یک آپارتمان و چند شریک

یک آپارتمان و چند شریک

تهیه و تنظیم: کیمیا شاهرخی

 

 

خانه‌دار شدن در شرایط امروزی یکی از آرزوهای ناممکن محسوب می‌شود، ولی اگر شما قصد خرید خانه دارید می‌توانید با روش‌ها و اطلاعاتی که در این مطلب آورده‌ایم گام‌هایی بردارید که شما را به سوی خانه دار شدن هدایت کند.

 

طی ماه‌های اخیر با خالی شدن حباب قیمت مسکن از یک طرف و افزایش سقف وام خرید، بیشتر کسانی که پیش از این سرمایه‌های کوچک خود را در بازارهای طلا و ارز نگهداری می‌کردند با شیوه تازه‌ای وارد بازار خرید مسکن شده‌اند. در این شیوه‌ی جدید، که پیش از این در بازار مسکن چندان مرسوم نبود، افرادی در قالب تیم‌های دو و سه نفره و گاهی بیشتر، سرمایه‌های خُرد خود را به خرید مشارکتی آپارتمان اختصاص می‌دهند تا با این راه ضمن حفظ ارزش پول خود، بتوانند کسری نقدینگی موجود برای این سرمایه‌گذاری را جبران کنند. این افراد بیشتر کسانی هستند که یا قدرت خرید کافی برای خرید یک آپارتمان مسکونی را، که بتوانند در آن ساکن شوند، ندارند و در واقع مستاجرند یا افرادی هستند که قصد دارند در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنند، اما پول‌شان کفاف خرید آپارتمان دیگری را نمی‌دهد. به این ترتیب، خرید مشارکتی آپارتمان که بیشتر میان جوانانی که دوست یا فامیل رواج دارد، دیده می‌شود. در روش جدید خرید آپارتمان، سهم جوانان مجرد یا متاهلانی که از قدرت مالی کافی برای خرید یک آپارتمان برخوردار نیستند بیش از سایر گروه‌هاست. این در حالی است که بیشتر این افراد، کسانی را برای خرید مشارکتی آپارتمان انتخاب می‌کنند که در ابتدا از نظر سن و سال با آن‌ها همخوانی داشته باشند؛ یعنی، در یک گروه سنی قرار داشته باشند و سپس به‌عنوان دوست، همکار یا فامیل، از مشترکات مورد نظر با آن‌ها برخوردار باشند. هر چند ممکن است از ابتدا خرید مشارکتی آپارتمان میان جوانان همکار، دوست یا فامیل موضوعی آسان به نظر برسد، اما این شیوه‌ی مشارکت نیز مانند سایر انواع مشارکت، در صورت مشخص نبودن توافق‌ها و جزئیات خاص ممکن است به مشکلات حل نشدنی برخورد و در نهایت شراکت را با ایجاد دلخوری بین مالکان مختل کند؛ بنابراین، لازم است قبل از تصمیم برای خرید مشارکتی آپارتمان از یک طرف و در زمان خرید از طرف دیگر، توافق‌های مشخصی بین شرکا به وجود بیاید تا از بروز اختلافات احتمالی جلوگیری شود.

 

محاسبه‌ی حداقل بودجه و تعداد شرکا

گام اول برای تصمیم به خرید مشارکتی آپارتمان، تعیین بودجه‌ی در اختیارتان و محاسبه‌ی تعداد شرکای مورد نیاز برای خرید ملک مورد نظر است. اینکه به چه تعداد شریک نیاز دارید و در کدام منطقه و شهر می‌توانید آپارتمان خریداری کنید به‌طور مستقیم به بودجه‌ی شما بستگی دارد، اما اگر بخواهید بر مبنای متوسط قیمت مسکن و بودجه‌ای که در اختیار دارید برای خرید مشارکتی تصمیم‌گیری کنید در نهایت می‌توانید به فرمولی برسید که براساس آن حد نسبی مشارکت تعیین شود؛ به طور مثال، متوسط قیمت مسکن در تهران، هر مترمربع ۵ میلیون تومان است. با محاسبه‌ی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی، برای خرید یک واحد کوچک متراژ، مثلا ۵۰ مترمربع، شما به حداقل ۲۰۰ میلیون تومان پول نقد نیاز دارید. اگر بخواهید از وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن استفاده کنید، برای خرید چنین آپارتمانی کمتر از یک چهارم قیمت کل از این راه تامین می‌شود. برای سه چهارم باقی مانده، باید ببینید چقدر پول در اختیار دارید تا بتوانید از این راه مشخص کنید به چند شریک نیاز دارید.

 

شراکت به میزان مساوی

بعد از اینکه بودجه محاسبه و تعداد شرکای مورد نیاز را بررسی کردید باید به دنبال شرکایی بگردید که چند ویژگی مهم داشته باشند. اولین ویژگی این است که آن‌ها هم دقیقا به همان میزانی که شما پول دارید، نقدینگی داشته باشند؛ یعنی، بهتر است که سهم‌ها به‌طور مشخص تعیین شود. به این ترتیب اگر قرار است یک چهارم بودجه‌ی مورد نیاز برای خرید آپارتمان کوچکی با وام تامین شود و یک چهارم پول نقد را هم خودتان دارید، به دنبال دو شریک بگردید که هر کدام از آن‌ها هم، بتوانند یک چهارم پول لازم را تامین کنند. اگر سهم‌ها نامساوی باشد، مشکلات بسیاری به وجود می‌آید؛ بنابراین، حتما تلاش کنید تا سهم‌ها به‌طور مساوی تعیین و تقسیم شود. دومین نکته در ارتباط با شرکا این است که بهتر است شریک‌های شما از میان همسن و سالان و همکاران یا دوستانی باشد که اول شرایط‌شان با شما به‌طور نسبی مشابه است و دوم به آن‌ها و تصمیم‌شان اعتماد کامل دارید و می‌دانید که آن‌ها هم به همان اندازه‌ای که شما برای این مشارکت مصمم هستید، علاقمند به سرمایه‌گذاری برای خرید مشارکتی آپارتمان هستند.

 

چند آپارتمان را برای خرید کاندیدا کنید

پس از آنکه شرکا و میزان بودجه در اختیار تعیین شد، بهتر است چند گزینه را برای خرید در نظر بگیرید و از بین‌شان بهترین گزینه را با نظر همه‌ی شرکا انتخاب و معامله کنید. بهتر است از تحمیل نظر و عقاید خود به دیگر شرکا خودداری کنید تا در ادامه، مشکلی در روند شراکت ایجاد نشود.

 

قراردادی بین خودتان تنظیم کنید

لازم است شرکا بین خودشان یک قرارداد داشته باشند و آن را مکتوب کنند. یکی از مواردی که باید در این قرارداد ذکر شود این است که یک نفر از شرکا به‌عنوان سرگروه انتخاب شود تا مسائل مربوط به آپارتمان مانند تعمیرات، اجاره‌داری و… با هماهنگی او انجام شود و به اطلاع سایر شرکا نیز برسد. این فرد بهتر است شریکی باشد که همه شرکا او را قبول و از او حر