با جادوی گوش کردن آشنا شوید

با جادوی گوش کردن آشنا شوید

توانایی شما برای خوب گوش کردن در گفت‌وگویی اجتماعی یا تجاری، به اندازه‌ی هر مهارت دیگری به پیشرفت شما کمک می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک رهبر، توانایی او در جمع‌آوری اطلاعات از راه پرسیدن و گوش کردن دقیق به گفته‌های افراد است.

 

دانیل گولمن، نویسنده‌ی هوش عاطفی، به این نتیجه رسید که توانایی انسان‌ها در برقراری ارتباط عاطفی با افراد (EQ)، شاید خیلی بیشتر از IQ در موفقیت آن‌ها حیاتی است. او مهم‌ترین ویژگی EQ را تحت عنوان «حس همدردی» یا توانایی درک و هم‌احساسی با سخن افراد و منظور واقعی آن‌ها بیان می‌کند. هوارد گاردنر، از دانشگاه هاروارد، این ویژگی را تحت عنوان «هوش اجتماعی» تعریف کرده که سودآورترین و محترم‌ترین نوع هوش در جامعه است. خوشبختانه، این هوش فقط از راه یک شنونده خوب بودن کسب می‌شود.

چهار راه‌حل کلیدی برای گوش کردن واقعی

  1. با دقت گوش کردن

بدون اینکه حرف دیگری را قطع کنید، با دقت و با سکوت کامل به حرف‌های او گوش کنید، چنانکه گویی هیچ‌چیز در دنیا و در آن لحظه برای شما مهم‌تر از حرف‌هایی نیست که آن شخص می‌گوید. اگر کسی می‌خواهد با شما صحبت کند، به خصوص در منزل، بلافاصله تمام کارهای دیگرتان را متوقف و همه توجه‌تان را به او جلب کنید. تلویزیون را خاموش کنید، کتاب یا روزنامه را ببندید و توجه خود را قاطعانه بر آنچه او می‌گوید متمرکز کنید. این رفتار بلافاصله از طرف شخص مقابل دریافت می‌شود و مورد تقدیر قرار می‌گیرد و قدرت عاطفی بسیار زیادی در طی گفت‌وگو به شما می‌دهد. طوری به فرد مقابل گوش کنید که گویی مبهوت سخنان او شده‌اید. وقتی شما به سخنان فرد دیگری مشتاقانه گوش دهید، او از لحاظ زیست شیمیایی تحت تاثیر قرار می‌گیرد و مغزش «داروی شادی‌آور» طبیعی یا اندروفین ترشح می‌کند که باعث می‌شود فرد درباره‌ی خودش احساس خوبی پیدا کند، اعتماد به نفس او بالا برود و خودش را هم بیشتر دوست داشته باشد. مهم‌تر از همه، شما را به دلیل این اخلاق خوب، که با دقت تمام به حرف‌های او گوش داده‌اید، بیشتر دوست خواهد داشت و اعتماد بیشتری به شما پیدا خواهد کرد.

  1. مکث قبل از پاسخ دادن

به محض اینکه فرد مقابل خواست نفسی تازه کند وسط حرفش نپرید، بلکه باید سه تا پنج ثانیه مکث کنید. اجازه دهید سکوت برقرار شود و فقط آرام باشید. وقتی مکث می‌کنید سه چیز اتفاق می‌افتد که هر سه خوب هستند؛ اول اینکه وقتی فرد مقابل بخواهد برای سازماندهی مجدد افکارش اندکی مکث کند شما از قطع کردن سخن او اجتناب می‌کنید. دوم اینکه با مکث کردن به شخص به او می‌فهمانید که سخنانش مهم است و شما با دقت به آن توجه می‌کنید. با این کار ارزش فردی گوینده را تقویت می‌کنید و باعث می‌شوید او به شما به عنوان شخصی باجذبه و باهوش نگاه کند. سوم اینکه نه فقط صحبت‌های شخص بلکه منظور او در سطح عمیق‌تر ذهن به واقع می‌شنوید و درک می‌کنید.

  1. پرسش برای توضیح

هرگز وانمود نکنید که منظور شخص را از آنچه گفت دقیقا می‌دانید؛ بلکه با پرسیدن این جمله که «منظورت چیست؟» یا «دقیقا منظورت چیست؟» به او کمک کنید تا توضیح بیشتری درباره‌ی صحبت آخرش بدهد.

یکی از مهم‌ترین قوانین ارتباط این است؛ شخصی که سوال می‌کند اوضاع را نیز کنترل می‌کند. شخصی که به سوالات پاسخ می‌دهد تحت کنترل کسی است که سوال می‌کند. وقتی شخص در پاسخ به سوالی شروع به صحبت می‌کند کاملا از تمرکز و دقتش روی چیزی است که می‌گوید و او نمی‌تواند به چیز دیگری فکر کند. او کاملا تحت کنترل فرد سوال‌کننده است. ترفندی که برای جذب کردن کسی با این روش باید به کار ببندید این است که پرسش‌های فکورانه‌ای را مطرح کنید. تمام افراد خوش‌صحبت و موفق این راهکار را می‌شناسند و مرتب آن را به کار می‌بندند.

  1. همان سخن را به شخص بازگردانید، آن را با واژه‌های خود بازگو کنید

این راه‌حل‌، آزمایش نهایی برای گوش کردن واقعی است. گواه بر اینکه واقعا گوش می‌کنید، نه اینکه خود را به «گوش کردن تظاهری»، که امروزه بسیار متداول است، مشغول کنید. هر گاه فرد صحبتش را تمام می‌کند مکث کنید و چیزی مثل این بگویید: «پس فقط این کار را کردید، بعد این اتفاق افتاد و آن موقع این کار را کردید، درست است؟» فقط وقتی گوینده تائید می‌کند که این همان چیزی است که گفته و منظورش بوده یا پرسیدن سوال‌های دیگر یا توضیح درباره‌ی آنچه گفته است، به صحبت خود ادامه دهید.

چرا زنان شنونده‌های بی‌نظیری هستند؟

به طور کلی، زنان شنونده‌های بی‌نظیری هستند. زنان هنگام برقراری ارتباط، طبق اسکن‌های MRI هفت نقطه از مغزشان درگیر می‌شود که در مردان فقط دو نقطه است. مردان بیشتر با بی‌میلی به حرف‌های زنان گوش می‌دهند، به خصوص اگر مشغول کار دیگری باشند، زیرا مردان فقط می‌توانند یک ورودی حسی را در یک لحظه پردازش کنند؛ برای مثال، آن‌ها نمی‌توانند هم به تلویزیون نگاه کنند و هم به کسی که صحبت می‌کند گوش دهند؛ در حالی که زنان خیلی بیشتر از این را به سادگی می‌توانند انجام دهند. بدترین گناهی که یک مرد در حق همسرش مرتکب می‌شود این است که وقتی او صحبت می‌کند به حرف‌هایش گوش ندهد. هر مردی از همسرش شنیده که با عصبانیت او را متهم می‌کند که: «تو به حرف من گوش نمی‌دهی!» معمولا مردان به سرعت پاسخ می‌دهند: «بله، گوش می‌کنم.» سپس او مچ شما را می‌گیرد، دست به سینه می‌ایستد و طلبکارانه می‌پرسد: «بسیار خوب، پس داشتم چه می‌گفتم؟» فقط وقتی که مرد بتواند صحبت‌های همسرش را تا حدی درست به او برگرداند، در آن صورت است که زن مطمئن می‌شود به حرف‌هایش واقعا گوش داده است.

 

گوش کردن با یک تفاوت

گوش کردن واقعی به معنای گوش کردن با یک تفاوت است؛ یعنی، مردم را متقاعد کنید کاملا درگیر چیزی که گفته می‌شود، هستید.

 

راهکارهایی برای جذب دیگران

هر یک از تکنیک‌های گوش کردن واقعی را مانند گوش کردن، مکث کردن، سوال‌های فکورانه پرسیدن و بازگو کردن را در یک زمان امتحان کنید. با تمرین دقیق، گوش کردن را در منزل و در محل کار شروع کنید. تلاش نکنید که حرف دیگران را قطع کنید؛ فقط به دهان فرد مقابل چشم بدوزید. با استفاده از تکنیک‌های مختلف، کنترل و هدایت گفت‌وگو را تمرین کنید. متوجه می‌شوید که با سوال کردن و گوش دادن دقیق به جواب‌ها، می‌توانید در عرض چند دقیقه با شخص مقابل ارتباط عمیق‌ترین برقرار کنید تا اینکه چندین هفته با او صحبت کنید.