ارزهای بی‌ارزش!

ارزهای بی‌ارزش!

پول و ارز یک کشور به عنوان بخش اصلی از اقتصاد آن کشور شناخته می‌شود و آثار بسیاری در تجارت آن کشور با سایر جهان دارند. با افزایش تورم کشورهایی هستند که با تورم‌های شدید و ناگهانی روبه‌رو می‌شوند و ارزش پول‌شان بسیار افت می‌کند. از جمله این کشورها می‌توان به زیمبابوه اشاره کرد. این کشور به دلیل نابود شدن ارز ملی‌اش بار دیگر استفاده از ارزهایی مثل دلار امریکا و ارز آمریکایی آغاز شد. مردم این کشور در اوج بحران اقتصادی مجبور به حمل کیسه‌های پر از پول برای خرید هستند. در این شماره علاوه بر زیمباوه، پول کشورهایی را که جزو بی‌ارزش‌ترین ارزهای جهان محسوب می‌شوند را بررسی می‌کنیم. همراه ما باشید.

 

وان کره جنوبی

شاید متعجب شوید کشور صنعتی قدرتمندی همانند کره‌ی جنوبی از پول بی‌ارزشی بهره‌مند باشد، اما بالا بودن تعداد صفرهای یک واحد پولی به معنای کم ارزشی آن نیست. کره‌ای‌ها با داشتن چنین واحد پولی توانسته‌اند تا صادرات خود را در مقایسه با ژاپن که رقیب اصلی آن‌ها است ارزان‌تر کنند.

 

دینار عراق

خطر داعش و درگیری داخلی کشور عراق باعث شده تا این کشور درآمدش تقریبا به کلی از راه نفت تامین شود. این موضوع به درآمد سالانه عراق آسیب بسیاری زده است و باعث شده است تا ارزش دینار به مقدار قابل توجهی کاهش یابد.

 

شیلینگ تانزانیا

تانزانیا کشوری بسیار قدیمی، تاریخی و گذشته‌اش تاریخ بسیاری را در خود جای داده است. با این حال، این کشور در سال‌های اخیر، با مشکلا اقتصادی بسیاری مواجه شده و در نتیجه ارزش پول آن نیز به شدت کاهش یافته است. با این وجود، تانزانیا نیز توانسته در سال‌های اخیر، در بخش‌های بسیاری پیشرفت کند و به نظر می‌رسد که آینده‌ی خوبی در انتظار آن باشد.

 

پسوی کلمبیا

کلمبیا در سال‌های اخیر، توانسته پیشرفت خوبی در زمینه‌های اقتصادی داشته باشد و صنعت توریستی خود را به مقدار قابل توجه‌ای بهبود بخشد. با این حال، این کشور با گروه‌های تولیدکننده‌ی مواد داخلی و گروه‌های مخالف به شدت درگیر و به همین دلیل ضرر بسیاری را به دلیل آن‌ها متحمل شده است.

 

ریل کامبوج

کامبوج کشوری در شمال شرق آسیاست که سواحل زیبا و طبیعتی چشمگیر دارد، ولی گذشته‌ی آن پر از جنگ و درگیری است. در حال حاضر، نزدیک به ۱۷ درصد از درآمد سالانه‌ی کامبوج از راه توریستی به دست می‌آید. کامبوج با وجود پیشرفت‌های بسیار هنوز بسیار فقیر است. متوسط درآمد سالانه یک نفر در این کشور ۹۴۶ دلار و یکای پول رایج در این کشور ریل “Riels” است.

این پول نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۸۰ چاپ شد، اما همچون سایر کشورها با ارز ضعیف، دلار آمریکا دومین ارز غیررسمی در این کشور محسوب می‌شود. هر دو واحد؛ یعنی، ریل و دلار در دستگاه‌های خودپرداز این کشور یافت می‌شود و معاملات بزرگ معمولا در این کشور به دلار انجام می‌شود.

 

لئون سیرالئون

این کشور در غرب آفریقا قرار دارد و پایتخت آن فری‌تاون است. کشوری که سال‌های طولانی با گروه‌های نظامی مختلف درگیر بوده و نیز به علت پخش بیماری ایبولا در این کشور دچار آسیب بسیار شدیدی شده است. این کشور، مدت‌ها درگیر تورم فزاینده بود. در سال ۱۹۶۴۱۹۶۴، لئون به عنوان ارز ملی این کشور معرفی شد که در طول این سال‌ها کم ارزش‌تر شده است. رشد اقتصادی این کشور ۱۵ درصد پیش‌بینی شده بود، اما به علت بیماری ایبولا این رقم به رشد منفی ۵ درصد تبدیل شد. در حال حاضر، اسکناس ۱۰ هزار لوئن درشت‌ترین اسکناس این کشور محسوب می‌شود.

 

گوارانی پاراگوئه

این کشور در آمریکای جنوبی قرار دارد و جمعیت آن حدود ۵/۶ میلیون نفر است. پاراگوئه کشوری است که فساد اقتصادی در آن به شدت شایع و به همین دلیل با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه است. این کشور، توانسته در سال‌های اخیر، رشد اقتصادی خود را دو رقمی کند، اما با وجود این، فقر در آن به شکل بسیار گسترده‌ای وجود دارد. واحد پول این کشور گوارانی است. گوارانی نخستین بار در دهه‌ی ۱۹۴۰ چاپ شد و درشت‌ترین اسکناس در آن زمان ۱۰۰۰ گوارانی بود. با گذشت سال‌ها و افزایش تورم، بانک مرکزی اسکناس‌های درشت‌تری هم به گردش درآورد. در حال حاضر، درشت‌ترین اسکناس این کشور ۱۰۰ هزار گوارانی است.

 

فرانک گینه

این کشور در شمال غربی آفریقا و در سواحل اقیانوس اطلس قرار دارد. گینه در اثر بیماری ایبولا و جنگ دچار آسیب‌های زیادی شده است. این کشور در سال‌های اخیر، توانسته رقم رشد اقتصادی مثبتی به دست آورد، اما به دلیل وقایع اخیر با رشد منفی اقتصادی مواجه شده است. پایتخت این کشور کوناکری و واحد پول آن فرانک گینه است. این واحد پولی نخستین بار در سال ۱۹۸۵، در این کشور به گردش درآمده و جایگزین سیلی، که در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۵ رایج بود، شده است.

 

کیپ لائوس

جمهوری دموکراتیک خلق لائوس در جنوب شرقی قرار دارد. کشوری که توانسته با ایجاد تغییراتی اقتصادی و کمک سایر کشورهای جهان رشد قابل توجه‌ای در سال‌های اخیر داشته باشد. نزدیک به ۷۵ درصد از نیروی کاری این کشور در ارتباط با برنج مشغول به کار هستند.

 

روبل بلاروس

بلاروس در اروپای خاوری قرار دارد و با کشورهای روسیه، اکراین، لهستان،‌لیتوانی و لتونی هم مرز است. این کشور، کشوری استقلال یافته از شوروی سابق است که پس از استقلال نتوانست در زمینه‌ی اقتصادی چندان پیشرفت کند. ارزش پول این کشور به تجارت آن با کشورهای همسایه وابسته که در سال‌های اخیر به علت مسائل بسیاری با مشکل مواجه شده است. واحد پول این کشور روبل نام دارد. پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۰، اسکناس‌های روبل در بلاروس در جریان بود، اما در سال ۱۹۹۲، این کشور ارز ملی خود را معرفی کرد. در حال حاضر، با توجه به کاهش سریع ارزش پول در ویتنام، اسکناس ۲۰۰ هزار روبلی درشت‌ترین اسکناس این کشور است.

 

روپیه‌ی اندونزی

کشوری در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه با جمعیتی بیش از ۲۶۰ میلیون نفر است. کشوری تشکیل شده از چندین جزیره که تعداد آن‌ها به دقیق مشخص نیست. دولت این کشور، یارانه‌ی بسیار زیادی را برای بنزین در نظر گرفته که باعث می‌شود تا بخش بسیاری از درآمد آن در این زمینه صرف شود. اندونزی چهارمین کشور پرجمعیت دنیاست و واحد پول آن روپیه نام دارد. روپیه اندونزی سومین پول کم‌ارزش دنیاست. ارزش روپیه طی بحران مالی در آسیا، در سال ۱۹۹۷، به شدت کاهش یافت. این بحران نخستین بار در تایلند آغاز شد. با فروپاشی بات تایلند، دولت این کشور مجبور به شناورسازی بات به دلیل کمبود ارز خارجی و با هدف پشتیبانی از درجازون ارز خود در برابر دلار آمریکا شد. این بحران اقتصادی، گریبان اندونزی و دیگر کشورهای آسیایی جنوب شرقی را هم گرفت.

 

دانگ ویتنام

ویتنام در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و پایتخت آن‌ هانوی است. این کشور در سال‌های اخیر، توانسته پیشرفت بسیار خوبی داشته باشد و در زمینه‌های مختلف نیز رشد بسیاری داشته است. بخشی از دلیل پایین بودن ارزش پول این کشور افزایش تقاضا برای صادرات است که به نظر می‌رسد تا حد زیادی نیز اثرگذار بوده است. واحد پول ویتنام دانگ است و این واحد پولی نخستین در سال ۱۹۸۷ و پس از اتحاد مجرد ویتنام شمالی و جنوبی به عنوان ارز ملی این کشور معرفی شد. در حال حاضر، درشت‌ترین اسکناس ویتنام، اسکناس ۵۰ هزار دانگی است؛ بنابراین، فقط با داشتن دو اسکناس در ویتنام می‌توان میلیاردر شد.