ایمن‌سازی خانه برای بچه‌ها

ایمن‌سازی خانه برای بچه‌ها

ایمن کردن خانه برای کودک خردسال و کنجکاو چالشی برای هر پدر و مادر است. هر اتاق، خطراتی را برای او در بر دارد. خلاصه هرگز در هیچ جا از کودک خود غافل نباشید. دکتر هسنا ایشاک، متخصص و مشاور کودکان می‌گوید: «نقاط اصلی خطر در خانه عبارتند از آشپزخانه و حمام. توصیه می‌شود که کودکان را از هر دوجا دور نگه دارید. اگر نمی‌توانید، دست‌کم گوش به زنگ باشید.»

آشپزخانه، خطر خیز است. پزشک یاد شده می‌افزاید: «کتری را از سر راه بردارید و دستگیره‌ی قوری را به طرف داخل بچرخانید. هیچ گاه اتویی را که به برق وصل است، رها نکنید و یادتان باشد که سیم آن باید دور از دسترس کودکان باشد.»

موقع پخت و پز، کودک‌تان را کاملا از سر راه دور کنید یا احتمالا او را با استفاده از درِ ایمنی از آشپزخانه دور سازید. نوشیدنی‌های داغ، کبریت، قیچی و کارد را جلوی دست‌شان نگذارید.

استاد دکتر بلکیس عبد عزیز، متخصص و رایزن اطفال، خطرات ناشی از رومیزی را خاطر نشان کرده و می‌گوید: «بچه‌ها می‌توانند آن را به آسانی سرِ خود بکشند و اگر شیئی روی میز باشد، به سر و روی‌شان بیندازند. بنابراین به جای رومیزی، از زیر بشقابی استفاده کنید.»

دکتر زرینا عبدل لطیف، مشاور پزشکی، پرده را هم به فهرست اشیاء بالقوه پرخطر می‌افزاید و یادآور می‌شود: «پرده را می‌شود کشید، ممکن است میل پرده بیفتد و بچه زیر پرده‌ی افتاده خفه شود.»

 

مواظب حمام باشید

حمام، جایی است که احتمال دارد بچه در آن غرق شود، بسوزد، مسموم شود، بیفتد و حتی دچار برق گرفتگی شود.

یکی از پزشکان عمومی معتقد است که غرق شدن کودک در عمق ۶ اینچی آب امکان‌پذیر است. آب را درون وان، داخل سطل یا کاسه‌ی ظرفشویی نگه ندارید، درِ دستشویی را ببندید و هیچ وقت بچه را در حمام به حال خود رها نکنید.

کف حمام را خشک کنید. مصدومیت بسیاری از کودکانی که به بیمارستان انتقال می‌یابند، ناشی از لغزیدن روی کف خیس حمام است. مواظب باشید که دمای آب تنظیم شده باشد. ممکن است شیر آب گرم، بچه را بسوزاند. وسایل برقی را در حمام نگذارید زیرا چنان چه در آب بیفتد، احتمالا کودک نوپای شما را خواهند کشت. اتاق خواب هم خطرآفرین است. در صورتی که فرزندتان در تختخواب خوابیده است، مواظب باشید نیفتد. چنین سقوطی باعث بروز لطمات شدید به سرش می‌شود.

تخت بچه‌ها را نزدیک بندهایی مانند آنچه که به پرده کرکره وصل است، نگذارید چرا که آن‌ها خفه کننده هستند. چنان چه کودک نوپایی در خانه دارید، از تختخواب دو طبقه استفاده نکنید. او دوست دارد از تخت بالا رود و سقوط از آن به او آسیب می‌رساند. اگر پنکه‌ی سقفی دارید، حتما از دسترس اطفال دور نگه دارید. از پله‌ها و بالکن‌ها غافل نشوید. برای جلوگیری از بالا رفتن و پایین آمدن بچه‌ها از پله‌ها، حفاظی جلوی آن نصب کنید. نرده‌ها باید به قدری بلند باشند که از افتادن کودکان به یک طرف پیشگیری کنند. بالکن‌ها را هم محکم قفل کنید.

در متن زیر چند توصیه‌ی عملی به شما برای ایمن‌سازی خانه‌ی شما داریم:

*همه‌ی شماره تلفن‌های مورد نیاز در مواقع اضطراری را دَم دست داشته باشید.

*جعبه‌ی کمک‌های اولیه را در منزل و خودرو نصب کنید.

*سیم‌کشی برق را مرتب بررسی کنید تا از ایمن بودن آن مطمئن شوید.

*روی پریزهای برق را بپوشانید تا این که خردسالان نتوانند اشیای خطرناک را به داخل آن‌ها فرو برند.

*موقعی که از وسایل برقی استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را از برق درآورید.

*خاطر جمع شوید که تمام شیشه‌های منزل‌تان مثل درهای حمام و پنجره‌های کوتاه از شیشه‌های ایمنی ساخته شده باشند.

*قفل‌هایی به درها نصب کنید تا انگشتان کودکان لای درها گیر نکند.