برای ورزش کردن دلیل بیاورید!

برای ورزش کردن دلیل بیاورید!

تهیه و تنظیم: دکتر کاظم دانش ثانی مدرس دانشگاه

زندگی در دنیای امروز فرصت‌های سلامتی و تندرستی را از انسان گرفته و او را دچار فقر حرکتی کرده و این فقر حرکتی، مشکلات عدیده جسمی، روانی و اجتماعی را برای وی پدید آورده است. ورزش به عنوان راه حل راهبردي به عنوان وسيله‌اي ارزان قيمت و فرح‌بخش مي‌تواند اين مشكل را به نحو مطلوب حل كند. ورزش انواع مختلف فعالیت‌های جسمی اعم از بازی‌های غیرمنظم و خودجوش بومی تا تمرین‌های بدنی منظم مثل  ورزش صبحگاهی و همگانی، فعالیت در پارک‌ها و فضای باز، کوه‌پیمایی یا کلاس‌های آمادگی جسمانی، ورزش‌های قهرمانی و حرفه‌ایی را شامل می‌شود. هدف از ورزش در جامعه، حفظ سلامت جسمي و روحي و ايجاد نشاط و شادابي و پر كردن مطلوب اوقات فراغت و نيز ايجاد زمينه تفريحات سالم براي تمام جامعه است. مقابله با ناهنجاري‌هاي اجتماعي مانند اعتياد يا پر كردن اوقات فراغت به صورت پربار و برقراري روابط عاطفي بين افراد، بيانگر اهميت ورزش است.

 

با ورزش آسیب‌های اجتماعی را کم کنید

ورزش دارای اثرات مفید بسیار می‌باشد و به عنوان ابزاری در رشد و توسعه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، پرورشی، عاطفی، جسمانی برای تمامی افراد جامعه، گذران اوقات فراغت سالم و با نشاط و لذت‌بخش، در ایجاد روابط اجتماعی بین افراد، در پیش گیری از بیماری‌ها و پیشگیری از بسیاری از مفاسد اجتماعی و انحرافات اخلاقی در جامعه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌نماید. در همین راستا، از مهم‌ترین اهداف ورزش، حفظ سلامت جسمي و روحي و ايجاد نشاط و شادابي و پر كردن مطلوب اوقات فراغت مي‌باشد.

یکی از مسائل بسیار مهمی که در زندگی همه‌ی انسان‌ها در کنار کار و فعالیت‌های روزانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اوقات فراغت و چگونگی گذران آن است. اوقات فراغت و نحوه گذران آن و روش‌های تفریحی به عنوان یکی از مناسب‌ترین و سودمندترین روش‌ها در پر کردن امور روزانه است. این پدیده از چند دهه قبل در کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفته است و در کشور ما نیز این موضوع چند سالی است که مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته است. همه مي‌دانيم كه ورزش، اساس مهمي در داشتن جسمي سالم و به تبع آن، رواني سالم و زندگي‌اي سلامت و شاداب است.

مواظب موانع ذهنی باشید

امروزه در همه كشورها، دولت‌ها به اهميت ورزش و تاثيرات مستقيم و غيرمستقيم آن در پيشرفت جامعه پي برده و مي‌كوشند كه ورزش را در ميان افراد جامعه اشاعه دهند. از طرفي، امروزه دنيا به «پيشگيري» بيش از «درمان» اعتقاد دارد و ورزش وسيله‌اي است كه مي‌تواند بسياري از بيماري‌هاي جسمي، رواني و اجتماعي را پيشگيري كند. اما مسئله اينجاست كه چرا اغلب ما به عنوان فردي از جامعه، نمي‌توانيم با اين موج مثبت و فراگير ورزش همراه شويم؟

يكي از مشكلات كلي كه به خاطر آن عده‌اي نمي‌توانند ورزش را آغاز كنند و يا آن را به طور منظم و موثر ادامه دهند اين است كه تصور صحيحي از ورزش ندارند! به عبارتي ديگر درست ورزش كردن را بلد نيستند (منظور طراحي تمرين وابسته به تندرستي است). اغلب ما، زماني كه تصميم مي‌گيريم ورزش را آغاز كنيم، با موانع محسوس و نامحسوس بسياري روبرو مي‌شويم (به شخصه معتقدم اين موانع عمدتا ذهني هستند). نمي‌دانيم كه چقدر و چگونه ورزش كنيم؟ چگونه در هربار، ورزش را شروع كنيم، به چه تمريناتي بپردازيم و چگونه ورزش را به پايان ببريم؟

اهداف جزيي و مشخصي از حركات ورزشي‌مان نداريم، نمي‌دانيم چه نوع ورزشي براي چه چيزي مفيد است و يا اصولاً جز عبارتي كلي و مبهم، هدف مشخصي از ورزش در سر نداريم. شما بايد بدانيد كه اصولا ورزش كاري لذت‌بخش و مفرح است. اگر ورزش مي‌كنيد و لذت نمي‌بريد و آن را به صورت كاري اجباري انجام مي‌دهيد و طي آن خسته مي‌شويد كه نتيجه آن احساس بي‌حالي و تحمل فشار است، مطمئن باشيد كه «درست ورزش نمي‌كنيد!» يعني يك جاي كارتان اشكال دارد.

به دنبال رفع اين اشكال باشيد، نه اينكه بطور كلي ورزش را رها كنيد!

برای چه ورزش می‌کنید؟

حالا قبل از هرچيزي، بايد بدانيد كه هدف دقيق شما از ورزش چيست؟ جملاتي مانند: «مي‌خواهم هيكلم خوب باشد!» صرفا يك حرف كلي و خودماني است، تا يك هدف مشخص در دنباله يك برنامه‌ريزي صحيح! آيا شما مي‌خواهيد وزن كم كنيد؟ آيا مي‌خواهيد «تناسب اندام» داشته باشيد؟ يا در مرحله‌اي هستيد كه هدفتان از ورزش كسب «آمادگي جسماني» است؟ شايد نيز مي‌خواهيد با ورزش در همين وزن و اندام كه هستيد باقي بمانيد! شما بايد تفاوت اين اهداف و به دنبال آن تفاوت نوع و ميزان تمريناتي را كه لازم داريد، در نظر داشته باشيد.

«آمادگي جسماني» با «سلامتي جسماني» متفاوت است، آمادگي جسماني اصطلاحي است كه براي مجموعه‌اي از صفات و فاكتورهاي جسماني اعم از قدرت، سرعت، هماهنگي، انعطاف‌پذيري، استقامت، و توان (قدرت در سرعت) و… به كار مي‌رود. به عنوان مثال يك وزنه‌بردار خوب يا يك قهرمان دوي ماراتون لزوما «آمادگي جسماني» كامل و بالايي ندارد! بلكه هريك فقط در برخي از فاكتورهاي آمادگي جسماني در حد بالايي هستند، نه در همه آن‌ها!

بگذارید مثالی بزنیم براي وزنه‌برداری عامل مهم‌تر «قدرت» است و براي دونده ماراتون«استقامت». پس در هر رشته ورزشي فاكتورهاي آمادگي جسماني اولوي‌بندي مي‌شوند (ويژگي تمرين). آيا هدف شما در ورزش به هيچ يك از اين عوامل ارتباطي دارد يا نه؟ اين در حالي است كه «سلامتي جسماني» يعني اينكه تمامي دستگاه‌هاي بدن شما مانند دستگاه قلب و عروق(استقامت قلبي-تنفسي)، دستگاه اسكلتي عضلاني(استقامت عضلاني)و ترکيب بدني(نسبت درصد چربي بدن به توده عضلاني) در شرايطي طبيعي و مطلوبي بوده، وظايف خود را به درستي انجام دهند.

از سوي ديگر «تناسب اندام» يعني اينكه شما از لحاظ قد و وزن و اندازه قسمت‌هاي مختلف بدن در حد طبيعي باشيد و همان‌طور كه واضح و روشن است «داشتن وزن مناسب» مقوله‌اي جدا از «تناسب اندام» است.

وزن مناسب را معمولا در طول دوره‌هاي مختلف زندگي با توجه به فاكتورهاي مختلفي تعيين مي‌كنند كه اغلب اساسي‌ترين آن نسبت به قد است.

حال با توجه به اين اطلاعات مي توانيد هدف خود را از ورزش تعيين كرده و آن را با مربي خود در ميان بگذاريد.