید که بیش از حد تصورتان بدن، ظاهر و احساس‌تان را دست‌خوش تغییر می‌شود. ترك ورزش به مدت چند روز، آسیب زيادي به شما نمی‌رساند. اگر سابقه‌ی تمرین منظم دارید، بدن شما از این فرصت برای ترمیم و بازسازي بافت‌های آسیب دیده استفاده می‌کند در نتیجه، شما قوی‌تر از قبل به میدان باز می‌گردید، اما اگر در این مدت علاوه بر ورزش نکردن، غذای ناسالم و نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنید، احساس ورم و پف کردگی خواهید داشت. ترك ورزش به مدت چند هفته باعث می‌شود تناسب اندام شما در حالت سراشیبی قرار گیرد. با کاهش تعداد میتوکندری‌ها، که نقش تامين سوخت سلولي را به عهده دارند، توان استقامتی و قدرت‌تان را، که از عوامل مهم در آمادگی بدنی هستند، از دست می‌دهید تا آنجا که احتمالا بالا رفتن از پله نیز شما را سريع خسته مي‌کند. ترك ورزش به مدت یک ماه درصد قابل توجه‌اي از قدرت و بافت عضلانی شما از بین می‌برد و به جای عضله‌سازی و بالا بردن وزن عضله، به حجم چربی بدن‌تان اضافه می‌شود. ممکن است بیشتر از پيش دچار استرس نشوید و با اختلال در روند زندگی ۲۴ ساعته، خواب آرام شبانه براي‌تان به چالش تبدیل شود. ترك ورزش به مدت یک سال، علاوه بر افزایش قابل توجه چربی بدن، باعث از دست رفتن توده‌ی عضلانی و متابولیسمی می‌شود. بعد از یک سال، در معرض ابتلا به بیماری‌هایی نظير فشار خون بالا، کلسترول، دیابت نوع ۲، بی‌خوابی و افسردگی نیز خواهید بود؛ بنابراین، علم و دانش مربی در شناخت حرکت‌شناسی و آناتومی عضلات و مفاصل در تمرینات TRX برای بالا بردن راندمان، از اهمیت بالایی برخوردار است. در همین راستا، TRX ۱۳۰۰ حرکت متفاوت دارد و همگی حرکات علمی طراحی شده‌اند به نحوی که تمامی عضلات از انگشتان پا تا عضلات گردن و پشت سر را درگیر می‌کند و پرورش می‌دهد؛ به عنوان مثال، در این ورزش فقط ۶۲ نوع حرکت شکم طراحی شده است. همچنین، این ورزش کاربردهای پزشکی و توانبخشی نیز دارد مثل کمک به اصلاح ناهنجاری‌های ستون فقرات (مانندکیفوز)، ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده، عضلات، تاندون، رباط و مفاصلی که در اثر حرکات ورزشی اشتباه دچار آسیب شده‌اند و حتی ورزشکارانی که دچار نقص عضوهای مادرزادی هستند. این رشته ورزشی تائیدیه‌های استاندارد جهانی و FDA امریکا دارد.

امکان استفاده از تمرینات TRX برای هر گروه سنی و جنسی و در هر رده‌ی آمادگی جسمانی وجود دارد. افراد عادی، معلولان جسمی و کسانی که فقر حرکتی دارند نیز می‌توانند این تمرینات را به طور کامل انجام دهند. مزایای این ورزش باعث شده تا این رشته‌ی ورزشی به عنوان بهترین تمرینات اصلی بدنسازی، آمادگی جسمانی و زیبایی اندام در دنیا مطرح شود. بسیاری از مربیان باشگاه‌ها معتقدند که افراد اول تمرینات هوازی انجام دهند تا چربی‌های اضافه‌ی خود را بسوزانند و بعد سراغ TRX بیایند كه تمرینات آن در فرایند چربی‌‌سوزی بسیار کمک می‌کنند و باعث تسریع آن می‌شوند. این تمرینات باعث کار روی ماهیچه‌های اسکلتی می‌شوند که بزرگ‌ترین ارگان داخلی‌ بدن هستند و حدود ۴۰ درصد وزن هر فردی را تشکیل می‌دهد. متاسفانه، بسیاری از مردم فقط به ماهیچه از لحاظ دید زیبایی‌شناسی آن می‌نگرند و فراموش می‌کنند که عضله‌‌سازی کلید چربی‌‌سوزی است. اگر می‌خواهید چربی‌‌سوزی کنید باید تمرینات TRX را انجام دهید. راه حفظ و ساخت عضلات بیشتر فقط ایجاد تغییرات دائمی در میزان متابولیسم بدن است؛ پس تمرینات TRX را شروع کنید و شاهد چربی‌‌سوزی بدن خود باشید.

 

سوالاتی رایج در مورد TRX:

*فرق کم کردن وزن و کم شدن سایز در چیست؟

برای بسیاری از افرادی که تمرینات TRX را شروع می‌کنند پیش آمده که پس از مدتی هیچ وزنی کم نکرده‌اند و در برخی موارد وزن‌شان اضافه هم شده است. تمرینات TRX موجب چربی‌سوزی و عضله‌‌سازی می‌شوند؛ بنابراین، ثابت ماندن وزن به معنی بیهوده بودن تمرینات TRX و نرسیدن به نتیجه نیست و دلیل این موضوع این است که عضله‌ی چگالی بیشتری نسبت به چربی دارد. این یعنی حجم کمتری نسبت به چربی اشغال می‌کند؛ بنابراین، ممکن است حتی با تمرینات مناسب TRX، بدون تغییر وزن و حتی با افزایش وزن متناسب‌‌تر و کمر باریک‌تر به نظر برسید. باید بدانید که عدد روی ترازو به هیچ عنوان ملاک محک زدن بدن و تناسب شما نیست. بهترین کار این است که شما قبل از شروع تمرینات و ثبت نام در کلاس‌های TRX از اندام خودتان عکس بگیرید تا تغییرات را در آینده به وضوح ببینید.

 

*آیا TRX سلولیت پا و بازو را از بین می‌برد؟

راه‌های بسیاری از جمله انواع کرم‌ها و حتی عمل جراحی توصیه شده، اما کارآمدترین و ماندگارترین روش ترکیبی از رژیم کم چربی و تمرین مناسب نظیر TRX است. کار با وزنه و TRX برای از بین بردن سلولیت باید در دستور کار قرار گیرد، در نتیجه تنها تمرین هوازی مناسب نیست. کار با وزنه، تمرین استقامتی و TRX به دلیل کمک به افزایش عضلات و کاهش چربی بدن راه بسیار مناسبی برای مبارزه با سلولیت است. ممکن است هدف بیشتر خانم‌ها از ورزش کردن لاغری و کاهش سایز باشد؛ بنابراین، همیشه ورزش هوازی را ترجیح می‌دهند و سراغ آن می‌روند، در صورتی که راه حل این موضوع تقویت عضلات با TRX است. تمرینات ۱۵ تا ۲۵ تکرار در نواحی سلولیتی و چهار نوبت در هفته مناسب است.

*آیا کار در منزل باعث کاهش وزن می‌شود؟

کار خانه روندی فرسایشی و اصطکاکی است. اینکه شما صبح تا شب ظرف بشویید، لباس پهن کنید، غذا بپزید، اتو بزنید، جارو بکشید، آشپزی کنید و هزار جور کار ریز و درشت دیگر انجام دهید، باعث نمی‌شود وزن کم کنید! تمرینات TRX ؛ یعنی، فعالیت‌هایی که قلب را به تپش بیندازند و ضربان را به درجه‌ای برساند که برای چربی‌سوزی لازم است. در ۹۹ درصد موارد کار خانه فرد را وارد چنین مرحله‌ای نمی‌کند، پس در عمل کاهش وزن با کار خانه ممکن نیست، حتی اگر ما خانه‌دارترین عضو خانواه هم باشیم!