اگر می‌خواهید به سرطان مبتلا نشوید توصیه‌های ما را گوش کنید

اگر می‌خواهید به سرطان مبتلا نشوید توصیه‌های ما را گوش کنید

ترجمه‌ی: ا. امیردیوانی

سر و کله‌ی بیماری طاقت فرسای سرطان زمانی پیدا می‌شود که سلول‌های یک بافت به طور غیر عادی و مهار نشدنی تکثیر پیدا کنند. شیوه‌ی پیشگیری از سرطان پیوسته توسط دانشمندان مورد بحث و مطالعه بوده و هست. متن زیر برگرفته از تازه‌ترین بررسی‌ها بر روی عوامل موثر در ایجاد این بیماری است.

آگاهی‌های حاصل از جدیدترین تحقیقات، نشان‌گر ارتباط سرطان با عوامل زیر است.

* مصرف دخانیات

* مصرف مشروبات الکی

* استفاده‌ی کم از میوه‌ها و سبزی‌ها

* کمبود الیاف گیاهی (فیبرها) در برنامه‌ی غذایی

* مصرف زیاد از حد گوشت قرمز و فرآورده‌های گوشتی

* استفاده‌ی زیاد نمک

* عدم تحرک و فعالیت بدنی مناسب

* قرار داشتن در معرض پرتوهای یونیزه کننده

* قرار داشتن در برابر پرتوهای فرا بنفش

* محیط کار افراد (مثلا کسانی که در محیط کار در معرض بعضی مواد شیمیایی هم چون آزیستوزیس هستند.)

* هورمون درمانی پس از دوران یائسگی

* عدم شیر دادن پس از زایمان

* اضافه وزن یا چاقی

 

از میان عوامل نام برده مصرف دخانیات، برنامه‌ی غذایی ناسالم، مصرف الکل و چاقی در پیدایش یک دوم سرطان‌ها نقش بسزایی دارند.

بسیاری از افراد بر این باورند که سرطان، ارثی است. برای همین پژوهشگران بر پایه‌ی شواهد و مدارک موجود به این نتیجه رسیدند که درصد چشم‌گیری از تمامی سرطان‌ها، بازتاب عواملی است که دگرگون‌سازی‌شان از عهده‌ی انسان خارج است.

به استناد آماری در انگلستان، سالانه از ۱۳۴۰۰۰ مورد سرطان می‌توان جلوگیری کرد که تنها بیش از ۰۰۰/۱۰۰ نوع آن به سبب مصرف دخانیات، برنامه‌های غذایی ناسالم، مصرف الکل و اضافه وزن است. البته تا امروز استعمال دخانیات بیشترین عامل ایجاد سرطان شناخته شده است. مطابق آمار در انگلستان تقریبا ۰۰۰/۶۰ گونه سرطان در هر سال (از هر ۵ مورد یکی) بر اثر مصرف دخانیات تشخیص داده شده است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد خوردن میوه‌ها و سبزیجات، نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به سرطان، به خصوص در مردان ایفا می‌کند. از سویی چاقی نیز در زنان نقش مهم تری نسبت به مصرف مشروبات الکلی در ایجاد سرطان دارد.

در جدول‌های ۱ و ۲، عادت‌های مهم مرتبط با سرطان و درصد ابتلا به سرطان‌های ناشی از این موارد در مردان و زنان به صورت جداگانه مشخص شده است.

جدول شماره‌ی ۱: عوامل مهم روزمره که نقش مهمی در ایجاد سرطان در مردان دارد

عامل درصد ابتلا
استعمال دخانیات ۲۳%
عدم مصرف میوه‌ها وسبزی‌ها ۱/۶ %
محیط کار ۹/۴%
مصرف مشروبات الکلی ۶/۴%
اضافه وزن و چاقی ۱/۴%
قرار گرفتن طولانی مدت در زیر آفتاب ۵/۳%

 

جدول شماره‌ی ۲: عوامل مهم روزمره که نقش مهمی در ایجاد سرطان در خانم‌ها دارد

عامل درصد ابتلا
مصرف دخانیات ۶/۱۵ %
اضافه وزن وچاقی ۹/۶ %
عفونت‌هایی از قبیل اچ پی وی ۷/۳%
قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید ۶/۳ %
عدم مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها ۴/۳ %
مصرف مشروبات الکلی ۳/۳%

 

بر اساس آمار فوق چنین نتیجه‌گیری می‌شود که این عادت‌های روزانه، عامل ایجاد ۲/۸۹ درصد موارد ابتلا به سرطان ریه است و صرفا حدود ۱۰ درصد از سرطان‌های ریه به سایر عوامل بستگی دارند. هر چند هیچ تضمینی بر این که یک زندگی سالم ممکن است انسان را از خطر دچار شدن به سرطان باز دارد، موجود نیست. با این حال، می‌توان احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

در نهایت باید گفت با مهار ۴ مورد از عادت‌های روزمره‌ی زندگی (استعمال دخانیات، مصرف الکل، برنامه‌های غذایی ناسالم و چاقی) می‌توان اعتماد ابتلا به سرطان را کاهش داد. در این صورت ابتلا به دیگر بیماری‌های غیرمسری به ویژه مرض قند، بیماری‌های قلبی و عروقی، کبدی و کلیوی هم کاهش پیدا می‌کند!