یاقوتی از جنس آرامش

یاقوتی از جنس آرامش

تهیه و تنظیم: محمود حیدری

 

 

آمیتیست جزو گران‌بهاترین سنگ‌ها از خانواده‌ی کوارتزهاست و نخستین بار در رومانی کشف شد و در قرن نوزدهم، تصور بر این بود که رنگ بنفش آمیتیست به علت وجود منگنز است.

اسم این کانی برگرفته شده از واژه‌ی آماتیس به معنای بنفش است. نام آمیتیست از زبان یونانی باستان گرفته شده و به معنای آن مست نبودن است. باستانیان بر این باور بوده‌اند که شخصی که آمیتیست همراه خود داشته باشد از مست شدن دور می‌ماند. آمیتیست را در کتب جواهرشناسی فارسی (جمشت) نامیده‌اند. یاقوت ارغوانی (آمیتیست) به نشان برج سنبله (شهریور) تعلق دارد. این سنگ نشانه‌ی ماه فوریه و همچنین نشانه‌ی ششمین سالگرد ازدواج است.

این سنگ از خانواده‌ی سلطنتی یاقوت ارغوانی که محدوده‌ی رنگ آن از یاسی روشن تا ارغوانی تیره است. رنگ ارغوانی متوسط و رنگ گل سرخ درخشان آن از با ارزش‌ترین نوع این سنگ هستند. بر اساس باورهای موجود، سنگ آمیتیس نمادی از متانت، صلح و آرامش بوده و به پراکنده کردن افکار بد و باز شدن ذهن انسان است.

سنگ آمیتیست در بسیاری از کشورهای مختلف مانند برزیل، ماداگاسکار، بخش‌های مختلف ایالات متحده و کانادا قابل استخراج است.

از نظر شکل بلور به شکل منشوری، بی‌پیرامیدال و پسودوکوبیک یافت می‌شود. رنگ این سنگ بیشتر مشکی (سیاه)، طوسی پررنگ (خاکستری)، قهوه‌ای، بنفش تیره، سبز و صورتی است و از نظر شفافیت به دو دسته‌ی شفاف و نیمه کدر تقسیم می‌شود. این سنگ از نظر جلا به شیشه‌ای و صدفی تقسیم می‌شود. آمیتیست خاصیت مغناطیسی ندارد و منشا تشکیل آن ماگمایی – هیدروترمال است. می‌توان بلورهای آمیتیست را با دادن حرارت زیاد به رنگ‌های زرد روشن، قهوه‌ای، سبز و آبی درآورد.

 

خواص و فواید آمیتیست

آمیتیست باعث تقویت اراده می‌شود. بیشتر مردم بر این باورند که استفاده از این سنگ برای ترک عادت‌های ناپسند بسیار مفید است. بر همین اساس، به معتادانی که قصد ترک مواد مخدر، سیگار و مشروبات الکلی را دارند، استفاده از آن توصیه می‌شود. همچنین، این سنگ به دلیل ارتباط با چاکرای پیشانی و تاج، برای بهبود حمله‌های عصبی به خصوص صرع و همچنین برای رفع دردهای ناشی از میگرن و سردردهای عصبی بسیار مفید است. آمیتیست غدد و هورمون‌ها را تقويت مي‌كند و سوخت و ساز سلولى را افزايش مي‌دهد. این سنگ را برای رفع کابوس و بی‌خوابی نیز توصیه می‌کنند و سفارش شده آن را زیر بالش بگذارید و با آرامش بخوابید. همچنين، آمیتیست براى کنترل بيمارى ديابت بسیار موثر است.

ارتعاشات آمیتیست عملی کاهنده روی فشارهای شریانی دارد. براى درمان بيماري‌هاى ناشى از نبود خلوص خون مثل اگزما، جوش و حتى بيماري‌هاى آميزشى موثر است. برای رفع ناراحتی‌های لوزوالمعده و بیماری‌های خونی باید این سنگ را یک شب در حدود نیم لیتر آب قرار دهید و صبح ناشتا آن را بنوشید. همچنین، گفته شده براي درمان دردهاي موضعي، سنگ ياقوت ارغواني را به طور مستقيم به مدت ۲۰ دقيقه در روي محل درد يا اطراف آن بگذاريد تا تسكين يابد.

ياقوت ارغواني يكي از بهترين سنگ‌هاي شفابخش است. خاصيت اين سنگ بیشتر به دلیل اين است كه هر نوع احساس منفي را از وجود شخص بيرون می‌کشد، ضمير او را پاك و شفاف می‌كند. اضطراب و آشفتگي ناشي از بلوغ نوجوانان، يا هر نوع غم و افسردگي مربوط به شكست تحصيلي، يا شنيدن اخبار ناخوشايند مثل طلاق يا مرگ و… را در آن‌ها از بين می‌برد. ياقوت ارغواني در اين گونه موارد تمام احساسات منفي را به طرف خود جذب مي‌كند و به كودك و نوجوان آرامش مي‌بخشد.

کودکانی كه ناتواني‌هاي گوناگونی دارند و دچار مشكلات جسمي و روحي هستند چند تكه سنگ ياقوت ارغواني در اتاق آن‌ها باعث مي‌شود اين نيروهاي منفي از وجودشان تخليه شود و اتاق‌شان به وضعيت آرام و متعادلی برگردد.

آمیتیست خشم، طغیان، ترس، تشویش، نگرانى و اضطراب را از بین می‌برد و این احساسات موانعى هستند که نمی‌گذارند روح ما نامحدود را تجربه کند. آمیتیست رویاهاى فرد را تصفیه می‌کند و به دلیل نور بنفشى که از خود بیرون مى‌دهد ارزش فوق‌العاده‌اى را در شفابخشى، به خصوص در زمینه درمان با رنگ‌ها ارائه مى‌دهد.

از آنجایی که آمیتیست ارتعاشات بالایى دارد براى انواع دردهاى جدى موثر است و به التیام دردهاى بدنى و نیز دردهاى ناشى از رنج و غم کمک مى‌کند. این سنگ به درمان سردرد‌ها و بى‌خوابى کمک فوق‌العاده‌اى می‌کند.

 

نگاهی گذرا به خواص آمیتیست

* ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای ششم و هفتم

* نماد خوشبختي

* ضد جادو و امواج منفي

* استفاده برای مديتيشن

* متعادل کننده‌ی جسم و روح

* آرام بخش

* روشن کردن چهره

* الهام بخش

* اثر پاک کنندگي پوست

* تصفيه‌ی خون

* تسکين سردرد

* درمان بي‌خوابي اگزما، جوش و لک و پيس

* تقويت مجراهاي تنفسي، مغز، موها و سيستم ايمني

* کاهش مشکلات ناشي از مصرف الکل

* از بين برنده‌ی خشم، اضطراب و اندوه

* اثر تسکین دهنده

* کمک به کنترل افکار منفی

* کمک به بهبود تمرکز

* تقویت سیستم ایمنی و همچنین متعادل کردن و شفای همه‌ی چاکراها

* افزایش فعالیت مغز در سمت راست و کاهش توهم

* کمک به توسعه توانایی‌های روانی

* تقویت و توسعه‌ی شهود، الهام و شفا

* بالا بردن افکار و آرمان‌های معنوی

روش شارژ: آن را با آب روان شست‌وشو دهید یا دو ساعت در نور خورشید قرار دهید.

 

نشان طالع‌بینی: این سنگ تحت صورت‌های فلکی ماهی یا حوت (اسفند یا اسپند ماه)، قوچ و قوس (آذر ماه) قرار دارد و طبق طالع‌بینی هندی به برج سنبله (شهریور ماه) نیز تعلق دارد. بعضی از بلورهای آمیتیست در مقابل نور خورشید قسمتی از رنگ خود را از دست می‌دهند. با وجود این، اشعه‌ی X رنگ اولیه‌ی آن را باز می‌گرداند. بلورهای آمیتیست با حرارت زیاد به رنگ‌های زرد روشن، قهوه‌ای، سبز و آبی در می‌آیند. شکنندگی، از دیگر ویژگی‌های این سنگ است؛ بنابراین، باید با دقت بسیار آن را نگاه داشت.

مخصوص دردهاى ناحیه سر، میگرن و فشارهاى عصبى است و سیستم کلى بدن را بهبود می‌دهد. سنگ آمیتیست غدد و هورمون‌ها را تقویت می‌کند و سوخت و ساز سلولى را افزایش می‌دهد. همچنین، این سنگ فرد را در برابر بى‌خوابى، اضطراب‌ها و کابوس‌ها محافظت می‌کند. سنگ آمیتیست بهترین مداوا براى مشکلات روانى و استرس به کار است و همچنین، به فرد تسلى قدرت، شادى و شجاعت مى‌دهد.

 

بعضی افراد بر این باورند این سنگ باعث تشدید احساسات و عواطف می‌شود و رابطه را محکم‌تر می‌‌کند؛ به همین دلیل یکی از بهترین هدایای زوجین در روزهای خاص محسوب می‌شود.

آمیتیست با رنگ بنفشی که دارد ارزش فراوانی در درمان با رنگ‌ها داراست. باعث زدودن انرژی‌های منفی می‌شود.

 

سوتیتر: اعتقاد علما بر این است که این سنگ برای رفع عادات ناپسند بسیار مفید است. نکته‌ی جالب در این است که نام این سنگ هم از این ویژگی گرفته شده است که به معنی ترک شراب‌خواری است؛ بنابراین، کسی که قصد ترک عادت‌های ناپسند خود را دارد می‌تواند از ویژگی بسیار مفید این سنگ کمک بگیرد.

 

روان‌شناسی رنگ بنفش

بنفش رنگ روحانیت، عزت نفس و وقار است. رنگی مفید برای بیشتر افرادی که برای افکار، احساسات یا جسم خود ارزش قائل نیستند. این افراد اگرچه می‌توانند به دیگران عشق بورزند، اما نمی‌توانند خود را دوست داشته باشند. بنفش رنگی همبسته با بصیرت و خودِ برتر است. رنگی الهام بخش که بسیاری از موسیقی‌دانان، شعرا و نقاشان اذعان داشته‌اند که بزرگ‌ترین لحظات الهام‌بخش آن‌ها زمانی به سراغ‌شان آمده که در محاصره‌ی پرتو بنفش بوده‌اند. رنگ بنفش برای اختلالات روانی مثل شیزوفرنی و جنون بسیار مفید است. برخی از ویژگی‌های عمده‌ی شخصی که رنگ بنفش را در اولویت رنگ‌های انتخابی خود قرار می‌دهد روحیه‌ای شاعرانه و رمانتیک، دوستدار هنر و زیبایی و متکی بودن به دیگران را شامل می‌شود. این شخص خواستار دست یافتن به رابطه‌ا‌ی جادویی است. او نه تنها می‌خواهد به خودش عظمت ببخشد بلکه خواستار افسون شدن شادمانی دیگران هم است تا بتواند درجه‌ای از سحر را در مورد آن‌ها به کار برد.