فقط سالمندان بخوانند

فقط سالمندان بخوانند

نویسنده: شهین شهبازی

کارشناس سالمندان

 

در سال‌های اخیر شهروندان تهرانی بارها با مشکل آلودگی هوای تهران مواجه شدند. همان‌طور که می‌دانید افزایش آلاینده‌ها به جز بیماری‌های گوناگون به ویژه بیماری‌های قلبی و ریوی پیامدی ندارد. براساس  آمارهای موجود سهم هر تهرانی از آلودگی هوا بیش از  ۵۵ گرم از انواع آلاینده‌هاست. گرچه امروزه احتمال می‌دهند  که شاید افزایش شیوع آسم به علت افزایش ذراتی باشد که از لاستیك اتومبیل‌ها متصاعد می‌شود. در افراد مسن به علت عدم وجود مکانیسم دفاعی کارآمد در ریه، خطر عفونت‌های تنفسی بیشتر است.

فقط آب خالص

سالمندان باید در روزهای آلوده از آب خالص استفاده کنند زیرا آب‌میوه و چای به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین آب خالص شود.

هر روز یک ماسک

در صورت رفت و آمد اجباری در سطح شهر باید سالمندان از ماسک‌‌های سه ‌لایه استفاده کنند و از ماسک‌‌های کاغذی استفاده نشود که جذب مواد آلاینده آن‌ها بسیار پایین است. لازم است این افراد هر روز به طور منظم و به فراخور استفاده از ماسک‌های سه لایه، آنان را تعویض کنند زیرا این نوع ماسک به دلیل جذب بسیار خوب آلاینده‌ها بسیار زود کثیف می ‌شوند.

گرد و خاک کف شهر خطرناک است

سالمندان باید در این روزهای آلوده از تردد در محل‌‌های پُر ازدحام همچون زمین‌های بازی و مکان‌های بدون درخت خودداری کنند زیرا گرد و خاک این روزهای اخیر که در کف و بالای سطح شهر وجود دارد مملو از میکروب‌‌های فعال است.

کنسرو ممنوع

سالمندان لازم است به طور جد از مصرف کنسرو و غذاهای آماده‌ی بیرون خودداری کنند و بیشتر از غذاهای سنتی که در منازل تهیه می ‌شود مصرف کنند.

آب انار، مایع حیات‌بخش

افزایش غلظت خون در بدن باعث کند شدن حرکت خون در قلب و رگ‌ها می‌ شود، بنابراین سالمندان باید از مواد خوراکی همچون آب انار که باعث رقیق و صاف شدن خون می‌ شود، بیشتر استفاده کنند.

از چرب کردن پوست تا تنفس با بینی

آلودگی هوای پایتخت بسیار در پیری زودرس تأثیر‌گذار است که باید در این راستا سالمندان از روغن زیتون جهت چرب کردن پوست خود استفاده کنند و در نهایت در صورت خارج شدن از منازل با بینی خود که دارای پُرزهای فیلتر مانند جهت تصفیه هوا است بیشتر از دهان برای تنفس استفاده کنند.

ستون:

پاییز، فصل آلوده‌ی سال

سالمندان، کودکان و زنان باردار از جمله سه گروه حساس در یك جامعه به شمار می‌آیند که به مراتب سالمندان به دلیل کهولت سن و ضعف سیستم ایمنی حساسیت بیش‌تری نسبت به دو گروه دیگر دارند. سالمندانی که در شهرهای بزرگ به خصوص تهران زندگی می‌کنند بیشتر در معرض خطرات ناشی از آلودگی هوا هستند. لازم است بدانید آلاینده‌هایی که در هوا وجود دارد اگر به موقع با وزش باد و باران از محیط رفته شوند مشکلی ایجاد نمی‌کنند. در این صورت هوای ناپاک هیچ گروه سنی را تهدید نمی‌کند.

وقتی آلودگی در محیط به سطح هشدار می‌رسد و شرایط جوی هم این آلودگی‌ها را پراکنده نمی‌کند، به خصوص وقتی دمای هوا هم پایین باشد، پدیده‌ای به نام «اینورژن حرارتی» اتفاق می‌افتد. این حالت بیشتر در فصل پاییز و زمستان رخ می‌دهد، در این هنگام آلودگی‌هایی که در قسمت‌های بالایی لایه‌ی توروپوسفر قرار دارد به سطح زمین می‌آید و باعث افزایش بیماری قلبی و ریوی  و  همچنین مرگ میر در افراد مسن و کودکان می‌شود.

رشد کودکان کم هوش در تهران

سردرد، خستگی، درد سینه، اختلال در ضربان قلب، اختلال در هوشیاری، درک و بینایی از عوارض آلودگی هواست بیماران قلبی و مبتلایان به آسم و زنان حامله نسبت به این گازها حساسیت بیشتری دارند.

مغز انسان در دو سال اول زندگی حساسیت زیادی به سرب دارد اگر کودکان در معرض این عنصر آلاینده قرار بگیرند قوای شناختی و هوش‌‌شان به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد و برای تمرکز کردن دچار مشکل می‌شوند. در این صورت ممکن است حتی عقب ماندگی ذهنی هم ایجاد کند. اما در بزرگسالان عوارض ناشی از سرب زیاد، با استفراغ، درد شکم، یبوست و کم خونی نمایش داده می‌شود. سالمندان در این مواقع افت شدید اکسیژن در خون را تجربه می‌کنند. بنابراین اکسیژن لازم به قلب‌شان نمی‌رسد و باعث سکته می‌شود. همچنین به علت عدم وجود مکانیسم دفاعی کارآمد در ریه احتمال مبتلا شدن آن‌ها به عفونت‌های تنفسی هم زیاد می‌شود. به همین خاطر بیماری‌هایی مثل سرطان ریه و معده در افراد مسنی که در تهران زندگی می‌کنند به وفور مشاهده می‌شود.

پنجره‌ها را بسته نگه دارید

در شرایط بحران آلودگی هوا همه‌ی مردم دنبال اقداماتی هستند که از این بیماری‌ها دور نگه داشته شوند.

قبل از هر چیزی باید گفته شود که هر انسان ۲۵ هزار بار در روز تنفس می‌کند که معادل ۵۵۵ گالن است بنابراین تهرانی‌ها در روزهای آلوده باید از هرگونه فعالیت اضافی و ورزشی نامناسب خودداری کنند. همچنین این افراد باید از کشیدن سیگار و قرار گرفتن در معرض دود آن پرهیز کنند.

سالمندان هم باید به خاطر داشته باشند که در اوج آلودگی هوا نباید از اتاق یا دفتر کار خود خارج شده و پنجره‌های محیط را بسته نگه‌دارند. در صورتی که آلودگی هوا ادامه پیدا کرد این افراد باید به صورت موقت از شهر خارج شوند.