آموزش ارزشمند!

آموزش ارزشمند!

هر پدر و مادری اهمیت ارزش‌ها را می‌داند و هنگامی که آموزش ارزش‌های مهم به کودکان از ذهن آنان می‌گذرد، می‌خواهند نهایت کوشش خود را به کار بگیرند. در نوشته‌ی زیر صورت برخی از ارزش‌ها را برای آموختن آن‌ها آورده‌ایم تا در شکل‌گیری سیمای زندگی‌تان موثر باشد.

ارزش‌ها چیزهایی هستند که به آن‌ها اعتقاد داریم. ارزش‌ها، عواملی هستند که سرخوشی و کامیابی‌مان را تضمین می‌کنند و اساس تمام ارزش‌ها در طی دوران کودکی به بهترین شکل بنیاد نهاده می‌شود، ولی باید دانست که شمار آن‌ها فراوان و زمان‌شان اندک است. می‌دانید ارزش‌ها چگونه به ذهن کودکان ما القا می‌شود؟ والدین نباید نگرانی به خود راه دهند چرا که یک ارزش به ارزش دیگری می‌پیوندد. به عنوان مثال، وقتی به کودک بخشش آموخته می‌شود، او دلسوزی را فرا می‌گیرد. وقتی وی به ارزش خوش‌بینی پی می‌برد، حس پافشاری به او القا می‌شود. در این مطلب به پنج ارزش مهم اشاره می‌کنیم که به کودکان می‌آموزد همین که تحت تلقین قرار بگیرند، به آن‌‌ها کمک می‌کند تا سایر ارزش‌ها را به خود جذب کنند.

صداقت، ارزش مهمی است که باید به کودکان آموخت

این اساسی‌ترین ارزشی است که کودک باید بیاموزد. جالب اینجاست که این همان ارزشی به شمار می‌رود که اغلب کودکان از دست می‌دهند. آن‌‌ها بی‌خبر از حیله و نیرنگ، چشم به جهان می‌گشایند. با این حال، هم زمان با رشدشان، پیوند پاداش اعمال نیکو که غالباً برای القای ارزش‌ها در آن‌ها به کار می‌رود، خود به پیدایش دروغگویی می‌انجامد. علاوه بر این، نمایش‌های تلویزیونی و سینمایی را نیز می‌توان یادآور شد که قطعا عاری از آموزه‌های دانش اخلاقی‌اند. ولی برای چه راستگویی تا این حد مهم است؟ این ارزشی است که کودک‌تان را از سرگردانی در مسیر غلط باز می‌دارد. به محض این که آن‌ها راستگو شود، اشتباهات‌شان را می‌پذیرند و آماده‌ی شنیدن پندهای شما می‌شوند.

 

شهامت، ارزش با اهمیتی است که می‌توان به بچه‌ها یاد داد

گفتن حقیقت، اشتباه را به گردن گرفتن، نوعی شجاعت است. اگر کودکی اشتباه خود را قبول کند به ندرت دروغ می‌گوید. به محض اینکه اشتباهش را اعتراف کند، برای پدر یا مادر آسان‌تر است که با او رایزنی کرده و در رفع خطایش، یاری‌اش کنند. در بسیاری موارد مشاهده شده بچه‌ای که به باورهای خود پایبند هستند، بعدها در بزرگسالی در جامعه تغییر مطلوبی پدید می‌آورد. بیایید در حال حاضر، فکر چنین آرمان‌هایی را برای فرزندان‌مان از سر، بدر کنیم و صرفا اولویت‌مان را به این موضوع بدهیم که آن‌ها به خبط‌های‌شان تن در می‌دهند و هنگام گمراه شدن، در خفا به سر نمی‌برند.

 

بخشش، ارزش مهمی برای آموزش کودکان است

بچه‌هایی که بخشودن را فرا نمی‌گیرند، در بزرگی خشن و تندخو می‌شوند. آن‌ها به یاری بخشایش، ارزش دلسوزی و نرم‌دلی را در خود پرورش می‌دهند. ولی آیا شما فقط به فرزندتان دستور می‌دهید از عمل بچه‌های هم سن و سالش که او را آزار می‌دهد، چشم‌پوشی کند؟ نه، این کار اثر بخش نیست. در عوض به ماجرای رنجش او گوش کنید و توضیح دهید که هر گونه اکراه در این میان، آن‌ها را حتی دل آزرده‌تر می‌سازد. ارزش یاد شده به نوبه‌ی خود، ارزش مهمی تحت عنوان «مهربانی» را برای تعلیم بچه‌ها به دنبال دارد.

 

خوش بینی، ارزش با اهمیتی است جهت آموزش کودکان

زندگی آکنده از شکست‌ها و ناکامی‌ها است. تنها عاملی که شخص را هنگام گرفتاری، سر پا نگه می‌دارد، خوش‌بینی است. این ارزش گاهی برای کودکان اهمیت پیدا می‌کند و توانایی‌های‌شان به چالش کشیده می‌شود. از آنجایی که بسیاری از تجارب برای نخستین بار برای آن‌ها اتفاق می‌افتد، ناامیدی به ناچار روی می‌دهند. چنان چه اعتماد به نفس‌ کودکان در این برهه آسیب ببیند، بعدا امکان کامیابی‌شان در زندگی نیز مبهم می‌شود.

 

ارزش مهم مشارکت را به بچه‌ها بیاموزید

به کودک خود یاد دهید آن چه که دارد با اطرافیانش شریک شوند. برای این کار بودن با دیگر بچه‌ها ضرورت ندارد. اگر هیچ کودکی در دور و بر نباشد، از وی بخواهید شکلاتش را به همه‌ی بزرگ‌ترهای خانواده تعارف کند. امکان دارد تکه شکلات، کوچک باشد و شما از فرزندتان بخواهید تمام آن را خودش بخورد. ولی گاهی جزیی از آن را بخورید تا کودک‌تان بداند وقتی خوراکی‌هایش را تعارف می‌کند، چنین اتفاقی خواهد افتاد. این شراکت آغازین که در زمان کودکی اتفاق می‌افتد، یاری خواهد کرد که لذت شریک شدن را دریابد و در بزرگی نوع دوست‌تر و فداکارتر شود و به جای این که در زندگی صرفا به امور جزیی بپردازد، به کارهای مهم‌تری دست بزند.

 

ارزش‌های مهم را چگونه به بچه‌ها بیاموزیم؟

فکر می‌کنم پاسخ این پرسش از نظر والدین و آن‌هایی که حتی بعد از مشاهده‌ی نحوی پیشی گرفتن کودکان شان، این امر را در نمی‌یابند، مثبت باشد. خب پس جواب به سوال «ارزش‌های مهم را به بچه‌ها بیاموزیم؟» با مثال زدن میسر می‌شود. این افراد می‌دانند چه کنند. از همین رو، شخص باید در مورد چگونگی واکنش در حضور کودکان، جانب احتیاط را رعایت کند. اگر شما پدر یا مادرید، بدانید که کودک به طرز چشمگیری تحت تاثیر شماست چون آیینه‌ی عبرتش هستید. به این دلیل وقتی که با او رویارو می‌شوید، بر هیجانات‌تان غلبه کنید.

بردباری دومین مورد است. امکان دارد فرزندتان مرتکب اشتباهی شود که احتمالا خشمگین‌تان کند. با این وجود، یادتان باشد که کودک نه از عهده‌ی توجیه اعمال ما بزرگسالان بر می‌آید و نه عمدا مرتکب اشتباه می‌شود. بر عکس، یک پدر یا مادر عصبانی فقط او را از خود دور می‌کنند حتی موقعی که بخواهد بیاید و نزد آن‌ها به غفلتش اعتراف کند. بهترین راه کار این است که در برابر کودک‌تان آرام و خوش برخورد باشید. اشتباهاتش را به وی خاطرنشان کنید و نیز ترغیبش نمایید تا آن‌ها را رفع کند. به این ترتیب از طریق مثالی که می‌زنید، ارزش مهم دیگری در زندگی را که همان بخشندگی است، به او آموزش می‌دهید.

آغاز صحیح، می‌تواند مسیر کامیابی را برای کودک‌تان تعیین کند. هنگامی که پای آموزش ارزش‌های مهم در میان باشد، تنها چیزی که از کودکان انتظار می‌رود، صرف اندکی زمان و بردباری است.