آسمان سیاه شهر من!

آسمان سیاه شهر من!

آلودگی در کلان شهر‌ها، به خصوص در تهران، بسیار زیاد است.

آلودگی هوا باعث خشکی و یبوست ماده‌ی سرب قبض کننده است؛ بنابراین، در تهران، که آلودگی هوا بسیار است، این مشکل شایع است. در طب اخلاطی تدابیری وجود دارد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

با رعایت اصل شش گانه (سته ضروریه) از بیماری‌ها جلوگیری می‌توان کرد که آب و هوا جزئی از اصل ششگانه است.

قوانین سته ضروریه:

 1. آب و هوا
 2. حرکت و سکون
 3. تغذیه
 4. خواب و بیداری
 5. اعراض نفسانی
 6. استفراغ و احتباس

مواردی که حکمای طب سنتی خیلی به آن‌ها تاکید می‌کنند عبارت‌اند از:

* بخورها: در طب اخلاطی، انکباب و بخور با هم متفاوت هستند، بخور در کتب حما؛ یعنی، چیزی که دود دادنی است مانند: اسپند، عنبرنساء، کندر، ولی امروزه بخور به معنای این است که گیاهی در آب جوش بریزید و استنشاق شود.

گیاهان مفید برای بخور دادن هنگام آلودگی هوا

بابونه، آویشن، برگ نعناع، اکیناسه، زوفا و مرزنجوش.

یک قاشق غذاخوری آویشن را با همان مقدار بابونه در یک لیتر آب بجوشانید و ۱۵ دقیقه صورت‌تان را با این گیاهان دارویی بخور دهید. بابونه خاصیت روشن‌کنندگی دارد و کنار آویشن باعث بهبود جوش‌های سرسفید و سرسیاه می‌شود و برای هر نوع پوستی هم مناسب است.

مصرف بخور برگ اکالیپتوس تازه علاوه بر ضد عفونی هوای منزل از آلودگی‌ها، به خصوص سرب، خاصیت ضد آسم دارد و برای نارسایی‌های ریوی مفید است.

* استفاده از مایعات مفید در کاهش مضرات

استفاده از دمنوش‌ها در این روزها، بسیار مفید است. دمنوش‌هایی که برای این روزها مفیدند عبارت‌اند از:

دم کرده‌ی برگ نعناع: روزانه ۱ الی ۲ فنجان دم کرده و میل شود.

دم کرده‌ی گل بابونه: روزانه ۱ الی ۲ فنجان دم کرده و میل شود.

* نوع تغذیه در آلودگی هوا

هر مواد غذایی در طب اخلاطی مصلح خودش را دارد. اگر مرغ سمومی دارد، برای پاکسازی و سم‌زدایی آن مرغ را با لیموترش، پیاز و هویج آن را بجوشانید و بعد آب آن را دور بریزید. (آب سیاه رنگی به وجود می‌آید.)

برای سم‌زدایی سبزی‌ها و میوه‌ها آن‌ها را با دو قاشق سرکه و یک قاشق نمک به مدت ۱ الی ۲ ساعت بخیسانید و بعد آن را بشویید.

مصرف سبزی‌های موثر در آلودگی هوا: جعفری، شوید، کلم، کرفس، کاهو و اسفناج هستند.

* استفاده از نان‌های زیر باعث کاهش در تاثیر آلودگی هوا در بدن می‌شود

نان‌ها در طب سنتی دنیای بزرگی دارند. مصرف نان‌هایی که ادویه‌ها دارند بیشتر برای معده‌های سرد مناسب هستند. نانی که سبوس دارد و همراه چهار زیره است مانند زیره سیاه، رازیانه، سیاهدانه و زیره سبز. برای مصرف در این روزها بسیار مفید است.

مصرف نانی که بدن را قوت می‌دهند مثل نان عسل و روغن حیوانی. برای تهیه‌ی این نان مقداری روغن حیوانی را با عسل در یک لیوان شیر مخلوط و در خمیر نان استفاده می‌کنند.

نانی که از دیدگاه طب اخلاطی بسیار توصیه شده نانی است که کاملا رسیده باشد؛ یعنی، خمیری که باید ساعت‌های ساعت بماند تا جا بیفتد، چون اگر به این صورت نباشد هضم خوبی ندارد. به اصطلاح حکما، ردیع الکیوس و کیموس آن غذایی که در معده باید هضم و به انرژی در بدن تبدیل شود؛ پس باید نانی باشد که حتما سبوس داشته باشد و سریع هضم شود. اگر نانی با این خصوصیات پیدا نکردید کنار غذا از سبوس‌های آماده یا از جوانه‌ها استفاده کنید. نان سنگک، نانی است که از طب سنتی آن را توصیه می‌شود.

تدابیر آلودگی هوا از دیدگاه طب سنتی

 1. بهترین تدبیر محافظت فیزیکی است؛ بنابراین، توصیه می‌شود از شهرهایی که هوای آلوده یا به اصطلاح آب و هوا‌های گوگردی یا کبریتی دارند به مناطقی که هوایش سالم است مهاجرت کنید. علاوه بر این، در مواقعی که آلودگی هوا در حد هشدار است از منزل خارج نشوید و در چنین مواقعی مسافرتی چند روزه به مکانی خوش آب و هوا را در برنامه‌ی خود قرار دهید.
 2. مصرف لبنیات: مصرف یک لیوان شیر برای آلودگی بسیار مفید است و برای اینکه تاثیر بیشتری داشته باشد آن را با یک قاشق عسل مخلوط کنید.
 3. سیب و عسل: سیب را رنده و یک قاشق عسل به آن اضافه کنید، که یکی از قوی‌ترین دارو‌های سم‌زداست. این مخلوط برای کودکان، سالمندان و افرادی که ریه‌های ضعیفی دارند بسیار مفید است.
 4. استفاده از خانواده‌ی شلغم‌ها که به روش‌های مختلف از آن استفاده کنید.

شلغم: سم‌زدا، مقوی، ضد سرطان و برای درمان سرفه و گلو درد و رفع بیماری‌های پوستی و بسیار مفید است.

سالاد شلغم

سه عدد شلغم متوسط را رنده کنید، سپس یک قاشق گلاب به آن بیفزایید، مقدار کمی عسل بریزید و روزانه یک کاسه مصرف کنید.

برای درمان تنگی نفس

شلغم، گلاب، عسل، نمک و پودر یا برگ آویشن را در آب جوش بریزید و به شکل بخور از آن استفاده کنید.

 1. مقداری برگ آویشن و لیمو عمانی را در آب بجوشانید و با کمی عسل و نبات مصرف کنید.
 2. استفاده از شکر سرخ و گلاب: دو قاشق گلاب را با نصف قاشق شکر سرخ و بقیه لیوان آب ولرم مخلوط و میل کنید.
 3. عرق کاسنی را همراه عرق شاهتره به نسبت دو سوم به یک سوم روزانه یک استکان میل کنید.
 4. ترکیب دارچین و لیمو ترش: دارچین، لیموترش و عسل را با آب ولرم مخلوط و روزانه یک لیوان میل کنید. این ترکیب برای پاکسازی و سم‌زدایی بدن استفاده می‌شود.
 5. رفع مشکلات ریه، تنگی نفس و رفع سرفه: ترکیب بذر ریحان، قدومه‌ی شیرازی، بذر بالنگو، عناب، دانه‌ی به و عسل را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و روزانه ۱ الی ۲ بار میل کنید. این ترکیب خواص بسیاری دارند.

* این ترکیب چربی‌سوز، کاهش‌دهنده‌ی وزن، ملین گلو، رفع سرفه، درمان بیماری‌های نقرس، کاهش قند خون، خلط‌آور، پاکسازی کننده‌ی بدن، مدر، آرام‌بخش، رفع سموم و پایین آورنده‌ی تب است.

اگر ترکیب این بذر‌ها را با گلاب و زعفران مخلوط کنید آرام‌بخش قلب هستند. علاوه بر این، اگر بادرنجبویه را به آن اضافه کنید برای تقویت استخوان‌ها بسیار مفید است.

 1. مصرف عرق بارهنگ برای تقویت ریه

نکته: فقط داروهای گوارش را کنار غذا استفاده کنید و بقیه داروها باید صبح ناشتا مصرف کنید.

 1. مصرف پرتقال شیرین به شرط آنکه در دستگاه گوارش رطوبات اضافی وجود نداشته باشد.
 2. پیاز و سیر پخته را در وعده‌های غذایی خود حتما اضافه کنید.
 3. وقتی سموم هوا جذب بدن می‌شوند کبد باید آن را سم‌زدایی کند؛ بنابراین، مصرف مقویات کبد مثل سیب و انار توصیه می‌شود. سیب برای کبد مقوی است و انار خاصیت دفع سموم دارد. مصرف روزانه‌ی یک لیوان آب سیب نافع است، هر روز دو عدد سیب شیرین را با پوستش و روزانه یک تا دو عدد انار بزرگ رسیده را به طور کامل میل کنید.
 4. مصطکی رومی به عنوان ادویه، در پخت و پز غذا استفاده کنید.
 5. پاک کردن گرد و غبار از روی پوست: برای پاک کردن گرد و غبار از روی پوست هر شب قبل از خواب صورت‌تان را با گلاب شست‌وشو دهید. گلاب باعث بسته شدن منافذ پوستی می‌شود و از بروز جوش‌های پوستی پیشگیری می‌کند.
 6. درمان سردرد در هوای آلوده: عرق کاسنی، شاهتره و استوخودوس را به طور مساوی با یک دیگر مخلوط و روزانه ۱ الی ۲ فنجان میل کنید.

*قرار دادن برش‌های نازک لیمو روی پیشانی

*ماساژ پیشانی با سرکه

*بو کردن ریحان و برگ نعناع

 1. آرامش‌‌بخش دستگاه تنفس: نوشیدن دمنوش بومادران و نعناع یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای از بین بردن التهاب‌های مجاری و دستگاه‌ تنفسی است. برای تهیه‌ی این دمنوش کافی است به میزان مساوی از هر دو گیاه را در دو لیوان آب جوش دم کنید و آن را روی حرارت بگذارید تا یک لیوان آن باقی بماند و از آن میل کنید.
 2. سیر و پیاز میکروب‌ها را به خود جذب می‌کنند، زیرا خاصیت آنتی‌باکتریالی دارند. بریدن و قرار دادن آن در اتاق به ضد عفونی کردن محیط کمک زیادی می‌کند، همچنین استفاده از بخور سیر یا پیاز برای پاکسازی فضای منزل بسیار مفید است.
 3. دود کردن اسفند همراه گلپر، زاج و کندر علاوه بر خوشبوکنندگی فضای منزل باعث ضد عفونی و تصفیه‌ی هوا می‌شود.

مزاج هوا گرم و تری دارد و وقتی آلودگی بر آن سایه می‌اندازد خشکی ایجاد می‌کند؛ بنابراین، این بسیار مهم است که همیشه از بخور‌ها و ضد عفونی‌کننده‌های هوا مانند برگ نعناع و استوخودوس زیاد استفاده کنیم. یادمان باشد که آلودگی هوا را ما به وجود می‌آوریم و اگر مقداری با انصاف نگاه کنیم نیاز است که به فکر پرندگان، درختان و موجوداتی که حق زندگی در این کره‌ی خاکی را دارند باشیم، زیرا آن‌ها نیز هوای پاک نیاز دارند. یادمان باشد که زمین فقط برای ما آدم‌ها نیست، جنبندگان دیگر هم تنفس